Ide lesznek összegyűjtve a telefonokkal kapcsolatos mozaik szók és egyéb olyan szavak, amik megkönnyíti a telefonnal való foglalkozást.
A topik folyamatosan bővül, így érdemes visszanézni. Meg lehet látni egy-két olyan szót is, ami be fog kerülni.
Ketté lett szedve a topik két hozzászólásra, mert olyan sok volt az információ, hogy nem tudta elküldeni a böngésző.
Utolsó változtatások:
- 2011.08.24.
- Új: NFC
- 2011.07.24.
- Bővítés: Bluetooth profilok
- 2011.07.20.
- 2011.05.29.
- Frissítve: IMEI
- 2011.03.02.
- Új: Product kód
- 2011.02.08.
- Új: Geotagging
- 2011.02.07.
- Új: SIM kártya
- Új: Kialakítás:
- Új: Tartozékok:
- 2011.01.10.
- Új: JavaScript
- Új: AJAX
- 2011.01.09.
- Új: HSUPA
- Frissítve: 3D gyorsító
- Kamera
- Carl Zeiss Optika
- Digitális zoom
- Optikai zoom
- Vaku fajták:
- Fókusz típusok:
- FPS
- Geotagging
- Megapixel
- Kijelző
- Típus szerint:
- Érintőképernyő típusai:
- Felbontás szerint:
Cellás adatátvitel:
GSM
Jelentés: Global System for Mobile Communication - Globális mobil kommunikációs rendszerek általános elnevezése. -A globális mobilkommunikációs rendszert 1987-ben fogadták el a digitális mobiltechnológia európai szabványaként. A GSM volt az első olyan digitális technológia, amely nyílt szabványokon alapult, és világszerte lehetővé tette a mobiltelefonok széles elterjedését. Kereskedelmi hálózaton a világ első GSM-hívására 1991. július 1-jén került sor Finnország akkori miniszterelnöke, Harri Holkeri és Tampere város alpolgármestere, Kaarina Suonio között. Az első GSM-hálózatot a Telenokia és a Siemens – a mai Nokia Siemens Networks – építette ki, a finn Radiolinja, mai nevén Elisa szolgáltató számára.- (index)
Vissza a tartalomhoz.
GPRS
Jelentés: General Packet Radio Service, általános rádiós csomagkapcsolt szolgáltatás. Mobil telekommunikációs adatátviteli szabvány. A rendszer 53.2 kbit/sec letöltési és 26.8 kbit/sec feltöltési elméleti sebességet képes biztosítani.
Vissza a tartalomhoz.
EDGE
Jelentés: Enhanced Data GSM Environment, a hagyományosnak számtó GSM mobil technológia továbbfejlesztett, gyorsabb változata. Sokszor úgyis hivatkoznak erre a szolgáltatásra, mint 2.5G. A szabvány azonban a meglévő GSM rendszerekre épül, és ugyanazt a cella és hardware struktúrát használja. Ezekből adódóan megvannak a maga korlátai, és gyakorlatilag egy evolúciós lépcsőfok a GSM és lényegesen fejlettebb UMTS rendszerek közt.
Vissza a tartalomhoz.
UMTS/3G
- UMTS Jelentés: Universal Mobile Telecommunications Service kifejezés rövidítése, mely a harmadik generációs (3G) mobiltelefon szolgáltatás európai változatának elnevezése. Az UMTS technológia a W-CDMA rendszeren alapul. Az UMTS rendszer egy a GSM-nél nagyságrendekkel gyorsabb és fejlettebb mobil hálózat, mely adat csomag alapú, és képes hang, kép és videó folyamatos továbbítására. A jelenlegi változatok maximum 2 megabites sebességre képesek. Az UMTS rendszerek a 1885-2025 MHz közötti frekvencia tartományban működnek.
- 3G Jelentés: Harmadik generációs mobilkommunikációs szabványok összefoglaló, köznapi neve, amelyek a korábbiaknál nagyobb sávszélességet ígérnek, internetezésre, multimédiás alkalmazások számára, és sok más ma még újdonságnak számító alkalmazásra. A 3G-s készülékek rendszerint képesek egyszerre hang és videó továbbítására is.
HSDPA
Jelentés: A HSDPA vagyis High-Speed Downlink Packet Access egy új mobilkommunikációs szabvány, melyre szoktak úgy hivatkozni, hogy 3.5G. A HSDPA rendszer minimum 2 Mbit/s sebességet kínál csatlakozásonként. Az eredeti WCDMA és UMTS rendszer továbbfejlesztése.
Vissza a tartalomhoz.
HSUPA
A HSUPA (mozaikszó az angol High-Speed Uplink Packet Access kifejezésből, tükörfordításban „nagy sebességű csomagfeltöltési hozzáférés”) egy harmadik generációs mobilkommunikációs protokoll, a világszerte előszeretettel használt HSDPA mobil adatkapcsolati technológia párja. A HSUPA a használt eszközöktől függően 0,7-1,4-2-5,7 Mbit/s maximális feltöltési sebességű adatátvitelre képes.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Érdekesség.
Vissza a tartalomhoz.
Push-To-Talk
Jelentés: Jelentése beszéd indítás egyetlen gombnyomásra. Ennél a kommunikációs formánál a hang adatként továbbítódik a hálózaton, így nincs percdíj, helyette az adatszolgáltatás díját kell fizetnünk.
Vissza a tartalomhoz.
Roaming
Jelentés: Barangolás. Átlépés egyik mobil hálózatból a másikba, a kapcsolat megszakadása nélkül. Ezen felül a roaming utalhat adóegységek közti barangolás lehetőségére, illetve különféle üzemeletetők által fenntartott hálózatok közti barangolásra.
A roaming díjakat a szolgáltatód honlapján is meg tudod nézni.
Vissza a tartalomhoz.
