Enciklopédia

Általános leírások, amelyek a többi kategóriákba nem besorolhatóak.
Avatar
potter55
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 9926
Csatlakozott: 2009-01-26 hétf. 18:44:55
Készüléktípus: Nokia N73
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Szfvártól 30km-re
Has thanked: 10 times
Been thanked: 551 times

Enciklopédia

Hozzászólás Szerző: potter55 »

Ha találtál valami hasznos információt, amit meg is köszönnél, akkor most már megteheted a köszönöm gombbal. A hozzászólás alján jobb oldalon megtalálod. :) Köszönöm funkció bemutatása.

Ide lesznek összegyűjtve a telefonokkal kapcsolatos mozaik szók és egyéb olyan szavak, amik megkönnyíti a telefonnal való foglalkozást. :)

A topik folyamatosan bővül, így érdemes visszanézni. :) Meg lehet látni egy-két olyan szót is, ami be fog kerülni. :)

Ketté lett szedve a topik két hozzászólásra, mert olyan sok volt az információ, hogy nem tudta elküldeni a böngésző. :shock: :)

Utolsó változtatások: Tartalom: 2. hozzászólás tartalma:


Cellás adatátvitel:

GSM
Jelentés: Global System for Mobile Communication - Globális mobil kommunikációs rendszerek általános elnevezése. -A globális mobilkommunikációs rendszert 1987-ben fogadták el a digitális mobiltechnológia európai szabványaként. A GSM volt az első olyan digitális technológia, amely nyílt szabványokon alapult, és világszerte lehetővé tette a mobiltelefonok széles elterjedését. Kereskedelmi hálózaton a világ első GSM-hívására 1991. július 1-jén került sor Finnország akkori miniszterelnöke, Harri Holkeri és Tampere város alpolgármestere, Kaarina Suonio között. Az első GSM-hálózatot a Telenokia és a Siemens – a mai Nokia Siemens Networks – építette ki, a finn Radiolinja, mai nevén Elisa szolgáltató számára.- (index)
Vissza a tartalomhoz.

GPRS
Jelentés: General Packet Radio Service, általános rádiós csomagkapcsolt szolgáltatás. Mobil telekommunikációs adatátviteli szabvány. A rendszer 53.2 kbit/sec letöltési és 26.8 kbit/sec feltöltési elméleti sebességet képes biztosítani.
Vissza a tartalomhoz.

EDGE
Jelentés: Enhanced Data GSM Environment, a hagyományosnak számtó GSM mobil technológia továbbfejlesztett, gyorsabb változata. Sokszor úgyis hivatkoznak erre a szolgáltatásra, mint 2.5G. A szabvány azonban a meglévő GSM rendszerekre épül, és ugyanazt a cella és hardware struktúrát használja. Ezekből adódóan megvannak a maga korlátai, és gyakorlatilag egy evolúciós lépcsőfok a GSM és lényegesen fejlettebb UMTS rendszerek közt.
Vissza a tartalomhoz.

UMTS/3G
  • UMTS Jelentés: Universal Mobile Telecommunications Service kifejezés rövidítése, mely a harmadik generációs (3G) mobiltelefon szolgáltatás európai változatának elnevezése. Az UMTS technológia a W-CDMA rendszeren alapul. Az UMTS rendszer egy a GSM-nél nagyságrendekkel gyorsabb és fejlettebb mobil hálózat, mely adat csomag alapú, és képes hang, kép és videó folyamatos továbbítására. A jelenlegi változatok maximum 2 megabites sebességre képesek. Az UMTS rendszerek a 1885-2025 MHz közötti frekvencia tartományban működnek.
  • 3G Jelentés: Harmadik generációs mobilkommunikációs szabványok összefoglaló, köznapi neve, amelyek a korábbiaknál nagyobb sávszélességet ígérnek, internetezésre, multimédiás alkalmazások számára, és sok más ma még újdonságnak számító alkalmazásra. A 3G-s készülékek rendszerint képesek egyszerre hang és videó továbbítására is.
Vissza a tartalomhoz.

HSDPA
Jelentés: A HSDPA vagyis High-Speed Downlink Packet Access egy új mobilkommunikációs szabvány, melyre szoktak úgy hivatkozni, hogy 3.5G. A HSDPA rendszer minimum 2 Mbit/s sebességet kínál csatlakozásonként. Az eredeti WCDMA és UMTS rendszer továbbfejlesztése.
Vissza a tartalomhoz.

HSUPA
A HSUPA (mozaikszó az angol High-Speed Uplink Packet Access kifejezésből, tükörfordításban „nagy sebességű csomagfeltöltési hozzáférés”) egy harmadik generációs mobilkommunikációs protokoll, a világszerte előszeretettel használt HSDPA mobil adatkapcsolati technológia párja. A HSUPA a használt eszközöktől függően 0,7-1,4-2-5,7 Mbit/s maximális feltöltési sebességű adatátvitelre képes.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Érdekesség.
Vissza a tartalomhoz.

Push-To-Talk
Jelentés: Jelentése beszéd indítás egyetlen gombnyomásra. Ennél a kommunikációs formánál a hang adatként továbbítódik a hálózaton, így nincs percdíj, helyette az adatszolgáltatás díját kell fizetnünk.
Vissza a tartalomhoz.

Roaming
Jelentés: Barangolás. Átlépés egyik mobil hálózatból a másikba, a kapcsolat megszakadása nélkül. Ezen felül a roaming utalhat adóegységek közti barangolás lehetőségére, illetve különféle üzemeletetők által fenntartott hálózatok közti barangolásra.
A roaming díjakat a szolgáltatód honlapján is meg tudod nézni.
Vissza a tartalomhoz.


Helyi adatátviteli kapcsolatok:

WLAN/Wi-Fi
  • WlAN Jelentés: Wireless Local Area Network - Vezeték nélküli helyi hálózati kapcsolat. A különféle Wi-Fi hálózati szabványok elterjedt gyűjtőneve.
  • Wi-Fi Jelentés: A wireless fidelity angol kifejezés rövidítése, mely vezeték nélküli Ethernet hálózati kapcsolatot jelent. Több sebességű változata létezik, melyek 11 Mbps-tõl 54 Mbps sebességig terjednek. A jelenlegi szabványok 802.11a, 802.11b, 802.11g, és 802.11n.
Vissza a tartalomhoz.

DLNA
Jelentés: Digital Living Network Alliance - A DLNA a vezetékes és vezeték nélküli hálózatokon elérhető digitális tartalmak más szórakoztató elektronikai eszközökön való elérését teszi lehetővé, és a különféle eszközök közt (NAS, PC, PDA, vezeték nélküli hangszóró) biztosítanak kapcsolatot.

A DLNA egy a szórakoztató elektronikai és számítógépes ipar főbb szereplő által működtetett szervezet, melynek több mint 250 tagja van és a különféle digitális eszközök közti együttműködést lehetővé tévő technológiát fejleszti. A DLNA rendszer lehetővé teszi, hogy egy DLNA képes TV közvetlenül az Ethernet hálózatra kapcsolt NAS -ról videókat játsszon le, vagy képeket jelenítsen meg, mivel egy DLNA minősítésű TV önmagában képes digitális médialejátszóként is funkcionálni.
Vissza a tartalomhoz.

Infra
Jelentés:IrDA - Infrared Data Association. Infravörös adatkapcsolat. Ez egy rövidtávú adatkommunikációs megoldás különféle digitális eszközök közt. Az egyik legfontosabb alaptulajdonsága a megoldásnak, hogy közvetlen rálátás szükséges a két kommunikáló eszköz közt.
Az eredeti IrDA kapcsolat igen lassú volt és ma már vannak megoldások az adatsebesség gyorsítására, de még így is nagyságrendekkel lassabb a többi lehetséges vezeték nélküli megoldástól.
Vissza a tartalomhoz.

Bluetooth
Jelentés:
A Bluetooth egy rövid távú vezeték nélküli kommunikációs szabvány, melyet rendszerint telekommunikációs eszközök használnak az egymás közti, valamint számítógépekkel, PDA-kal és más a szabványnak megfelelő kommunikációra képes eszközzel. Ennek a technológiának a segítségével a felhasználók szabadon cserélhetnek, képeket, hanganyagokat, videókat egymás közt, de akár szinkronizálhatják a telefonkönyvüket is a számítógéppel, illetve minden digitális adatkapcsolaton elvégezhető műveletet végrehajthatnak, amire csak az adott készülék képes.

A Bluetooth kapcsolathoz mindössze egy olcsón előállítható adóvevő chipre van szükség, melyet bármely eszközbe integrálni lehet. Az adóvevő a 2.45 GHz-es frekvenciatartományban működik. Az adóvevő 79 csatornára osztja fel a kommunikációs sávot (mindegyik 1 MHz széles). Minden eszköznek egy 48 bites egyéni azonosítója van, ami lehetővé teszi a két pont közti kapcsolatot, valamint a több eszköz közti kapcsolatot is.

A kommunikációs távolság az adott eszköz hatóerejének megfelelően változhat. A harmadik kategóriába (Class 3) tartozó eszközöket használják a legtöbb eszközben, melyek 1 mW adóteljesítményűek és maximálisan 10 méteres hatótávolságúak. A második kategória (Class 2) eszközei 2.5 mW adóteljesítményűek és maximálisan 20 méteres hatótávolságúak. Az első kategóriába tartozó eszközök 100 mW adóteljesítményűek és maximálisan 100 méteres hatótávolságúak. Az elméleti maximális adatsebesség, amit az 1.2-es verziójú adóvevőkkel el lehet érni 1 Mbps lehet, de az effektív sávszélesség 721 kBps.
Vissza a tartalomhoz.

Bluetooth profilok (quantumr.hu)

Mi is az a profil? A Bluetooth profil egy olyan része a szoftvernek, mely meghatározza, hogy adott kapcsolás kiépítése során az egyes eszközöknek milyen feladataik vannak, és leírja, hogy egy adott feladatot hogyan kell, illetve hogyan lehet megoldani. Például ha egy telefon közli, a hozzá csatlakoztatott kihangosítóval, hogy kapcsolatba lépne vele, akkor a stabil kapcsolat felépítésének lépéseit egy meghatározott profil írja le. Milyen profilokat kell használniuk az egyes eszközöknek, ha a Bluetooth™ headsettel szeretném együtt használni őket? Ha a headsetet telefonjával kívánja használni, a telefonon a Bluetooth™ Headset profilt vagy Bluetooth™ Handsfree profilt kell beállítania.Zenehallgatáshoz az eszköznek támogatnia kell a Bluetooth™ A2DP profilt.
Ha a headsetet távvezérlőként szeretné használni, a vezérelt eszköznek támogatnia kell az AVRCP profil kontroller és céleszköz funkcióit.
A Bluetooth szabvány a következő profilokat használja:
• Emberi Illesztőeszköz Profil (HID – Human Interface Device Profile)
• Kéz-nélküli Profil (HFP – Hands-Free Profile)
• Fejhallgató Profil (Headset Profile Fejhallgató Profil)
• Általános Objektum-csere Profil (GOEP – Generic Object Exchange Profile)
• Objektumpumpa Profil (OPP - Object Push Profile)
• Fejlett Audio Megosztás Pofil (A2DP – Advanced Audio Distribution Profile)
• Fájl Átviteli Profil (FTP – File Transfer Profile)
• PAN Profil (PAN - Personal Area Networking)
• Alapvető Kép Profil (BIP – Basic Image Profile)
• Betárcsázós Profil (DUN Dial-Up Networking Profile)
• Telefon Hozzáférési Profil (PAP – Phone Access Profile)
• SIM Hozzáférési Profil (SIM Access Profile)
• JSR-82 and Peer-to-Peer Gaming Profile
• Alapvető Nyomtatási Profil (BPP – Basic Printing Profile)
• Helymeghatározó Profil (LP – Local Positioning Profile)
• Audio Video Távvezérlő Profil (Audio Video Remote Control Profile)


A2DP Jelentés: Advanced Audio Distribution Profile (A2DP)
Ha a felhasználó rendelkezik olyan digitális zenelejátszóval, mely Bluetooth-on keresztül hozzáfér a számítógép zenei adatbázisához, akkor az A2DP teszi lehetővé a jó minőségű audio hallgatását akár monóban, akár sztereóban. Ez az elsődleges felhasználási területe ennek a profilnak. Az A2DP definiálja a jó minőségű hanganyagok (monó vagy stereo) továbbításának módját bluetooth kapcsolaton keresztül. Például egy mobiltelefonról egy bluetooth-os stereo headset-re. Ezt a technológiát régebben csak külső bluetooth adapterekben használták, melyek egy eszköz hangkimenetére csatlakoztak, azonban mára számos bluetooth 1.1, 1.2 vagy 2.0-ás mobiltelefonba és zenelejátszóba gyárilag beépítik, valamint a legtöbb bluetooth 2.0-ás eszköz alapból támogatja.
Vissza a tartalomhoz.


HID
Human Interface Device Profile
Ha a telefonkészülék billentyűzete túlságosan behatárolt, ez a profil teszi lehetővé kompatíbilis billentyűzet használatát anélkül, hogy azt fizikailag csatlakoztatni kellene a telefonhoz. Ez lényegesen megkönnyíti a szöveges üzenetek létrehozását, űrlapok kitöltését.
Vissza a tartalomhoz.

HFP
Hands-Free Profile
A mobiltelefonok használata nem túl kényelmes vezetés közben, azonban ezt a profilt felhasználva az autóba épített kihangosító Bluetooth kapcsolatot tud létesíteni a telefonnal, és erre a célra sokkal alkalmasabb interfészt biztosíthat a felhasználó számára. Ez a profil biztosítja továbbá azokat az alapvető interfészeket, melyek lehetővé teszik a híváskezdeményezést, hívás fogadást, a hívás befejezését, stb. Létezik az ennél összetettebb Phone Access Profile, mely sokkal teljesebb hozzáférést tesz lehetővé a telefonhoz, magába foglalva olyan funkciókat, mint a telefonkönyvhöz való hozzáférés, roaming információ jelzése, hívásátirányítás, SMS-ek kezelése.
Vissza a tartalomhoz.

HEADSET PROFILE
Headset Profile
A profil lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy kényelmesen fogadjon vagy kezdeményezzen hívást vezeték-nélküli Bluetooth fülhallgató-szett használatával, ha azt Bluetooth technikát alkalmazó mobiltelefonhoz, PDA-hoz, vagy PC-hez csatlakoztatja. Különösen hasznos lehet autóvezetés közben, illetve olyan tevékenységek közben, amikor a felhasználó mindkét keze foglalt. Számos telefon, PDA, PC kártya, autós kihangosító van felvértezve ezzel a profillal.
Vissza a tartalomhoz.

GOEP
Generic Object Exchange Profile
A GOEP egy általános rendszert biztosít a Bluetooth eszközök „objektumainak” egymás közti cseréjére vonatkozólag. „Objektum” lehet majdnem minden, például: kép, zene, telefonkönyv-bejegyzés, névjegykártya, egyéb adat. Ez a profil szolgál alapjául a fájlátvitelnek és a szinkronizációnak.
Vissza a tartalomhoz.

OPP
Object Push Profile
Az Object Push Profile és a Generic Object Exchange Profile alapvetően ugyanaz. Mindössze annyi különbség van a kettő között, hogy az OPP részletesebb leírást nyújt arról, hogy az egyes készülékeknek miként kell az adatokat továbbítani egy másik készülék felé.
Vissza a tartalomhoz.

FTP
File Transfer Profile
Az FTP a GOEP kibővítése, mely lehetővé teszi a böngészést a különböző objektumok között, és kiválaszthatjuk, mit szeretnénk másolni. További lehetőségeket is nyújt a felhasználó számára úgy, mint fájlok, mappák létrehozása, átnevezése, törlése és egyéb szerkesztési lehetőségek biztosítása. Fontos profil, mivel rugalmasabban használható, mint az Object Push Profile.
Vissza a tartalomhoz.

PAN
Personal Area Networking
A Bluetooth PAN profilt két fontos funkcióra használhatjuk. Az egyik funkciója a Network Access Point, amikor a Bluetooth eszköz egy külső hálózathoz csatlakozva biztosítja egyéb Bluetooth eszközök kapcsolódását. A másik funkció lehetővé teszi ad-hoc vezeték nélküli hálózatok kiépítését Bluetooth eszközök között, így elérhetővé válik, hogy a hálózatba szervezett készülékek egymással adatokat, információkat cseréljenek. Ez a profil három feladatot definiál úgy, mint a Network Access Point, ad-hoc hálózatok csoportba rendezése, valamint a PAN és a felhasználó közötti interfész biztosítása.
Vissza a tartalomhoz.

BIP
Basic Imaging Profile
Amíg a File Transfer Profile az általános célú adatcseréért felelős, addig ez a profil képessé teszi a Bluetooth eszközöket arra, hogy egyeztessék az egymás közt másolni kívánt képek méretét és kódolását. E profil megköveteli a Bluetooth eszközöktől azt a képességet, hogy fogadni tudjanak JPEG miniatűr képeket, és/vagy szolgáltassanak az általuk tárolt JPEG képek miniatűr verzióival. A fentieket figyelembe véve hat fő tulajdonsággal jellemezhetők a teljesen alapvető képátviteltől a távirányító műveletekig.
Vissza a tartalomhoz.

DUN
Dial-Up Networking Profile
Sokan úgynevezett „dial-up connection” segítségével csatlakoznak a világhálóra, mely esetében a számítógép a modemen keresztül előbb egy számot tárcsáz, majd a kapcsolat a felhasználó nevének és jelszavának ellenőrzése, és a hitelesítés után jön létre. Ez esetben a modem lehet akár a mobil készülék saját modeme, ha a telefont vezeték nélkül, Bluetooth-t felhasználva csatlakoztatjuk a számítógéphez, vagy PDA-hoz. Ezt hivatott biztosítani a DUN (Dial-Up Network) Profile úgy, hogy közben a mobil a zsebben, vagy akár a táskában maradhat. A profil két részből áll: az egyik a gateway (GW), ami megfelel a mobiltelefonnak, a másik a data terminal (DT), ami nem más, mint a PC.
Vissza a tartalomhoz.

PAP
Phone Access Profile
Amíg a Hands-Free Profile az alap telefon funkciók használatát teszi elérhetővé, például egy autós kihangosító vagy egyéb eszköz számára, addig a PAP teljes körű szolgáltatásokat tesz lehetővé. Használatával elérhetővé válnak olyan funkciók, mint a telefonkönyv-bejegyzések kezelése, a telefonkönyvben tárolt számok tárcsázása, roaming információk jelzése, hívásátirányítás be-, illetve kikapcsolása, átirányítási szám beállítása, SMS-ek szerkesztése, olvasása, mentése és törlése.
Vissza a tartalomhoz.

SIM ACCESS PROFILE
SIM Access Profile
A hétköznapokban előfordul, hogy valaki az autójában egy külön telefont tart, de ugyanazt a SIM kártyát használja, mint a másik telefonjában. A SIM Access Profile mindezt úgy teszi lehetővé, hogy közben nem kell áthelyezni a kártyát az egyik telefonból a másikba. Ez egyszerűen megvalósítható, ha Bluetooth-on keresztül csatlakoztatjuk a két telefont egymáshoz. Így hozzájuthatunk előfizetői vagy felhasználói információkhoz úgy, mint a telefonkönyv.
Vissza a tartalomhoz.