Helyi adatátviteli kapcsolatok:
WLAN/Wi-Fi
- WlAN Jelentés: Wireless Local Area Network - Vezeték nélküli helyi hálózati kapcsolat. A különféle Wi-Fi hálózati szabványok elterjedt gyűjtőneve.
- Wi-Fi Jelentés: A wireless fidelity angol kifejezés rövidítése, mely vezeték nélküli Ethernet hálózati kapcsolatot jelent. Több sebességű változata létezik, melyek 11 Mbps-tõl 54 Mbps sebességig terjednek. A jelenlegi szabványok 802.11a, 802.11b, 802.11g, és 802.11n.
DLNA
Jelentés: Digital Living Network Alliance - A DLNA a vezetékes és vezeték nélküli hálózatokon elérhető digitális tartalmak más szórakoztató elektronikai eszközökön való elérését teszi lehetővé, és a különféle eszközök közt (NAS, PC, PDA, vezeték nélküli hangszóró) biztosítanak kapcsolatot.
A DLNA egy a szórakoztató elektronikai és számítógépes ipar főbb szereplő által működtetett szervezet, melynek több mint 250 tagja van és a különféle digitális eszközök közti együttműködést lehetővé tévő technológiát fejleszti. A DLNA rendszer lehetővé teszi, hogy egy DLNA képes TV közvetlenül az Ethernet hálózatra kapcsolt NAS -ról videókat játsszon le, vagy képeket jelenítsen meg, mivel egy DLNA minősítésű TV önmagában képes digitális médialejátszóként is funkcionálni.
Vissza a tartalomhoz.
Infra
Jelentés:IrDA - Infrared Data Association. Infravörös adatkapcsolat. Ez egy rövidtávú adatkommunikációs megoldás különféle digitális eszközök közt. Az egyik legfontosabb alaptulajdonsága a megoldásnak, hogy közvetlen rálátás szükséges a két kommunikáló eszköz közt.
Az eredeti IrDA kapcsolat igen lassú volt és ma már vannak megoldások az adatsebesség gyorsítására, de még így is nagyságrendekkel lassabb a többi lehetséges vezeték nélküli megoldástól.
Vissza a tartalomhoz.
Bluetooth
Jelentés:
A Bluetooth egy rövid távú vezeték nélküli kommunikációs szabvány, melyet rendszerint telekommunikációs eszközök használnak az egymás közti, valamint számítógépekkel, PDA-kal és más a szabványnak megfelelő kommunikációra képes eszközzel. Ennek a technológiának a segítségével a felhasználók szabadon cserélhetnek, képeket, hanganyagokat, videókat egymás közt, de akár szinkronizálhatják a telefonkönyvüket is a számítógéppel, illetve minden digitális adatkapcsolaton elvégezhető műveletet végrehajthatnak, amire csak az adott készülék képes.
A Bluetooth kapcsolathoz mindössze egy olcsón előállítható adóvevő chipre van szükség, melyet bármely eszközbe integrálni lehet. Az adóvevő a 2.45 GHz-es frekvenciatartományban működik. Az adóvevő 79 csatornára osztja fel a kommunikációs sávot (mindegyik 1 MHz széles). Minden eszköznek egy 48 bites egyéni azonosítója van, ami lehetővé teszi a két pont közti kapcsolatot, valamint a több eszköz közti kapcsolatot is.
A kommunikációs távolság az adott eszköz hatóerejének megfelelően változhat. A harmadik kategóriába (Class 3) tartozó eszközöket használják a legtöbb eszközben, melyek 1 mW adóteljesítményűek és maximálisan 10 méteres hatótávolságúak. A második kategória (Class 2) eszközei 2.5 mW adóteljesítményűek és maximálisan 20 méteres hatótávolságúak. Az első kategóriába tartozó eszközök 100 mW adóteljesítményűek és maximálisan 100 méteres hatótávolságúak. Az elméleti maximális adatsebesség, amit az 1.2-es verziójú adóvevőkkel el lehet érni 1 Mbps lehet, de az effektív sávszélesség 721 kBps.
Vissza a tartalomhoz.
Bluetooth profilok (quantumr.hu)
Mi is az a profil? A Bluetooth profil egy olyan része a szoftvernek, mely meghatározza, hogy adott kapcsolás kiépítése során az egyes eszközöknek milyen feladataik vannak, és leírja, hogy egy adott feladatot hogyan kell, illetve hogyan lehet megoldani. Például ha egy telefon közli, a hozzá csatlakoztatott kihangosítóval, hogy kapcsolatba lépne vele, akkor a stabil kapcsolat felépítésének lépéseit egy meghatározott profil írja le. Milyen profilokat kell használniuk az egyes eszközöknek, ha a Bluetooth™ headsettel szeretném együtt használni őket? Ha a headsetet telefonjával kívánja használni, a telefonon a Bluetooth™ Headset profilt vagy Bluetooth™ Handsfree profilt kell beállítania.Zenehallgatáshoz az eszköznek támogatnia kell a Bluetooth™ A2DP profilt.
Ha a headsetet távvezérlőként szeretné használni, a vezérelt eszköznek támogatnia kell az AVRCP profil kontroller és céleszköz funkcióit.