JSR-82
JSR-82 and Peer-to-Peer Gaming Profile
A JSR-82 egy szabványos programozási felülete a Java programozási nyelvnek. A Java programok számára hozzáférhetővé teszi a Bluetooth-t, valamint az objektumok cseréjét elsősorban a kicsi, hordozható eszközökön. Mivel a JSR-82 Javat használ, a JSR-82 alkalmazások letölthetőek és futtathatóak bármely olyan platformon vagy eszközön, amely támogatja ezt a szabványt, de többnyire inkább kis teljesítményű mobil eszközökön, mint a mobil telefonok. A mobil telefonon hálózatban játszható játékok a JSR-82 azonnali felhasználási területeinek egyike.
Vissza a tartalomhoz.

BPP
Basic Printing Profile
Ennek a profilnak a segítségével a mobiltelefon, csipogó, PDA tulajdonosok egy printerre küldhetik a kinyomtatásra váró e-mail-jeiket, sms-eiket, egyéb formázott dokumentumaikat anélkül, hogy kábel kapcsolatot létesítenének mobil készülékük és a nyomtató között. Olyan strukturált adatobjektumok, mint a névjegykártyák, vagy a naptárbejegyzések nyomtatásának opcionális támogatása szintén definiálva van, akárcsak a nyomtató által támogatott egyéb formátumok lekérdezésére szolgáló módszerek.
Vissza a tartalomhoz.

LP
Local Positioning profile
A Local Positioning profil nyújtja a helymeghatározáshoz kapcsolódó adatok Bluetooth-on történő átvitelének mechanizmusát. Azok az eszközök, melyekben megvalósítják az LP profilt, helymeghatározásra és időpont adatok átvitelére használhatók. A profil megvalósításához két összetevőre van szükség: az LP szerverre és az LP kliensre. Mindazonáltal feltehetően a legtöbb Bluetooth eszköz, mely rendelkezik ezzel a profillal, szerverként és kliensként is fog működni egyaránt.
Vissza a tartalomhoz.

AVRCP
Audio/Video Remote Control Profile
Ezt a profilt azért fejlesztették ki, hogy felhasználásával lehetőséget teremtsenek audió, illetve videó berendezések Bluetooth eszközökkel történő távvezérlésére. A profil átveszi a távvezérlők vezérlő üzeneteinek parancs formátumát, s ezeket az üzeneteket az Audio/Video Control Transport Protocol (AVCTP – Audio/Video Vezérlő Vivő Protokoll) szállítja.
Vissza a tartalomhoz.

Modem
Jelentés: A modem szó a modulátor és a demodulátor szavak kezdetének összevonásából jött létre. A számítógép digitális jeleit analóg (modulátor funkció) telefonhálózatokon való átvitelhez át- és visszaalakító (demodulátor funkció) hardver eszköz. A telefon modemek 14,4 és 56 kbit/s sebességű adatátvitelre képesek, de a tényleges sebesség a telefonvonal minőségétől és a vonal másik végén levő modem teljesítményétől is függ. A kábeltévé hálózathoz való csatlakozáshoz speciális kábel-modemet használnak. Ezek már lényegesen nagyobb sebességű speciális modemek, melyeket rendszerint ADSL modem vagy kábel modemeknek emlegetnek.
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.

NFC
Jelentés: Rövid távú rádiófrekvenciás kapcsolatot biztosító rendszer, mely adatcserét tesz lehetővé két eszköz közt nagyjából 10 cm-es távolságig. A megoldás néhány 13,56 MHz-es frekvencián valósít meg egy a Bluetooth-hoz hasonlítható kommunikációt.

Az NFC révén mobiltelefonok vagy más erre alkalmas eszközök segítségével kezelhetünk majd bankjegykiadó automatákat, jegyet válthatunk a tömegközlekedési eszközökre, vagyis elektronikus fizetőeszközként idővel leválthatja akár a bankkártyákat is amellett, hogy még elektronikus beléptető rendszerekhez is használható lehet.

Az NFC technológiai szabványok ISO 18092 és az ISO 21481, valamint az ECMA (340, 352 és 356) és ETSI TS 102 190 szabványok.
Vissza a tartalomhoz.


Üzenetkezelés:

SMS
Jelentés: Short Message Service - Rövid szöveges üzenetek küldésére alkalmas szolgáltatás, mely minden mai telefonon elérhető. Az SMS rendszerre később szolgáltatások és egészen új lehetőségek épültek. Ma már híreket kérhetünk, csengőhangot vagy más tartalmakat rendelhetünk és akár játszhatunk is megfelelő SMS üzenetek elküldésével.
Bővebb infó az SMS-ről.
Vissza a tartalomhoz.

T9
Jelentés: a prediktív szövegbevitelt, ezzel megkönnyítve a szövegbevitelt, például üzenet írásakor. A prediktív szövegbevitel a telefon szótárát használja a gyakori alakok felismeréséhez, lehetővé téve, hogy egy betű beírásához ne többször, hanem csak egyszer kelljen megnyomni egy gombot.
Forrás: Nokia Magyarország
Vissza a tartalomhoz.

EMS
Jelentés: Enhanced Messaging Service - Olyan bővített üzenetküldő szolgáltatás, melyet az Alcatel, Ericsson, Motorola és a Siemens mutatott be 2001 nyarán. Az SMS bővítménye, formázott szöveg, ikonok, hangok, animációk csatolhatók az üzenethez. A rendszer akár 17 hagyományos SMS összefűzésére is képes.
Vissza a tartalomhoz.

MMS
Jelentés: Multimedia Messaging Service - A szinte mindenki által ismert SMS továbbfejlesztése. Olyan üzenetküldési szabvány, mely lehetővé teszi a mobilhálózatokon multimédia objektumok (kép, hang, videó) továbbítását a szöveges tartalom mellett.
Vissza a tartalomhoz.

E-mail
Jelentés: Electronic mail - elektronikus levél.
Vissza a tartalomhoz.

Email protokollok:
POP3
Jelentés: Levelező protokoll az Interneten, melynek segítségével a saját gépünkön (pl. MS Windows alatt) futó kliens programmal kezelhetjük a távoli szerveren levő e-mail postafiókunkat, letölthetjük a beérkezett üzeneteket vagy felküldhetünk előre megírt leveleket. Jelenleg a POP3 változat az elterjedt, de a kevésbé ismert IMAP protokoll fejlettebb szolgáltatásokat nyújt nála.
Bővebb infó a Wikipédián.
Vissza a tartalomhoz.

IMAP
Az IMAP (Internet Message Access Protocol) egy alkalmazásrétegbeli protokoll, amely segítségével a leveleinkhez férhetünk hozzá.

Előnyei
  • A levelek nem töltődnek le, a kliens csak cache-eli őket
    Ezáltal csökken a hálózati forgalom, a kliens háttértárigénye, a levelek bárhol elérhetővé válnak.
  • Állapotinformációk tárolhatóak a kiszolgálón
    A zászlókon keresztül több információ is tárolhatók a levél állapotáról, például, hogy olvasatlanok, vagy nem, hogy megválaszoltak-e vagy sem.
  • Mappák támogatása
    Az IMAP4 kliensek képesek létrehozni, átnevezni és törölni postafiókokat, amelyeket a felhasználó általában mappáknak lát. Megosztott és nyilvános mappákat is lehetséges létrehozni.
  • Szerveroldali keresések támogatása
    A kliensek kérhetik a kiszolgálót, hogy keressen a postafiókban tárolt levelek között. Így elkerülhető az összes levél letöltése.
Az IMAP4 TCP/IP-n keresztül kommunikál a 143-as porton. Sok régebbi protokolltól eltérően az IMAP4 natívan támogatja a biztonságos bejelentkezést (de nem titkosított jelszavak is előfordulhattak). Lehetséges titkosítani az IMAP4 kommunikációt SSL-lel, ilyenkor az IMAP4 a 993-as portot használja.
Forrás: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.

SMTP
Az SMTP a Simple Mail Transfer Protocol rövidítése. Ez egy de facto (~ kváziszabványos) kommunikációs protokoll az e-mailek Interneten történő továbbítására.
Az SMTP egy viszonylag egyszerű, szöveg alapú protokoll, ahol egy üzenetnek egy vagy több címzettje is lehet.
Forrás és Bővebb infó: Wikpédia
Vissza a tartalomhoz.


Böngészés

WAP
Jelentés: Wireless Application Protocol - A mobil internet egyik megvalósítása. A gyakorlatban általánosan elfogadott protokoll szabvány, mely vezeték nélküli mobil kommunikációt használ. Lehetővé teszi, hogy mobiltelefonokra és mobiliról továbbítsuk az interneten lévő adatokat. A WAP lehetőséget ad valós idejű adatszolgáltatások, és adatbázisok elérésére mobiltelefonokon keresztül.
A WAP elsődleges feladata volt a grafikai megjelenítést nem igénylő internetes alkalmazások vezeték nélküli berendezéseken történő megjelenítése. A mobil internetes oldalak rendszerint WML nyelven íródnak, vagy dinamikusan konvertálja őket WML-re a WAP böngészőnk.
Vissza a tartalomhoz.

HTML
Jelentés: A HTML (angolul: HyperText Markup Language=hiperszöveges jelölőnyelv) egy leíró nyelv, melyet weboldalak készítéséhez fejlesztettek ki, és mára már internetes szabvánnyá vált a W3C (World Wide Web Consortium) támogatásával. Az aktuális változata a 4.01, mely az SGML általános jelölőnyelv egy konkrét alkalmazása (azaz minden 4.01-es HTML dokumentum egyben az SGML dokumentumszabványnak is meg kell, hogy feleljen). Ezt tervek szerint lassan kiszorította volna az XHTML (ami a szintén SGML alapú XML leíró nyelven alapul), de az is lehetséges, hogy a HTML 5 veszi át a helyét.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.