A Bluetooth szabvány a következő profilokat használja:
• Emberi Illesztőeszköz Profil (HID – Human Interface Device Profile)
• Kéz-nélküli Profil (HFP – Hands-Free Profile)
• Fejhallgató Profil (Headset Profile Fejhallgató Profil)
• Általános Objektum-csere Profil (GOEP – Generic Object Exchange Profile)
• Objektumpumpa Profil (OPP - Object Push Profile)
• Fejlett Audio Megosztás Pofil (A2DP – Advanced Audio Distribution Profile)
• Fájl Átviteli Profil (FTP – File Transfer Profile)
• PAN Profil (PAN - Personal Area Networking)
• Alapvető Kép Profil (BIP – Basic Image Profile)
• Betárcsázós Profil (DUN Dial-Up Networking Profile)
• Telefon Hozzáférési Profil (PAP – Phone Access Profile)
• SIM Hozzáférési Profil (SIM Access Profile)
• JSR-82 and Peer-to-Peer Gaming Profile
• Alapvető Nyomtatási Profil (BPP – Basic Printing Profile)
• Helymeghatározó Profil (LP – Local Positioning Profile)
• Audio Video Távvezérlő Profil (Audio Video Remote Control Profile)
A2DP Jelentés: Advanced Audio Distribution Profile (A2DP)
Ha a felhasználó rendelkezik olyan digitális zenelejátszóval, mely Bluetooth-on keresztül hozzáfér a számítógép zenei adatbázisához, akkor az A2DP teszi lehetővé a jó minőségű audio hallgatását akár monóban, akár sztereóban. Ez az elsődleges felhasználási területe ennek a profilnak. Az A2DP definiálja a jó minőségű hanganyagok (monó vagy stereo) továbbításának módját bluetooth kapcsolaton keresztül. Például egy mobiltelefonról egy bluetooth-os stereo headset-re. Ezt a technológiát régebben csak külső bluetooth adapterekben használták, melyek egy eszköz hangkimenetére csatlakoztak, azonban mára számos bluetooth 1.1, 1.2 vagy 2.0-ás mobiltelefonba és zenelejátszóba gyárilag beépítik, valamint a legtöbb bluetooth 2.0-ás eszköz alapból támogatja.
Vissza a tartalomhoz.
HID
Human Interface Device Profile
Ha a telefonkészülék billentyűzete túlságosan behatárolt, ez a profil teszi lehetővé kompatíbilis billentyűzet használatát anélkül, hogy azt fizikailag csatlakoztatni kellene a telefonhoz. Ez lényegesen megkönnyíti a szöveges üzenetek létrehozását, űrlapok kitöltését.
Vissza a tartalomhoz.
HFP
Hands-Free Profile
A mobiltelefonok használata nem túl kényelmes vezetés közben, azonban ezt a profilt felhasználva az autóba épített kihangosító Bluetooth kapcsolatot tud létesíteni a telefonnal, és erre a célra sokkal alkalmasabb interfészt biztosíthat a felhasználó számára. Ez a profil biztosítja továbbá azokat az alapvető interfészeket, melyek lehetővé teszik a híváskezdeményezést, hívás fogadást, a hívás befejezését, stb. Létezik az ennél összetettebb Phone Access Profile, mely sokkal teljesebb hozzáférést tesz lehetővé a telefonhoz, magába foglalva olyan funkciókat, mint a telefonkönyvhöz való hozzáférés, roaming információ jelzése, hívásátirányítás, SMS-ek kezelése.
Vissza a tartalomhoz.
HEADSET PROFILE
Headset Profile
A profil lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy kényelmesen fogadjon vagy kezdeményezzen hívást vezeték-nélküli Bluetooth fülhallgató-szett használatával, ha azt Bluetooth technikát alkalmazó mobiltelefonhoz, PDA-hoz, vagy PC-hez csatlakoztatja. Különösen hasznos lehet autóvezetés közben, illetve olyan tevékenységek közben, amikor a felhasználó mindkét keze foglalt. Számos telefon, PDA, PC kártya, autós kihangosító van felvértezve ezzel a profillal.
Vissza a tartalomhoz.
GOEP
Generic Object Exchange Profile
A GOEP egy általános rendszert biztosít a Bluetooth eszközök „objektumainak” egymás közti cseréjére vonatkozólag. „Objektum” lehet majdnem minden, például: kép, zene, telefonkönyv-bejegyzés, névjegykártya, egyéb adat. Ez a profil szolgál alapjául a fájlátvitelnek és a szinkronizációnak.
Vissza a tartalomhoz.
OPP
Object Push Profile
Az Object Push Profile és a Generic Object Exchange Profile alapvetően ugyanaz. Mindössze annyi különbség van a kettő között, hogy az OPP részletesebb leírást nyújt arról, hogy az egyes készülékeknek miként kell az adatokat továbbítani egy másik készülék felé.
Vissza a tartalomhoz.
FTP
File Transfer Profile
Az FTP a GOEP kibővítése, mely lehetővé teszi a böngészést a különböző objektumok között, és kiválaszthatjuk, mit szeretnénk másolni. További lehetőségeket is nyújt a felhasználó számára úgy, mint fájlok, mappák létrehozása, átnevezése, törlése és egyéb szerkesztési lehetőségek biztosítása. Fontos profil, mivel rugalmasabban használható, mint az Object Push Profile.
Vissza a tartalomhoz.
PAN
Personal Area Networking
A Bluetooth PAN profilt két fontos funkcióra használhatjuk. Az egyik funkciója a Network Access Point, amikor a Bluetooth eszköz egy külső hálózathoz csatlakozva biztosítja egyéb Bluetooth eszközök kapcsolódását. A másik funkció lehetővé teszi ad-hoc vezeték nélküli hálózatok kiépítését Bluetooth eszközök között, így elérhetővé válik, hogy a hálózatba szervezett készülékek egymással adatokat, információkat cseréljenek. Ez a profil három feladatot definiál úgy, mint a Network Access Point, ad-hoc hálózatok csoportba rendezése, valamint a PAN és a felhasználó közötti interfész biztosítása.
Vissza a tartalomhoz.
BIP
Basic Imaging Profile
Amíg a File Transfer Profile az általános célú adatcseréért felelős, addig ez a profil képessé teszi a Bluetooth eszközöket arra, hogy egyeztessék az egymás közt másolni kívánt képek méretét és kódolását. E profil megköveteli a Bluetooth eszközöktől azt a képességet, hogy fogadni tudjanak JPEG miniatűr képeket, és/vagy szolgáltassanak az általuk tárolt JPEG képek miniatűr verzióival. A fentieket figyelembe véve hat fő tulajdonsággal jellemezhetők a teljesen alapvető képátviteltől a távirányító műveletekig.
Vissza a tartalomhoz.
DUN
Dial-Up Networking Profile
Sokan úgynevezett „dial-up connection” segítségével csatlakoznak a világhálóra, mely esetében a számítógép a modemen keresztül előbb egy számot tárcsáz, majd a kapcsolat a felhasználó nevének és jelszavának ellenőrzése, és a hitelesítés után jön létre. Ez esetben a modem lehet akár a mobil készülék saját modeme, ha a telefont vezeték nélkül, Bluetooth-t felhasználva csatlakoztatjuk a számítógéphez, vagy PDA-hoz. Ezt hivatott biztosítani a DUN (Dial-Up Network) Profile úgy, hogy közben a mobil a zsebben, vagy akár a táskában maradhat. A profil két részből áll: az egyik a gateway (GW), ami megfelel a mobiltelefonnak, a másik a data terminal (DT), ami nem más, mint a PC.
Vissza a tartalomhoz.
PAP
Phone Access Profile
Amíg a Hands-Free Profile az alap telefon funkciók használatát teszi elérhetővé, például egy autós kihangosító vagy egyéb eszköz számára, addig a PAP teljes körű szolgáltatásokat tesz lehetővé. Használatával elérhetővé válnak olyan funkciók, mint a telefonkönyv-bejegyzések kezelése, a telefonkönyvben tárolt számok tárcsázása, roaming információk jelzése, hívásátirányítás be-, illetve kikapcsolása, átirányítási szám beállítása, SMS-ek szerkesztése, olvasása, mentése és törlése.
Vissza a tartalomhoz.
SIM ACCESS PROFILE
SIM Access Profile
A hétköznapokban előfordul, hogy valaki az autójában egy külön telefont tart, de ugyanazt a SIM kártyát használja, mint a másik telefonjában. A SIM Access Profile mindezt úgy teszi lehetővé, hogy közben nem kell áthelyezni a kártyát az egyik telefonból a másikba. Ez egyszerűen megvalósítható, ha Bluetooth-on keresztül csatlakoztatjuk a két telefont egymáshoz. Így hozzájuthatunk előfizetői vagy felhasználói információkhoz úgy, mint a telefonkönyv.
Vissza a tartalomhoz.
JSR-82
JSR-82 and Peer-to-Peer Gaming Profile
A JSR-82 egy szabványos programozási felülete a Java programozási nyelvnek. A Java programok számára hozzáférhetővé teszi a Bluetooth-t, valamint az objektumok cseréjét elsősorban a kicsi, hordozható eszközökön. Mivel a JSR-82 Javat használ, a JSR-82 alkalmazások letölthetőek és futtathatóak bármely olyan platformon vagy eszközön, amely támogatja ezt a szabványt, de többnyire inkább kis teljesítményű mobil eszközökön, mint a mobil telefonok. A mobil telefonon hálózatban játszható játékok a JSR-82 azonnali felhasználási területeinek egyike.
Vissza a tartalomhoz.
BPP
Basic Printing Profile
Ennek a profilnak a segítségével a mobiltelefon, csipogó, PDA tulajdonosok egy printerre küldhetik a kinyomtatásra váró e-mail-jeiket, sms-eiket, egyéb formázott dokumentumaikat anélkül, hogy kábel kapcsolatot létesítenének mobil készülékük és a nyomtató között. Olyan strukturált adatobjektumok, mint a névjegykártyák, vagy a naptárbejegyzések nyomtatásának opcionális támogatása szintén definiálva van, akárcsak a nyomtató által támogatott egyéb formátumok lekérdezésére szolgáló módszerek.
Vissza a tartalomhoz.
LP
Local Positioning profile
A Local Positioning profil nyújtja a helymeghatározáshoz kapcsolódó adatok Bluetooth-on történő átvitelének mechanizmusát. Azok az eszközök, melyekben megvalósítják az LP profilt, helymeghatározásra és időpont adatok átvitelére használhatók. A profil megvalósításához két összetevőre van szükség: az LP szerverre és az LP kliensre. Mindazonáltal feltehetően a legtöbb Bluetooth eszköz, mely rendelkezik ezzel a profillal, szerverként és kliensként is fog működni egyaránt.
Vissza a tartalomhoz.
AVRCP
Audio/Video Remote Control Profile
Ezt a profilt azért fejlesztették ki, hogy felhasználásával lehetőséget teremtsenek audió, illetve videó berendezések Bluetooth eszközökkel történő távvezérlésére. A profil átveszi a távvezérlők vezérlő üzeneteinek parancs formátumát, s ezeket az üzeneteket az Audio/Video Control Transport Protocol (AVCTP – Audio/Video Vezérlő Vivő Protokoll) szállítja.
Vissza a tartalomhoz.
Modem
Jelentés: A modem szó a modulátor és a demodulátor szavak kezdetének összevonásából jött létre. A számítógép digitális jeleit analóg (modulátor funkció) telefonhálózatokon való átvitelhez át- és visszaalakító (demodulátor funkció) hardver eszköz. A telefon modemek 14,4 és 56 kbit/s sebességű adatátvitelre képesek, de a tényleges sebesség a telefonvonal minőségétől és a vonal másik végén levő modem teljesítményétől is függ. A kábeltévé hálózathoz való csatlakozáshoz speciális kábel-modemet használnak. Ezek már lényegesen nagyobb sebességű speciális modemek, melyeket rendszerint ADSL modem vagy kábel modemeknek emlegetnek.
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.