RSS
Jelentés: XML szabványon alapuló szolgáltatás, mely egy adott weboldalon megjelenő aktuális hírek, cikkek továbbítására és megjelenítésére szolgál. Az RSS rendszer lehetővé teszi a web adminisztrátorok számára az oldaluk tartalmának szabványosított formába rendezését, melyet a felhasználók különféle RSS képes alkalmazásokkal olvashatnak és rendszerezhetnek.

A különféle RSS szabványok és formátumok:
  • RSS 2.0 - Realy Simple Syndication
  • RSS 0.91, RSS 1.0 – Rich Site Summary
  • RSS 0.9 és 1.0 – RDF Site Summary
[/list]
Vissza a tartalomhoz.

Flash
Jelentés: Egy az Adobe cég által fejlesztett multimédiás technológia, mely az interneten az egyik legnépszerűbb módja interaktív, animációs weblapok és komponensek készítéséhez. Sokszor használják bannerekhez, weblapkomponensekhez, videók weblapokba ágyazásához.

Egy Flash állomány lehet vektorgrafikus vagy raszteres és támogatja a kétirányú hang és képátvitelt is. A Flash állományok egy szkriptnyelv segítségével programozhatóak, melyet ActionScript -nek hívnak. A legtöbb internet böngésző támogatja a Flash formátumot és a mobilkészülékeken is széles körben elterjedt.
Vissza a tartalomhoz.

VoIP
Jelentés: Voice over Internet Protocol, internet telefon - Olyan kommunikációs megoldás ahol a hangot az IP alapú internet hálózaton keresztül továbbítják normál telefonvonalak helyett. A VoIP hívások ingyenesek hiszen az internet előfizetésünkön keresztül kommunikálhatunk, azonban ha VoIP hívást szeretnénk normál telefonhálózatokba akkor azért már fizetnünk kell szinte minden esetben, azonban ezek díja rendszerint igen kedvező.
Az internettelefonálásnak topikja.
Vissza a tartalomhoz.

JavaScript
A JavaScript programozási nyelv egy objektumalapú szkript nyelv, amelyet weblapokon elterjedten használnak. Eredetileg Brendan Eich, a Netscape Communications mérnöke fejlesztette ki; neve először Mocha, majd LiveScript volt, később „JavaScript” nevet kapott, és szintaxisa közelebb került a Sun Microsystems Java programozási nyelvéhez. A JavaScriptet először 1997–99 között szabványosította az ECMA „ECMAScript” néven. A jelenleg is érvényes szabvány az ECMA-262 Edition 3 (1999. december), ami a JavaScript 1.5-nek felel meg. Ez a szabvány egyben ISO szabvány is.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.

AJAX
Az Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) interaktív webalkalmazások létrehozására szolgáló webfejlesztési technika. A weblap kis mennyiségű adatot cserél a szerverrel a háttérben, így a lapot nem kell újratölteni minden egyes alkalommal, amikor a felhasználó módosít valamit. Ez növeli a honlap interaktivitását, sebességét és használhatóságát.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia
Vissza a tartalomhoz.


Kamera
Carl Zeiss Optika

Kép
Carl Friedrich Zeiss tizenegy testvére közt ötödikként, 1816-ban látta meg a napvilágot a németországi Weimarban. Középiskolai tanulmányait elvégezve a híres jenai műszerésznél, Dr. Friedrich Körnernél töltötte inaséveit, itt ismerkedett meg a finommechanikával és az optikával, közben pedig matematikai tanulmányokat folytatott, melyből 1838-ban szerzett oklevelet. Később utazni kezdett Németországban, majd Ausztriában, ahol fizikát, antropológiát, ásványtant és optikát tanult. Öt év utazgatás után visszatért Jénába, ahol felsőfokú matematikát és kémiát hallgatott a helyi egyetemen. Zeiss belátta, hogy a korábbinál jobb minőséget nem csak egyre jobb anyagok felhasználásával illetve képzett munkásokkal, de felkészült elméleti szakemberek alkalmazásával is javíthatja. Felfogadta tehát Ernst Abbét a Jénai Egyetem mindössze 26 éves fizika és matematika tanárát, aki később a Zeiss vállalat meghatározó személyisége lett. Abbe 1868-ban feltalálta az apokromatikus lencserendszert, mellyel a mikroszkópok több optikai hibáját is sikerült kiküszöbölni. A lencsék és prizmák színszóródását jellemző számtani érték az úgynevezett Abbe-szám. 1875-ben Carl Zeiss üzleti társa lett a cég vezetésében . Az egyetemen ismerte meg a 1875-ben doktorált Otto Schottot, aki vegyészként az üveggyártás tökéletesítésén dolgozott. Schott az évtized végén vette fel a kapcsolatot újra Abbéval, bemutatva neki elért eredményeit. 1881-re sikerült egy addig ismeretlen tisztaságú üveget előállítania, mely Abbe és Zeiss figyelmét is felkelti. 1884 elején közös üveggyártó céget alapítanak Mainzban Jenaer Glaswerk Schott & Genossen néven, mely ettől kezdve a Zeiss Művek fő üvegbeszállítója lesz. A Carl Zeiss Optikai Művek ekkorra már a világ vezető optikai vállalata. A századfordulóra már több mint 1000 embert foglalkoztat a vállalat. 1902-ben megszületik a Tessar objektív, mely kiváló minőségével azonnal komoly figyelmet kap.Kép Kép
A márkanév azóta összeforrt a fényképezőgép gyártással, az összes komoly, minőségi objektív tőlük, illetve a licencet megvásárló vállalatoktól kerül ki. A Carl Zeiss cég 2005-ben kötött szerződést a Nokiával telefonokba való objektívek szállítására. (pixinfo.com)
Vissza a tartalomhoz.
Köszönet Potrien-nek.

Digitalis zoom
Jelentés:Egy adott kép digitális nagyítása során nem jön létre újabb képi információ, csak a meglévő képpontok mérete változik, így a digitális zoom erősen raszteres rossz minőségű képet eredményez. Nem valós (nem optikai nagyítás!)

Bizonyos speciális algoritmusokkal javítani lehet a helyzeten, ugyanis ekkor egy program megpróbálja kiszámítani a környező képpontok alapján, a köztes információkat, melynek következtében jobbminőségű képet kapunk kismértékű nagyítás esetén. Magas nagyítási értékeknél (rendszerint 500% feletti) azonban homályos és mosott lesz a nagyított kép.
Vissza a tartalomhoz.

Optikai zoom
Jelentés: Az optikai zoom esetében valós nagyítás, vagyis közelítés történik a többfókuszú lencsetagoknak köszönhetően, melyek egymáshoz képest történő elmozgatásával „közelebb kerül” az eredeti téma egy kisebb részlete. Az optikai zoom esetében nem romlik a képminőség szemben a digitális zoommal.
Vissza a tartalomhoz.

Vaku fajták:

Xenon vaku

Kép

Két elektróda között magas feszültségen Xenon gázt hoznak plazma állapotba. A plazma ionizált gázt jelent, ilyenkor magas hőmérsékleten, ami legalább tízezer kelvin, elektronok szakadnak le a gáz atomjairól, így ionok és szabad elektronok keverékéből áll és villamosan vezetővé válik. Ekkor egy feltöltött kondenzátort kapcsolnak az anód és katód közé, majd a triggerelektródára adott impulzus létrehozza a kisülést. A kondenzátor kisülését követően a lámpa gyorsan kialszik.Ezen rövid idő alatt magas színhőmérsékletű, magas színvisszaadású fényt állít elő, jó fényhasznosítás mellett, magyarán a fénye, fényereje igen közel áll a természetes fényhez. Gyors működésük lehetővé teszi mind lézertechnikai, mind fényképészeti, mind strobószkópiai alkalmazásukat.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia (angol).
Vissza a tartalomhoz.

Led vaku

Kép

A mostoha fényviszonyok közötti fotózásnál szinte elengedhetetlen, hogy valamilyen segéd fényforrást használjunk. Kompakt fényképezőgépnél ezt többnyire a gépbe épített vakuval oldjuk meg. A kamerás mobiltelefonok gyártói azonban nem alkalmazhattak ilyen megoldást, ennél jóva kisebb méretű és kisebb energiaigényű módszert kellett keresniük. A megoldás a nagyfényerejű LED-ek alkalamazása - mint az már akapható készülékekből is ismert.
A LED-ek karakterisztikája elég speciális, egy adott nyitófeszültség után (kb 2-3V) a rajta eső feszültség alig nő, az áram viszont szinte korlátlanul. Tehát egy ledet már 3V-al full fényerőre lehet hajtani...
A koreai, pontosabban szöuli székhelyű Seoul Semiconductor - melyet a világ 10 legnagyobb LED gyártója között tartanak számon - új fejlesztésű, igen nagy fényerejű LED-eket tervezett, melyek fényereje lehetővé teszi, hogy akár ultrakompakt digitális fényképezőgépekben is alkalmazzák.
Az FCW211Z sorozatú LED-ek 2 Amperes áramerősséggel is meghajthatók, fényerejük eléri a 100 kandelát, mely kétszer akkora, mint az eddigi LED-es vakuké. Az új LED 26,49 lux-szekundumos fényteljesítménye már összemérhető a xenonos megoldásokéval.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia (angol).
Köszönet Potrien-nek a fordításért.

Vissza a tartalomhoz.

Fókusz típusok:
Auto
Jelentés: Automatikus élességállító rendszer. A kamera azon képessége, hogy a téma élességét automatikusan betudja álltani. Az egyszerűbb gépek erre a célra az objektíven kívül működő infravörös távmérőt alkalmaznak. A fejlettebb kamerák kontraszt érzékeny AF rendszereket használnak, amelyek az objektíven át mérve a tényleges élességet határozzák meg a kép középső részén, illetve az AF keret területén.
Vissza a tartalomhoz.