NFC
Jelentés: Rövid távú rádiófrekvenciás kapcsolatot biztosító rendszer, mely adatcserét tesz lehetővé két eszköz közt nagyjából 10 cm-es távolságig. A megoldás néhány 13,56 MHz-es frekvencián valósít meg egy a Bluetooth-hoz hasonlítható kommunikációt.
Az NFC révén mobiltelefonok vagy más erre alkalmas eszközök segítségével kezelhetünk majd bankjegykiadó automatákat, jegyet válthatunk a tömegközlekedési eszközökre, vagyis elektronikus fizetőeszközként idővel leválthatja akár a bankkártyákat is amellett, hogy még elektronikus beléptető rendszerekhez is használható lehet.
Az NFC technológiai szabványok ISO 18092 és az ISO 21481, valamint az ECMA (340, 352 és 356) és ETSI TS 102 190 szabványok.
Vissza a tartalomhoz.
Üzenetkezelés:
SMS
Jelentés: Short Message Service - Rövid szöveges üzenetek küldésére alkalmas szolgáltatás, mely minden mai telefonon elérhető. Az SMS rendszerre később szolgáltatások és egészen új lehetőségek épültek. Ma már híreket kérhetünk, csengőhangot vagy más tartalmakat rendelhetünk és akár játszhatunk is megfelelő SMS üzenetek elküldésével.
Bővebb infó az SMS-ről.
Vissza a tartalomhoz.
T9
Jelentés: a prediktív szövegbevitelt, ezzel megkönnyítve a szövegbevitelt, például üzenet írásakor. A prediktív szövegbevitel a telefon szótárát használja a gyakori alakok felismeréséhez, lehetővé téve, hogy egy betű beírásához ne többször, hanem csak egyszer kelljen megnyomni egy gombot.
Forrás: Nokia Magyarország
Vissza a tartalomhoz.
EMS
Jelentés: Enhanced Messaging Service - Olyan bővített üzenetküldő szolgáltatás, melyet az Alcatel, Ericsson, Motorola és a Siemens mutatott be 2001 nyarán. Az SMS bővítménye, formázott szöveg, ikonok, hangok, animációk csatolhatók az üzenethez. A rendszer akár 17 hagyományos SMS összefűzésére is képes.
Vissza a tartalomhoz.
MMS
Jelentés: Multimedia Messaging Service - A szinte mindenki által ismert SMS továbbfejlesztése. Olyan üzenetküldési szabvány, mely lehetővé teszi a mobilhálózatokon multimédia objektumok (kép, hang, videó) továbbítását a szöveges tartalom mellett.
Vissza a tartalomhoz.
Jelentés: Electronic mail - elektronikus levél.
Vissza a tartalomhoz.
Email protokollok:
POP3
Jelentés: Levelező protokoll az Interneten, melynek segítségével a saját gépünkön (pl. MS Windows alatt) futó kliens programmal kezelhetjük a távoli szerveren levő e-mail postafiókunkat, letölthetjük a beérkezett üzeneteket vagy felküldhetünk előre megírt leveleket. Jelenleg a POP3 változat az elterjedt, de a kevésbé ismert IMAP protokoll fejlettebb szolgáltatásokat nyújt nála.
Bővebb infó a Wikipédián.
Vissza a tartalomhoz.
IMAP
Az IMAP (Internet Message Access Protocol) egy alkalmazásrétegbeli protokoll, amely segítségével a leveleinkhez férhetünk hozzá.
Előnyei
- A levelek nem töltődnek le, a kliens csak cache-eli őket
Ezáltal csökken a hálózati forgalom, a kliens háttértárigénye, a levelek bárhol elérhetővé válnak. - Állapotinformációk tárolhatóak a kiszolgálón
A zászlókon keresztül több információ is tárolhatók a levél állapotáról, például, hogy olvasatlanok, vagy nem, hogy megválaszoltak-e vagy sem. - Mappák támogatása
Az IMAP4 kliensek képesek létrehozni, átnevezni és törölni postafiókokat, amelyeket a felhasználó általában mappáknak lát. Megosztott és nyilvános mappákat is lehetséges létrehozni. - Szerveroldali keresések támogatása
A kliensek kérhetik a kiszolgálót, hogy keressen a postafiókban tárolt levelek között. Így elkerülhető az összes levél letöltése.
Forrás: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.
SMTP
Az SMTP a Simple Mail Transfer Protocol rövidítése. Ez egy de facto (~ kváziszabványos) kommunikációs protokoll az e-mailek Interneten történő továbbítására.
Az SMTP egy viszonylag egyszerű, szöveg alapú protokoll, ahol egy üzenetnek egy vagy több címzettje is lehet.
Forrás és Bővebb infó: Wikpédia
Vissza a tartalomhoz.
Böngészés
WAP
Jelentés: Wireless Application Protocol - A mobil internet egyik megvalósítása. A gyakorlatban általánosan elfogadott protokoll szabvány, mely vezeték nélküli mobil kommunikációt használ. Lehetővé teszi, hogy mobiltelefonokra és mobiliról továbbítsuk az interneten lévő adatokat. A WAP lehetőséget ad valós idejű adatszolgáltatások, és adatbázisok elérésére mobiltelefonokon keresztül.
A WAP elsődleges feladata volt a grafikai megjelenítést nem igénylő internetes alkalmazások vezeték nélküli berendezéseken történő megjelenítése. A mobil internetes oldalak rendszerint WML nyelven íródnak, vagy dinamikusan konvertálja őket WML-re a WAP böngészőnk.
Vissza a tartalomhoz.
HTML
Jelentés: A HTML (angolul: HyperText Markup Language=hiperszöveges jelölőnyelv) egy leíró nyelv, melyet weboldalak készítéséhez fejlesztettek ki, és mára már internetes szabvánnyá vált a W3C (World Wide Web Consortium) támogatásával. Az aktuális változata a 4.01, mely az SGML általános jelölőnyelv egy konkrét alkalmazása (azaz minden 4.01-es HTML dokumentum egyben az SGML dokumentumszabványnak is meg kell, hogy feleljen). Ezt tervek szerint lassan kiszorította volna az XHTML (ami a szintén SGML alapú XML leíró nyelven alapul), de az is lehetséges, hogy a HTML 5 veszi át a helyét.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.
RSS
Jelentés: XML szabványon alapuló szolgáltatás, mely egy adott weboldalon megjelenő aktuális hírek, cikkek továbbítására és megjelenítésére szolgál. Az RSS rendszer lehetővé teszi a web adminisztrátorok számára az oldaluk tartalmának szabványosított formába rendezését, melyet a felhasználók különféle RSS képes alkalmazásokkal olvashatnak és rendszerezhetnek.
A különféle RSS szabványok és formátumok:
- RSS 2.0 - Realy Simple Syndication
- RSS 0.91, RSS 1.0 – Rich Site Summary
- RSS 0.9 és 1.0 – RDF Site Summary
Vissza a tartalomhoz.
Flash
Jelentés: Egy az Adobe cég által fejlesztett multimédiás technológia, mely az interneten az egyik legnépszerűbb módja interaktív, animációs weblapok és komponensek készítéséhez. Sokszor használják bannerekhez, weblapkomponensekhez, videók weblapokba ágyazásához.
Egy Flash állomány lehet vektorgrafikus vagy raszteres és támogatja a kétirányú hang és képátvitelt is. A Flash állományok egy szkriptnyelv segítségével programozhatóak, melyet ActionScript -nek hívnak. A legtöbb internet böngésző támogatja a Flash formátumot és a mobilkészülékeken is széles körben elterjedt.
Vissza a tartalomhoz.
VoIP
Jelentés: Voice over Internet Protocol, internet telefon - Olyan kommunikációs megoldás ahol a hangot az IP alapú internet hálózaton keresztül továbbítják normál telefonvonalak helyett. A VoIP hívások ingyenesek hiszen az internet előfizetésünkön keresztül kommunikálhatunk, azonban ha VoIP hívást szeretnénk normál telefonhálózatokba akkor azért már fizetnünk kell szinte minden esetben, azonban ezek díja rendszerint igen kedvező.
Az internettelefonálásnak topikja.
Vissza a tartalomhoz.
JavaScript
A JavaScript programozási nyelv egy objektumalapú szkript nyelv, amelyet weblapokon elterjedten használnak. Eredetileg Brendan Eich, a Netscape Communications mérnöke fejlesztette ki; neve először Mocha, majd LiveScript volt, később „JavaScript” nevet kapott, és szintaxisa közelebb került a Sun Microsystems Java programozási nyelvéhez. A JavaScriptet először 1997–99 között szabványosította az ECMA „ECMAScript” néven. A jelenleg is érvényes szabvány az ECMA-262 Edition 3 (1999. december), ami a JavaScript 1.5-nek felel meg. Ez a szabvány egyben ISO szabvány is.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.
AJAX
Az Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) interaktív webalkalmazások létrehozására szolgáló webfejlesztési technika. A weblap kis mennyiségű adatot cserél a szerverrel a háttérben, így a lapot nem kell újratölteni minden egyes alkalommal, amikor a felhasználó módosít valamit. Ez növeli a honlap interaktivitását, sebességét és használhatóságát.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.
Kamera
Carl Zeiss Optika
Carl Friedrich Zeiss tizenegy testvére közt ötödikként, 1816-ban látta meg a napvilágot a németországi Weimarban. Középiskolai tanulmányait elvégezve a híres jenai műszerésznél, Dr. Friedrich Körnernél töltötte inaséveit, itt ismerkedett meg a finommechanikával és az optikával, közben pedig matematikai tanulmányokat folytatott, melyből 1838-ban szerzett oklevelet. Később utazni kezdett Németországban, majd Ausztriában, ahol fizikát, antropológiát, ásványtant és optikát tanult. Öt év utazgatás után visszatért Jénába, ahol felsőfokú matematikát és kémiát hallgatott a helyi egyetemen. Zeiss belátta, hogy a korábbinál jobb minőséget nem csak egyre jobb anyagok felhasználásával illetve képzett munkásokkal, de felkészült elméleti szakemberek alkalmazásával is javíthatja. Felfogadta tehát Ernst Abbét a Jénai Egyetem mindössze 26 éves fizika és matematika tanárát, aki később a Zeiss vállalat meghatározó személyisége lett. Abbe 1868-ban feltalálta az apokromatikus lencserendszert, mellyel a mikroszkópok több optikai hibáját is sikerült kiküszöbölni. A lencsék és prizmák színszóródását jellemző számtani érték az úgynevezett Abbe-szám. 1875-ben Carl Zeiss üzleti társa lett a cég vezetésében . Az egyetemen ismerte meg a 1875-ben doktorált Otto Schottot, aki vegyészként az üveggyártás tökéletesítésén dolgozott. Schott az évtized végén vette fel a kapcsolatot újra Abbéval, bemutatva neki elért eredményeit. 1881-re sikerült egy addig ismeretlen tisztaságú üveget előállítania, mely Abbe és Zeiss figyelmét is felkelti. 1884 elején közös üveggyártó céget alapítanak Mainzban Jenaer Glaswerk Schott & Genossen néven, mely ettől kezdve a Zeiss Művek fő üvegbeszállítója lesz. A Carl Zeiss Optikai Művek ekkorra már a világ vezető optikai vállalata. A századfordulóra már több mint 1000 embert foglalkoztat a vállalat. 1902-ben megszületik a Tessar objektív, mely kiváló minőségével azonnal komoly figyelmet kap.