Fix
Jelentés: A legegyszerűbb kamerákban használt megoldás, amelynél nem lehet a mélységélességet állítani. Itt azt az elvet alkalmazzák hogy, rekesznyílás szűkítésével a mélységélesség megnövekszik, így ezeket a nagylátószögű objektívekkel ellátott készülékeket így állítják be, eredménye képpen a mélységélesség néhány métertől a végtelenig terjed. A fényre, fényerőre ebből kifolyólag érzékeny lesz a telefon, igazán jó képeket csak nappali megvilágításban vagy xenon vakuval csinál.


Az ebben az állásban gyárilag rögzített lencsével élességállítás nélkül tűrhető képeket lehet kapni, mérsékelt fényerő mellett.
Vissza a tartalomhoz.

FPS
Jelentés: Az "fps" egy angol kifejezés a Frame Per Second vagyis az egy másodperc alatt rögzített képkockák számát adja meg. Rendszerint minél nagyobb ez az érték annál tökéletesebb lesz a videó minősége négysebességű mozgások esetén is.
Vissza a tartalomhoz.

Geotagging
Geotagging (ejtsd: geotegging, a görög geo = föld, és az angol tag = címke szavakból - tagging, címkézés, jelölés) általában valamely képi adathoz földrajzi koordináta hozzárendelését jelenti.
A geotagging az az eljárás, amely földrajzi metaadatokat ad különböző médiafájlokhoz, mint például honlapokhoz vagy képekhez. A digitális fényképezőgéppel készített képet egy, a gépbe épített GPS vevő, vagy egy külső eszköz egészíti ki a rögzített koordináta-adatokkal.
Forrás és további infó: Wikipédia..
Vissza a tartalomhoz.

Megapixel
Jelentés: Az MP vagyis a megapixel, 1 millió képpontot jelent. Rendszerint ezt a felbontási értéket digitális kameráknál használják. Például egy 3.1 megapixeles kamera 2048 × 1536 képpontos képet készít, mely 3,145,728 darab pixelt jelent.
Vissza a tartalomhoz.


GPS
Jelentés: Global Positioning System - Globális helyzet meghatározó rendszer, mely föld körüli pályán elhelyezkedő műholdak jelei segítségével határozza meg helyzetünket. Hivatalos neve NAVSTAR GPS. Ez jelenleg a legsikeresebb GNSS rendszer, azonban a jövőben a Galileo leválthatja.
Vissza a tartalomhoz.

A-GPS
Jelentés: Assisted GPS, Kiegészített GPS -Az A-GPS jelentősen javítja a GPS vevők teljesítményét, mivel akár a teljes navigációs valamint kiegészítő és pontosító információkat nem közvetlenül műholdról, hanem helyi adóhálózaton keresztül, egy szerver közbeiktatásával részlegesen feldolgozva kapja.
Az A-GPS esetében egy négyteljesítményű kiegészítő szervert kapcsolnak a mobiltelefon hálózatba, mely segít a GPS vevőnek az adatok feldolgozásában és pontosításában. Így az asszisztáló szerver pontos műhold pályaadatokat és órainformációt szolgáltat a készüléknek, kezdeti pozíció és időbecslési adatokat, valamint a csak A-GPS-el rendelkező eszközöknek műhold kiválasztást, távolságot, és távolság arányos információkat. Ezeken felül az A-GPS szerver képes elvégezni a számítások jelentős részét is.

A műholdadatok először az A-GPS szerverhez érkeznek majd az a mobil adótornyokon keresztül a mobilkészülékre továbbítja azokat, így gyorsabb és pontosabb lehet a helymeghatározás.

Az adatokat rendszerint HTTP protokollon keresztül, vagy speciális, tömörített SMS-ek formájában kapja meg a készülék.

Az A-GPS kevés adatforgalommal jár, kb 5-10 kb.
Azt hogy hol lehet bekapcsolni adott telefonban, megtalálja mindenki a felhasználó kézikönyvben.
Vissza a tartalomhoz.

Bluetooth GPS
Jelentés: (Legtöbbször kijelző nélküli) GPS vevőegység, mely a műholdak jeléből származó navigációs adatokat (pozíció, sebesség, idő és pontosság) Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítja a feldolgozó számítógépbe, mobiltelefonba vagy PDA-ba.˙
Vissza a tartalomhoz.

Geo-tag
A geotagging az az eljárás, amely földrajzi metaadatokat ad különböző médiafájlokhoz, mint például honlapokhoz vagy képekhez. A digitális fényképezőgéppel készített képet egy, a gépbe épített GPS vevő, vagy egy külső eszköz egészíti ki a rögzített koordináta-adatokkal.
A digitális fényképezőgép által készített képfájl többféle, nem csak képi információt is tartalmaz, ezek az ún. Exif adatok. Ilyen többek között a fényképezőgép típusa, a kép felbontása, a létrehozó szoftver neve, ISO adat, fényforrás, vakumód, a készítés ideje és számos más információ. Az újabb szabványok lehetőséget adnak arra, hogy földrajzi (GPS) koordinátákat, magasság vagy akár dőlésszög adatokat is eltároljunk. (Wikipedia)
Vissza a tartalomhoz.

eGPS
Korábban már ismerté vált az aGPS, mely a közhiedelemmel ellentétben nem igényel hálózati lefedettséget a működéséhez, csupán rossz vételi körülmények között, illetve hidegindításkor a mobil hálózatok jeleit és a műholdas adatokat is felhasználja a biztosabb navigáció érdekében. Az eGPS (Enhanced GPS – továbbfejlesztett GPS) gyakorlatilag zéró GPS jel mellett is képes kizárólag a mobilhálózatok jeleiből pozíció meghatározására, méghozzá egy igen egyszerű módszer alapján. Míg aGPS esetén a hálózati szerverek a műholdak adatait juttatják el a mobiltelefonok számára addig eGPS esetén a saját pozíciójukat sugározzák.
Kép
Mivel a mobiltelefonok egyszerre több antenna jelét is képesek érzékelni akár GPS lefedettség nélkül is képes százméteres pontossággal meghatározni a készülék pozícióját. Gyenge műholdas lefedettség esetén 10 méteres pontosság is elérhető, méghozzá háromszor gyorsabban, mint aGPS esetén. A kombinált eGPS-Bluetooth chip valódi GPS vevőt nem tartalmaz csak „szoftveres GPS-fix” megoldást, vagyis csak az eGPS jelek feldolgozását, így a megoldás mellé még egy valódi GPS vevő is szükséges, már ha a helymeghatározás 100 méteres pontosságon belül szükséges. (mobilarena.hu)
Köszönet Potrien-nek.
Vissza a tartalomhoz.

Amihez nincs írva forrás annak a forrás az IT Szótár vagy saját írás (amiből kevés van :D ).
Köszönöm a segítséget Porien-nek, meg, aki még segített a topikban. :Notworty: :)

Ha valamelyik link nem működne, akkor írd meg pü-be nekem. Köszönöm. :)

Ha találtál valami hasznos információt, amit meg is köszönnél, akkor most már megteheted a köszönöm gombbal. A hozzászólás alján jobb oldalon megtalálod. :) Köszönöm funkció bemutatása.
These users thanked the author potter55 for the post (total 6):
botond (2011-05-17 kedd 05:35:30) • szabi113 (2011-06-01 szer. 00:28:00) • Todo (2011-07-23 szomb. 20:27:13) • unax (2011-07-28 csüt. 03:17:59) • Béla (2011-07-29 pén. 12:30:33) • istnag (2011-08-15 hétf. 10:20:59)
Rating: 15.79%
Szignózás: Itt egy új hack, amihez nem kellennek szignófájlok, csak telepíteni és követni az utasításokat.

Köszönöm funkció. Használd, ahányszor neked segít valaki. :)

Nokia mobilok zenei klipekben. :D
Avatar
potter55
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 9926
Csatlakozott: 2009-01-26 hétf. 18:44:55
Készüléktípus: Nokia N73
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Szfvártól 30km-re
Has thanked: 10 times
Been thanked: 551 times

Re: Enciklopédia

Hozzászólás Szerző: potter55 »

Enciklópédia folytatása.

Ha találtál valami hasznos információt, amit meg is köszönnél, akkor most már megteheted a köszönöm gombbal. A hozzászólás alján jobb oldalon megtalálod. :) Köszönöm funkció bemutatása.

Tartalomjegyzék:

Kijelző

Kijelző típusok:
AMOLED
Jelentés: Active Matrix OLED - Az OLED vagyis szerves dióda alapú kijelzők olyan változata amely TFT mátrixhoz lett kapcsolva. Az ilyen TFT alapú aktív mátrixos kijelzőket hordozható médialejátszókban és más mobil eszközökben használják.
Vissza a tartalomhoz.

OLED
Jelentés: Az Organic Light Emitting Diode angol kifejezés rövidítése, mely szerves polimer alapú világító diódát jelent. Az OLED technológiával képernyőt gyártanak, melyek előnyösebb tulajdonságokkal rendelkeznek, mint az LCD-k, viszont gyorsabban használódnak el. Egy OLED képernyő nagyobb kontrasztaránnyal rendelkezik, mint egy LCD és a látószög sem jelent problémát.
Vissza a tartalomhoz.

LCD
Jelentés: Liquid Crystal Display - Folyadék kristályos kijelzõ - rendszerint ezt a képernyõ technológiát használják laptopokhoz, és kisebb számítógépekhez, mivel az ilyen kijlezõk igen vékonyak lehetnek. A ma használatos projektorok legtöbbjében poliszilikon alapú, TFT-technológiájú LCD-panelek vannak
Vissza a tartalomhoz.