A márkanév azóta összeforrt a fényképezőgép gyártással, az összes komoly, minőségi objektív tőlük, illetve a licencet megvásárló vállalatoktól kerül ki. A Carl Zeiss cég 2005-ben kötött szerződést a Nokiával telefonokba való objektívek szállítására. (pixinfo.com)
Vissza a tartalomhoz.
Köszönet Potrien-nek.
Digitalis zoom
Jelentés:Egy adott kép digitális nagyítása során nem jön létre újabb képi információ, csak a meglévő képpontok mérete változik, így a digitális zoom erősen raszteres rossz minőségű képet eredményez. Nem valós (nem optikai nagyítás!)
Bizonyos speciális algoritmusokkal javítani lehet a helyzeten, ugyanis ekkor egy program megpróbálja kiszámítani a környező képpontok alapján, a köztes információkat, melynek következtében jobbminőségű képet kapunk kismértékű nagyítás esetén. Magas nagyítási értékeknél (rendszerint 500% feletti) azonban homályos és mosott lesz a nagyított kép.
Vissza a tartalomhoz.
Optikai zoom
Jelentés: Az optikai zoom esetében valós nagyítás, vagyis közelítés történik a többfókuszú lencsetagoknak köszönhetően, melyek egymáshoz képest történő elmozgatásával „közelebb kerül” az eredeti téma egy kisebb részlete. Az optikai zoom esetében nem romlik a képminőség szemben a digitális zoommal.
Vissza a tartalomhoz.
Vaku fajták:
Xenon vaku
Két elektróda között magas feszültségen Xenon gázt hoznak plazma állapotba. A plazma ionizált gázt jelent, ilyenkor magas hőmérsékleten, ami legalább tízezer kelvin, elektronok szakadnak le a gáz atomjairól, így ionok és szabad elektronok keverékéből áll és villamosan vezetővé válik. Ekkor egy feltöltött kondenzátort kapcsolnak az anód és katód közé, majd a triggerelektródára adott impulzus létrehozza a kisülést. A kondenzátor kisülését követően a lámpa gyorsan kialszik.Ezen rövid idő alatt magas színhőmérsékletű, magas színvisszaadású fényt állít elő, jó fényhasznosítás mellett, magyarán a fénye, fényereje igen közel áll a természetes fényhez. Gyors működésük lehetővé teszi mind lézertechnikai, mind fényképészeti, mind strobószkópiai alkalmazásukat.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia (angol).
Vissza a tartalomhoz.
Led vaku
A mostoha fényviszonyok közötti fotózásnál szinte elengedhetetlen, hogy valamilyen segéd fényforrást használjunk. Kompakt fényképezőgépnél ezt többnyire a gépbe épített vakuval oldjuk meg. A kamerás mobiltelefonok gyártói azonban nem alkalmazhattak ilyen megoldást, ennél jóva kisebb méretű és kisebb energiaigényű módszert kellett keresniük. A megoldás a nagyfényerejű LED-ek alkalamazása - mint az már akapható készülékekből is ismert.
A LED-ek karakterisztikája elég speciális, egy adott nyitófeszültség után (kb 2-3V) a rajta eső feszültség alig nő, az áram viszont szinte korlátlanul. Tehát egy ledet már 3V-al full fényerőre lehet hajtani...
A koreai, pontosabban szöuli székhelyű Seoul Semiconductor - melyet a világ 10 legnagyobb LED gyártója között tartanak számon - új fejlesztésű, igen nagy fényerejű LED-eket tervezett, melyek fényereje lehetővé teszi, hogy akár ultrakompakt digitális fényképezőgépekben is alkalmazzák.
Az FCW211Z sorozatú LED-ek 2 Amperes áramerősséggel is meghajthatók, fényerejük eléri a 100 kandelát, mely kétszer akkora, mint az eddigi LED-es vakuké. Az új LED 26,49 lux-szekundumos fényteljesítménye már összemérhető a xenonos megoldásokéval.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia (angol).
Köszönet Potrien-nek a fordításért.
Vissza a tartalomhoz.
Fókusz típusok:
Auto
Jelentés: Automatikus élességállító rendszer. A kamera azon képessége, hogy a téma élességét automatikusan betudja álltani. Az egyszerűbb gépek erre a célra az objektíven kívül működő infravörös távmérőt alkalmaznak. A fejlettebb kamerák kontraszt érzékeny AF rendszereket használnak, amelyek az objektíven át mérve a tényleges élességet határozzák meg a kép középső részén, illetve az AF keret területén.
Vissza a tartalomhoz.
Fix
Jelentés: A legegyszerűbb kamerákban használt megoldás, amelynél nem lehet a mélységélességet állítani. Itt azt az elvet alkalmazzák hogy, rekesznyílás szűkítésével a mélységélesség megnövekszik, így ezeket a nagylátószögű objektívekkel ellátott készülékeket így állítják be, eredménye képpen a mélységélesség néhány métertől a végtelenig terjed. A fényre, fényerőre ebből kifolyólag érzékeny lesz a telefon, igazán jó képeket csak nappali megvilágításban vagy xenon vakuval csinál.
Az ebben az állásban gyárilag rögzített lencsével élességállítás nélkül tűrhető képeket lehet kapni, mérsékelt fényerő mellett.
Vissza a tartalomhoz.
FPS
Jelentés: Az "fps" egy angol kifejezés a Frame Per Second vagyis az egy másodperc alatt rögzített képkockák számát adja meg. Rendszerint minél nagyobb ez az érték annál tökéletesebb lesz a videó minősége négysebességű mozgások esetén is.
Vissza a tartalomhoz.
Geotagging
Geotagging (ejtsd: geotegging, a görög geo = föld, és az angol tag = címke szavakból - tagging, címkézés, jelölés) általában valamely képi adathoz földrajzi koordináta hozzárendelését jelenti.
A geotagging az az eljárás, amely földrajzi metaadatokat ad különböző médiafájlokhoz, mint például honlapokhoz vagy képekhez. A digitális fényképezőgéppel készített képet egy, a gépbe épített GPS vevő, vagy egy külső eszköz egészíti ki a rögzített koordináta-adatokkal.
Forrás és további infó: Wikipédia..
Vissza a tartalomhoz.
Megapixel
Jelentés: Az MP vagyis a megapixel, 1 millió képpontot jelent. Rendszerint ezt a felbontási értéket digitális kameráknál használják. Például egy 3.1 megapixeles kamera 2048 × 1536 képpontos képet készít, mely 3,145,728 darab pixelt jelent.
Vissza a tartalomhoz.
GPS
Jelentés: Global Positioning System - Globális helyzet meghatározó rendszer, mely föld körüli pályán elhelyezkedő műholdak jelei segítségével határozza meg helyzetünket. Hivatalos neve NAVSTAR GPS. Ez jelenleg a legsikeresebb GNSS rendszer, azonban a jövőben a Galileo leválthatja.
Vissza a tartalomhoz.
A-GPS
Jelentés: Assisted GPS, Kiegészített GPS -Az A-GPS jelentősen javítja a GPS vevők teljesítményét, mivel akár a teljes navigációs valamint kiegészítő és pontosító információkat nem közvetlenül műholdról, hanem helyi adóhálózaton keresztül, egy szerver közbeiktatásával részlegesen feldolgozva kapja.
Az A-GPS esetében egy négyteljesítményű kiegészítő szervert kapcsolnak a mobiltelefon hálózatba, mely segít a GPS vevőnek az adatok feldolgozásában és pontosításában. Így az asszisztáló szerver pontos műhold pályaadatokat és órainformációt szolgáltat a készüléknek, kezdeti pozíció és időbecslési adatokat, valamint a csak A-GPS-el rendelkező eszközöknek műhold kiválasztást, távolságot, és távolság arányos információkat. Ezeken felül az A-GPS szerver képes elvégezni a számítások jelentős részét is.
A műholdadatok először az A-GPS szerverhez érkeznek majd az a mobil adótornyokon keresztül a mobilkészülékre továbbítja azokat, így gyorsabb és pontosabb lehet a helymeghatározás.
Az adatokat rendszerint HTTP protokollon keresztül, vagy speciális, tömörített SMS-ek formájában kapja meg a készülék.
Az A-GPS kevés adatforgalommal jár, kb 5-10 kb.
Azt hogy hol lehet bekapcsolni adott telefonban, megtalálja mindenki a felhasználó kézikönyvben.
Vissza a tartalomhoz.
Bluetooth GPS
Jelentés: (Legtöbbször kijelző nélküli) GPS vevőegység, mely a műholdak jeléből származó navigációs adatokat (pozíció, sebesség, idő és pontosság) Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítja a feldolgozó számítógépbe, mobiltelefonba vagy PDA-ba.˙
Vissza a tartalomhoz.
Geo-tag
A geotagging az az eljárás, amely földrajzi metaadatokat ad különböző médiafájlokhoz, mint például honlapokhoz vagy képekhez. A digitális fényképezőgéppel készített képet egy, a gépbe épített GPS vevő, vagy egy külső eszköz egészíti ki a rögzített koordináta-adatokkal.
A digitális fényképezőgép által készített képfájl többféle, nem csak képi információt is tartalmaz, ezek az ún. Exif adatok. Ilyen többek között a fényképezőgép típusa, a kép felbontása, a létrehozó szoftver neve, ISO adat, fényforrás, vakumód, a készítés ideje és számos más információ. Az újabb szabványok lehetőséget adnak arra, hogy földrajzi (GPS) koordinátákat, magasság vagy akár dőlésszög adatokat is eltároljunk. (Wikipedia)
Vissza a tartalomhoz.
eGPS
Korábban már ismerté vált az aGPS, mely a közhiedelemmel ellentétben nem igényel hálózati lefedettséget a működéséhez, csupán rossz vételi körülmények között, illetve hidegindításkor a mobil hálózatok jeleit és a műholdas adatokat is felhasználja a biztosabb navigáció érdekében. Az eGPS (Enhanced GPS – továbbfejlesztett GPS) gyakorlatilag zéró GPS jel mellett is képes kizárólag a mobilhálózatok jeleiből pozíció meghatározására, méghozzá egy igen egyszerű módszer alapján. Míg aGPS esetén a hálózati szerverek a műholdak adatait juttatják el a mobiltelefonok számára addig eGPS esetén a saját pozíciójukat sugározzák.
Mivel a mobiltelefonok egyszerre több antenna jelét is képesek érzékelni akár GPS lefedettség nélkül is képes százméteres pontossággal meghatározni a készülék pozícióját. Gyenge műholdas lefedettség esetén 10 méteres pontosság is elérhető, méghozzá háromszor gyorsabban, mint aGPS esetén. A kombinált eGPS-Bluetooth chip valódi GPS vevőt nem tartalmaz csak „szoftveres GPS-fix” megoldást, vagyis csak az eGPS jelek feldolgozását, így a megoldás mellé még egy valódi GPS vevő is szükséges, már ha a helymeghatározás 100 méteres pontosságon belül szükséges. (mobilarena.hu)
Köszönet Potrien-nek.
Vissza a tartalomhoz.
Amihez nincs írva forrás annak a forrás az IT Szótár vagy saját írás (amiből kevés van ).
Köszönöm a segítséget Porien-nek, meg, aki még segített a topikban.
Ha valamelyik link nem működne, akkor írd meg pü-be nekem. Köszönöm.
Ha találtál valami hasznos információt, amit meg is köszönnél, akkor most már megteheted a köszönöm gombbal. A hozzászólás alján jobb oldalon megtalálod. Köszönöm funkció bemutatása.