TFT
Jelentés: Thin Film Transistor: Az LCD, azaz folyadékkristályos kijelzõk azon fajtája, amelyek a képpontok felületén nagy fényáteresztõ képességû tranzisztorokat tartalmaznak, ezekkel pedig nagyobb pontossággal állítható be a képpont világossága (színe). A projektorokban színenként három panelt használnak, amelyek egymás mögött, a fény útjában helyezkednek el. A szerelési technológia nagyon kényes, hiszen fél képpontnyi elcsúszás már konvergencia hibát okoz. A TFT panelek hûtése még fekete kép „vetítésekor” - ekkor sok energiát elnyelnek - is jól megoldható.
Vissza a tartalomhoz.

CSTN
Jelentés: Color Super-Twist Nematic - Passzív mátrixos LCD kijelző, a kilencvenes években fejlesztette ki a Sharp. A kijelzőt függőleges és vízszintes szálak alkotják. Egy színes pixel valójában 3 darab pixelből vagyis LCD elemből tevődik össze, melyek a három alapszínt (piros, zöld, kék) adják. Ezeket egy külön vezérlő chip írányítja. Az egyes LCD elemek segítségével szabályozható, hogy az adott ponton áthaladjon, vagy sem a fény.
Az aktív mátrix, amit például a TFT-LCD használ, ettől annyiban különbözik, hogy ott a fény áteresztését tranzisztorokkal vezérlik. A másik lényeges különbség, hogy a CSTN előállítása megközelítőleg feleannyiba kerül..

A képfrissítés a korai CSTN változatok esetén lassú volt, a kép pedig szellemképes. Ma már nem rosszabb a képminőség az aktív mátrixos kijelzőkénél, frissítés terén is javultak. Újabb típusa, a HPA, még ennél is többet nyújt.
Vissza a tartalomhoz.

Transzflektív kijelző

A kommunikátoroknál és laptopoknál már létező technológia, mely elősegíti a képernyő erős fényben való használatát.
Az egész dolog lényege egy hihetetlenül vékony tükör, mely nemes egyszerűséggel visszatükrözi a külvilág fényeit, és ezt használja fel a kijelző a megvilágításra. Azaz minél nagyobb a fény, annál jobban látható a kijelző is. A hagyományos transzmisszív kijelzőknél ugye van egy háttérvilágítás, mely egy polarizálón keresztül világítja meg a TFT panelt. A régi fénycsöves megvilágítást ugyan felváltotta a LED-es technológia, mely szebb, kontrasztosabb és energiatakarékosabb megoldást eredményezett, de hatékonyabb nem lett az utcai használatban. A LED sem képes felvenni a versenyt a napsütéssel, a transzmisszív panel ilyen helyzetekben esélytelen. A transzflektív panel esetében ez a probléma egyszerűen nem létezik. A működése pofon egyszerű: kimegyek a napra a notimmal, megnyomom a gépemen a kijelző működését átváltó gombot, és transzmisszívből transzflektívvé válik. És közben mindössze annyi történik, hogy a gép lekapcsolja a napon nem látszó háttérvilágítást. Ezzel egyidőben aktiválódik a tükör, mely átveszi a hátsó lámpák szerepét és a külvilág fényeit szórja vissza. (Gungl Ákos - laptopkalauz.hu)
Vissza a tartalomhoz.


Érintőképernyő típusai:
Kapacitív

A kapacitív megoldás esetében egy kemény üveg- vagy műanyag lap alatt egy rácsos szerkezetű vezető réteget helyeznek el, aminek segítségével a kijelző „felett” egy elektromos mezőt alakítanak ki. Amikor ujjunkat közelítjük a panelhez, zavart okozunk ebben az elektromos mezőben (töltést vezetünk el a kezünkkel), amelyet a vezérlőchip érzékel, s ez alapján határozza meg a pozíciót. A működési elvből adódóan a legfontosabb tulajdonság, hogy a vezérlés egyszerre több ponton is képes érzékelni, így a kapacitív felület alkalmas multitouchra. További előnye a jó fényáteresztő képesség, viszont hátrány a relatív magas ár valamint az, hogy ezek a kijelzők csak csupasz kézzel vagy aktív stylusszal működnek.

Kép
Kapacitív: érintésre csökken az elektromos mező töltése

Kapacitív panel kerül számos mobiltelefonba (pl. Apple iPhone, G1, LG Prada.) és a Palm Prebe, de egy sor más eszközbe, például fényképezőgépekbe, zenelejátszókba, stb. Multitouch képessége miatt ezt a típust használják notebookok, nettopok esetében is. (geeks.hu)
Köszönet Potrien-nek.
Vissza a tartalomhoz.

Rezisztív

A korai eszközök túlnyomó részt ezt a fajta megoldást használják, és még ma is sok olyan készülék van, amelybe ilyesfajta panel kerül, egyszerűen azért, mert olcsó alternatíva. A rezisztív felület alapvetően két hajszálvékony, eltérő feszültségű fémrétegből áll, amelyek között alapesetben egy vékony rés húzódik. Ha megérintjük a panelt, a két fólia között fizikai kapcsolat alakul ki, amely megváltoztatja a fóliák elektromos töltését. A vezérlőchip a változás mértéke alapján képes kiszámolni, hogy pontosan hol érintettük meg a panelt. A rezisztív kijelzőt egyébként könnyű felismerni, ha ugyanis megérintjük a panelt, akkor az valóban benyomódik.

Kép
Rezisztív: érintésre fizikai kapcsolat alakul ki

A rezisztív technológia olcsó, további előnye, hogy nem szükséges hozzá speciális beviteli eszköz, egyszerű stylusszal vagy akár ujjunkkal is vezérelhetjük. A típus egyik legnagyobb hátránya az, hogy csak akkor pontos, ha egyszerre csak egy helyen érintjük meg, de emellett a felület fényáteresztő képessége is elég gyenge, csupán 70-75%-os. Ilyen panelt használnak szinte minden PDA-ban, PNA-ban és GPS-ben, de van több rezisztív érzékelővel szerelt mobiltelefon is. (geeks.hu)
Köszönet Potrien-nek.
Vissza a tartalomhoz.

Optikai
Az infrás érintőképernyők esetében nincs szükség speciális felületre, helyette infra LED-ek segítségével egy láthatatlan „szőnyeget” alakítanak ki a megjelenítő előtt. Az érintési pont észlelése ebben az esetben is az érintéssel okozott zavaron alapszik, hiszen blokkoljuk a fény útját. Az infrás érzékelés legnagyobb hátránya az, hogy vagy olcsó, vagy pontos. A mobiltelefonok közül ilyen rendszert használ a Neonode N2.

Egy másik fajta megközelítés az un. FTIR (Frustrated Total Internal Reflection), amelyet például az ujjlenyomat-olvasóknál is használnak - érdekes, hogy érintésérzékeny felület kialakításánál ez a megoldás főleg nagyméretű kijelzők esetében költséghatékony. Láttunk ilyet a Comptexen is, például az nLighten standján. Ebben az esetben a megjelenítési felület alatt alakítják ki az infra „szőnyeget”, az érzékelők pedig az ujjunkról visszatükröződő fényt érzékelik.

Kép
FTIR: érzékelés a visszaverődő fény alapján
Ez a típus még viszonylag új, viszont tudása ígéretes, ugyanis szinte korlátlan mennyiségű érintési pontot képes egy időben megkülönböztetni. (geeks.hu)
Köszönet Potrien-nek.
Vissza a tartalomhoz.

Felbontás szerint:
WVGA
Ezeknek a telefonoknak a felbontása 480x800 pixel. Ilyen telefon pl. a Nokia N900.
Vissza a tartalomhoz.

nHD
Ezeknek a telefonoknak a felbontása 360x640 pixel. Ilyen telefon pl a Nokia 5800 XpressMusic vagy a Nokia N8.
Vissza a tartalomhoz.

QVGA
Jelentés: A szabványos VGA felbontás egynegyede. Ez 240x320 pixeles képernyő felbontás.
Ilyen telefon pl. a Nokia N73 vagy Nokia N95, de pl az s40-esek közül a Nokia 6300.
Vissza a tartalomhoz.

Egyéb felbontások:
Itt olyan felbontások lesznek felsorolva, amiket Nokia telefonok használnak. Vissza a tartalomhoz.


Operációs rendszerek:

Symbian
Jelentés: A Symbian mobiltelefonokhoz tervezett operációs rendszer, mely tetszőlegesen testre szabható, programokkal funkciókkal bővíthető. A korábbi Psion EPOC rendszer továbbfejlesztése.

A Symbian operációs rendszernek számos változata van, melyek mindegyike eltérő felhasználói interfésszel rendelkezik. Ezek az UIQ, Series 60 Series 80 és Series 90, valamint van jó néhány különleges távol-keleten használt változata.

Néhány változata:
  • S60
Jelentés: Olyan mobiltelefonokhoz tervezett platform mely a Symbian operációs rendszeren alapul, és napjainkban egyike a legnépszerűbb okostelefon platformoknak a világon. Kifejlesztésében a legjelentősebb szerepet a Nokia játszotta.

Az S60 egy sor alkalmazást és eszközcsoportot tartalmaz, mint a PIM eszközök vagy a multimédia lejátszók. Az S60-as programkörnyezet lehetővé teszi tetszőleges alkalmazások fejlesztését Java MIDP, C++, C#, Visual Basic és Python fejlesztői környezetekben. Egyik legfontosabb képessége az S60-as telefonoknak hasonlóan a többi Symbian OS platformhoz, hogy vásárlás után új alkalmazásokat telepíthetünk rájuk, melyekkel számtalan plusz funkcióval ruházhatjuk fel készülékünket.

Az S60-as platform első verziója még nem volt képes WCDMA rendszer, sem a mai nagyobb felbontású kijelzők kezelésére. Az első változat csak 176x208 képpontos felbontást ismert. Az S60 2nd Edition, Feature Pack 3 rendszer azonban már támogatta az alap 176x208 pixeles mellett a QVGA (240x320) valamint a 352x416 képpontos felbontásokat.

Már van S60v3 és S60v5-ös. A legújabb pedig a Symbian^3.
Bővebb infó és S60-at támogató telefonok listája.
Vissza a tartalomhoz.

  • S80
Jelentés: A Nokia által kifejlesztett platform, professzionális üzleti kommunikátor telefonja számára. Ahogy az S60-as platform az S80-as is a Symbian operációs rendszeren alapul.
Ilyen rendszerű telefon pl a Nokia 9300 Communicator is.
Vissza a tartalomhoz.

Android
Az Android egy Linux kernel alatt futó, mobil operációs rendszer. Fejlesztését az Android, Inc. kezdte meg, amit később a Google felvásárolt, majd az Open Handset Alliance nevű szövetség vette át a fejlesztését. A fejlesztők Javában írhatnak alá menedzselt kódot, az eszközt a Google által fejlesztett Java programkönyvtárokon keresztül vezérelve.
Forrás és bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.

Windows Mobile
Jelentés: Egy kifejezetten PDA-khoz, okostelefonokhoz fejlesztett mobil operációs rendszer, mely hasonlóan kezelhető, mint az asztali Windows verzió.
Vissza a tartalomhoz.

Memóriakártyák típusai:

MicroSD
Jelentés: A microSD egy ultra kicsi (15x11x1 mm) flash memóriakártya formátum, mely a SanDisk TransFlash elnevezésű kártyáján alapul. Elsősorban mobiltelefonokban és PDA-kban használják, ahol nincs hely a hagyományos méretű kártyáknak. A TransFlash és a microSD kártyák gyakorlatilag teljesen egyformák, így egy microSD-hez tervezett készülék kezeli a TransFlash eszközt és fordítva.
Jelenleg (2011.11) 128MB-tól 64GB-ig léteznek változatok, de a későbbiekben várhatóak nagyobb kapacitású modellek is. Egy egyszerű adapter segítségével normál SD kártya olvasókban is használhatók a microSD kártyák.
Vissza a tartalomhoz.

MicroSDHC
Jelentés: 2 GB feletti kapacitással rendelkező Flash memória alapú kártya, melyen FAT32 állományrendszer található. Fontos mindig odafigyelni, hogy egy microSD befogadására képes eszköz, nem biztos hogy boldogul az új rendszerű és nagyobb kapacitású kártyákkal…

A legújabb telefonokban ez a kártyafajta a legelterjedtebb.
Vissza a tartalomhoz.

MiniSD
Jelentés: A hagyományos SD kártya szabvány egy kisebb fizikai paraméterekkel rendelkező változata. Ezt a kis méretű változatot rendszerint mobiltelefonokban használják. Jelenleg (2006.09) 16 MB-tól 4 GB-os méretig terjedő változatok léteznek.
Vissza a tartalomhoz.

MMC
Jelentés: Multi Media Card - Flash memória kártyáknak egy fajtája
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.


Akkumulátor fajták:
Li-Polymer
Jelentés: A lítium polimer akkumulátorok működésükben és felépítésükben nagyban hasonlítanak a lítium-ion társaikra. A legfontosabb különbség, melyből nevük is adódik, hogy a lítium ionok nem szerves alapú elektrolit folyadékban, hanem egy zselé szerű polimer cellákból felépülő anyagban helyezkednek el.
Az eredeti változatban, melyet az 1970-es években terveztek száraz polimer elektrolitot használtak. Azonban az egyszerűbb gyártás és nagyobb biztonság mellett volt egy nagy hátránya a száraz polimer megoldásnak. Nagyobb belső ellenállással rendelkezett, és ezáltal nem volt alkalmas a modern eszközökben való használatra. Ezért később gél állagú elektrolit került a cellákba.

Az ilyen típusú akkumulátorok kisebbek és tömörebbek lehetnek, mint a lítium-ion áramforrások, valamint teljesen zárt borításúak. Ideálisak kisméretű digitális eszközök, mint a telefonok vagy PDA-k áramforrásaként.

Előnyök:
  • Roppant kisméretű, kompakt kialakítás – akár hitelkártya vékonyságú akkumulátorok is lehetnek
  • Rugalmas méretezés – a gyártókat nem kötik cella méretezési szabályok
  • Kisebb súly – a gél állagú elektrolitnak köszönhetően könnyebb burkolatot használhatnak
  • Megnövelt biztonság – kisebb az elektrolit szivárgás esélye, valamint a túltöltés ellen jobban védett.
Hátrányok:
  • Kisebb energiasűrűség mint a lítium-ion akkumulátoroknál
  • Magas gyártási költségek
  • Nem szabványos méretek
Vissza a tartalomhoz.

Li-Ion
Jelentés: 1991-óta forgalomban lévő nagy energiasűrűségű és ehhez képest kis tömegű kémiai akkumulátorok, melyekben a lítium ionok áramlása játssza a kulcs szerepet. Biztonsági áramkörökkel kell őket ellátni, melyek szabályozzák az áram és feszültségértékeit. Nagy energiájú változatait szerszámokban és orvosi eszközökben is alkalmazzák, valamint a számítástechnika, elektronika, és mobilkommunikáció területén az egyik legelterjedtebb áramforrások.
A lítium-ion akkumulátorok olyan kémiai áramforrások, melyekben az katód (pozitív) és a anód (negatív) elektródák közt egy szerves elektrolit oldószerben mozognak a lítium ionok, melyben lítium só és egy szigetelő réteg is van. Töltéskor az anódtól lítium ionok vándorolnak a katód felé ahol egy szén alapú térrácsban raktározódnak, míg kisüléskor a katódból vándorolnak a lítium ionok az anód felé, ahol leadják plusz elektronjukat, vagyis az általuk tárolt töltést.

Előnyök:
  • Nagy energiasűrűség – mai napig is növekszik ez az érték
  • Aránylag lassú önkisülés – kevesebb mint fele a nikkel alapú akkumulátorokhoz képest. Rendszerint 10 % alatti az éves töltésveszteség.
  • Nincs memória effektus
  • Nem igényelnek különösebb karbantartást
  • A speciális változatai nagy feszültség leadására is képesek, így ideálisak szerszámokhoz.
Hátrányok:
  • Védő áramkörökre van szüksége az akkumulátoroknak
  • Az öregedési és elhasználódási probléma jelen van, hasonlóan a nikkel alapú akkumulátorokhoz. A 40% körüli hideg száraz helyen való tárolás lassítja az öregedési folyamatot.
  • A nikkel alapú eszközökhöz képest magas gyártási költség
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.

NiCd
Jelentés: A NiCd akkumulátorok igen régi és mára kissé elavult újratölthető áramforrások, melyekben a pozitív elektróda egy nikkel-oxid alapú anyag, a negatív elektróda pedig kadmiumból van.

Előnyök:
  • Egyszerű és gyors töltés Nagyszámú lemerülési/újratöltési ciklus elviselése (megfelelő karbantartás mellett akár 1000 feletti lemerülési/újratöltési ciklus)
  • Jó töltési teljesítmény – akár alacsony hőmérsékleten is jól tölthető
  • Aránylag jó tárolhatóság – közel öt éves tárolási életidő
  • Könnyű és egyszerű szállíthatóság
  • Alacsony hőmérsékleten is jó teljesítmény
  • Az egyik legolcsóbban előállítható akkumulátor
  • Magas ellenálló képesség a fizikai hatásokkal szemben

Hátrányok:
  • Aránylag alacsony energiasűrűség
  • Memória effektus (ez részben „gyógyítható”)
  • Környezetszennyező – a nikkel-kadmiumban mérgező fémek is vannak.
  • Aránylag magas önkisülés. Évente körülbelül 20 %-os töltésveszteség így használat előtt újratöltést igényel.
  • Rendszeres karbantartás – nagyjából 1 hónapos időközönként teljesen le kell meríteni és újratölteni, hogy megakadályozzuk a cellák kikristályosodását és az akkumulátor tönkremenetelét.
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.

NiMH
Jelentés: A NiMH újratölthető akkumulátorok, melyek nagyobb mennyiségű töltés tárolására alkalmasak, mint a NiCd elődeik. Sokan úgy tekintenek a NiMH akkumulátorokra, mint köztes lépcsőre a NiCd és a Li-Ion akkumulátorok közt.
Az energiasűrűségük a lítium alapú eszközök teljesítményétől elmarad, valamint van néhány kevésbé előnyös tulajdonságuk, mint például a memória effektus. Javasolt tárolása 40 %-os töltöttségen száraz, hideg helyen.

Előnyök:
  • 30-40%-al nagyobb energiasűrűség mint a NiCd akkumulátorok esetében
  • Kevésbé érzékenyek a memória effektusra, kevesebb karbantartást igényelnek
  • Egyszerű tárolás és szállítás
  • Mérsékelten környezet szennyező – „csak” közepesen veszélyes anyagokat tartalmaz
  • Kifizetődő az újrahasznosítása

Hátrányok:
  • Erősen korlátozott élettartam, közel 2-300 lemerülési/töltési ciklus után csökken a teljesítménye
  • 3 événél tovább nem tárolható, mivel a NiCd akkumulátoroktól is magasabb az önkisülése. Közel 30% évente! A hideg jelentősen lassítja a folyamatot.
  • Összetettebb töltőrendszer szükséges a megfelelő újratöltéséhez
  • Hosszabb töltési idő, mint a NiCd esetében
  • Magas hőmérsékleteken jelentősen csökken a teljesítménye.
  • Rendszeres karbantartás – pár hónapos időközönként teljesen le kell meríteni és újratölteni, hogy megakadályozzuk a cellák kikristályosodását és az akkumulátor tönkremenetelét.
Bővebb infó.
Vissza a tartalomhoz.


Kialakítás

Flip
A kinyitható / szétnyitható mobilok angol eredetű neve. Hívják még clamshell mobilnak is a kagyló után.
Forrás: Kifejezések: mobiltelefon fogalmak - árukereső
Vissza a tartalomhoz.

Slide
A széttolós, szétcsúsztatható mobilok angol eredetű neve. Slide (szétcsúszik, szétcsúsztat) vagy slider a mobil design neve.
Forrás: Kifejezések: mobiltelefon fogalmak - árukereső
Vissza a tartalomhoz.

Twist
Az a mobiltelefon típus, melynek rejtett billentyűzetét a felső panel elfordításával hívhatjuk elő.
Forrás: Kifejezések: mobiltelefon fogalmak - árukereső
Vissza a tartalomhoz.


Egyéb

SIM kártya
Jelentés: A SIM (Subscriber Identity Module) logikai egység egy UICC smartcard típusú memórialapkán lévő alkalmazás. A SIM modul fő feladataként biztosítja a GSM előfizetői adatok és a ICCID biztonságos tárolását. Emellett a szolgáltatással kapcsolatos adatok, beállítások és szöveges üzenetek is tárolhatók benne. A GSM készülékek is használják a SIM-et, olyan a hálózattal kapcsolatos információkat tárolnak benne, mint például az aktuális hely azonosító ( LAI )
Vissza a tartalomhoz.

PIN kód
A PIN-kód (Personal Identification Number = személyi azonosító szám) egy 4 számjegyből álló titkos kód, amellyel különféle személyes jellegű szolgáltatásokat védenek. Legközismertebb alkalmazásai a bankszámla-hozzáférés (bankkártyák) és mobiltelefon-használat korlátozása.
Az első ATM-et megépítő John Shepherd-Barron eredetileg hatjegyű azonosítókóddal próbálkozott, standarddá azonban a négyjegyű PIN vált, Shepard feleségének javaslata nyomán. Gyakorlatilag az asszony kijelentette, ennyit még képes megjegyezni. A PIN-kód megadására rendszerint három lehetőség van; ezután csak a PUK-kóddal (Personal Unblocking Key) lehet feloldani a zárolást. (Wikipedia)
Vissza a tartalomhoz.

PUK kód
Ha a PIN-kódot többször is rosszul adjuk meg, a telefon kérheti a PUK- (Personal Unblocking Key - Személyes feloldókulcs) kódot . A PUK-kód egy 8 számjegyből álló kód, amelyet a szolgáltatótól kapunk. (Nokia)
Vissza a tartalomhoz.

Java
Jelentés: A Sun által kifejlesztett programozási nyelv és futtatóplatform. Melyet előszeretettel használnak mobil eszközökön.

A Java nyelv alapjaiban a C++-ra hasonlít, de azzal szemben magas szintű fejlesztést tesz lehetővé. Natív módon támogatja a többszálú programozást és objektum-orientált megoldásai is jóval túlmutatnak a korábbi nyelvekén.

A Java futtatóplatform alapját a Java bájtkód értelmezésére képes JVM képezi, amely gyakorlatilag minden elterjedt operációs rendszerre elérhető.
Vissza a tartalomhoz.

Nokia OS: S40
Jelentés: Egyszerűsített platform mely a Nokia saját operációs rendszerén a Nokia OS-en alapul. Az S40-es rendszer lényegesen egyszerűbbnek tűnik, mint magasabban fejlett (S60-as vagy S80-as társai, melyek a Symbian OS-en alapulnak)azonban a legtöbb funkciójában nagyon hasonló egy fontos dolgot kivéve. Az S40-re csak Java alkalmazások telepíthetők.

Az első S40-es rendszer mindössze 128x128 képpontos kijelzőket volt képes kezelni, a későbbi változatok már a QVGA megjelenítőkkel is boldogulnak.
Vissza a tartalomhoz.

ROM
Jelentés: A ROM a Read Only Memory rövidítése. A ROM-ok alapjában véve programozott IC-k. Gyakran nevezik maszk ROM-oknak vagy maszk programozott ROM-oknak. Ez azért van, mert a ROM-ok címezhető cellák sorozatából állnak. Minden cella értéke lehet 0 vagy 1. A gyártáskor a gyártónak a ROM-ok egy sorozatát kell programoznia, a cellák értékét nullára vagy egyre állítva. Általában a nulla vagy egy a meglétét vagy meg nem létét egy alumínium vonal jelenti. Ezt az alumínium mintát egy litográfiai maszk segítségével hozzák létre a gyártás utolsó lépéseiben. Emiatt hívják ezeket a nem illanó memóriákat maszk ROM-oknak. Az előnye ennek a ROM-nak, hogy nagy tömegben lehet gyártani nagyon olcsón. A másik előny bizonyos esetekben, hogy nem lehet megváltoztatni az adatokat a gyártás után, és nincs szükség, későbbi programozásra és tesztelésre. Másrészről, viszont ha meg kell változtatni az adatot vagy kódod, az egy kisebb katasztrófa is lehet. A többi IC a szemetesbe megy, új IC-ket kell gyártani, ami minimum 4-8 hét.
Vissza a tartalomhoz.

RAM
Jelentés: Random Access Memory, véletlenelérésû memória. A ramoknak rengeteg típusa létezik, és mára tulajdonképpen ez egy gyűjtőnév. Ha valahol csak a RAM kifejezést látjuk minden előtag nélkül, akkor rendszerint e számítógép rendszermemóriájáról van szó.
Vissza a tartalomhoz.

IMEI
Jelentés: International Mobile Subscriber Identifier - Az IME egy nemzetközi előfizető azonosító szám, mely minden GSM és UMTS telefonban megtalálható, valamint teljesen egyedi. Az IMEI szám „*#06#” kóddal előhívható majd minden GSM mobiltelefonból.
Az IMEI szám rendszerint 15 vagy 17 számjegyből álló azonosító, mely tartalmazza a telefon típusát, modell és sorozatszámát.

Például ez egy imei :355378050048013 A szám egyes részeinek jelentése:
  • 355378: az első hat számjegy a telefon típusának a száma.
  • 05: a gyártó kódja.
  • 004801: a következő hat számjegy a telefon szériaszámát tartalmazza.
  • 3: ellenőrző szám.
Példáért köszönet Todo tagnak.
Vissza a tartalomhoz.

FOTA
A Firmware Over-The-Air rövidítése, ami magyarra fordítva azt jelenti, hogy vezeték nélküli szoftverfrissítés. A speciális funkciót támogató készülékek szoftverét a szolgáltató GPRS/3G hálózatán keresztül (ennek adatforgalma költséggel járhat), vagy Wifi-n keresztül frissíthetjük a legújabb verzióra.
Nagyon hasznos funkció, hiszen mellőzhetjük az adatkábelt, a számítógépet, vagy a szoftverfrissítő PC-s alkalmazást. Jellemző a FOTA-ra, hogy kisebb adatcsomagot tölt le, mintha PC-n frissítenénk és csak a frissítés által érintett fájlok cserélődnek le a telefonon.
Forrás: GSMArena, a fordításért és kiegészítésért köszönet Salmi-nak.
Vissza a tartalomhoz.

QWERTY

Kép

QWERTY (ejtsd / kverti / ) a leggyakrabban használt modern billentyűzetkiosztás. A név az első hat betű a billentyűzet felső sorában. A QWERTY elrendezést Christopher Latham Sholes 1873-ban használta először az általa épített szerkezeten, és lett népszerű a Remington No. 2 és No. 3 és No. 389 (1878), nagy tömegben gyártott írógépeken és vált alap billentyű szabvánnyá.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia (angol).
Köszönet Potrien-nek a fordításért.
Vissza a tartalomhoz.

Elmozdulás érzékelő (Giroszenzor)

Kép
  • Az elmozdulás érzékelő egy beépített elektronikus alkatrész, amely a dőlést és mozgást méri. Továbbá képes érzékelni a forgatást, lengetést és rázást.
  • Az accelerométer három tengely mentén képes mérni a rá ható erők eredőjét. Ezzel szemben a giroszenzor elfordulást mér a három tengely körül. A két szenzor együtt hat szabadságfokot ad. Ezek az eszközök, piezoelektromos , piezorezisztív és kapacitív elemeket használnak arra, hogy a mechanikus mozgást elektromos jellé alakítsák.Piezoelektromos gyorsulásmérők piezokerámiákat (pl. ólom-cirkonát titanát ), esetleg lítium-niobát, kvarc , turmalin monokristályt alkalmaznak, a kapacitív gyorsulásmérő jellemzően egy szilícium mikro-megmunkált érzékelő. (wikipedia.org, by Potrien )
  • Leggyakrabban mobilkészülékekben az álló és fekvő kijelzőmód közötti váltásokra használják.
  • Egy modern felhasználási módja a zenelejátszó működésének irányítása mozdulatokkal (pl.: Sony Ericcson Shake Control, vagy Samsung Motion Play).
  • Az elmozdulás érzékelőt előszeretettel használják még mobiljátékok irányítására, pl.: kanyarodás a telefon döntésével. Ez hasznos funkció az érintőkijelzős telefonoknál, amelyeken gyakran csak 1-2 gomb van.
  • Előszeretettel használják még olyan funkciókra, mint a telefonhívás némítása. Ilyenkor, ha arccal lefelé fordítjuk a készüléket, akkor elnémul a hangszóró. Ez történhet ébresztő, vagy más hangjelzések esetében is.
Forrás: GSMArena, a fordításért köszönet Salmi-nak.
Vissza a tartalomhoz.

3D gyorsító
Helyesen: 2D/3D graphics accelerator (2D és 3D grafikus gyorsító vagy grafikuschip)
A 2D/3D gyorsítás lényege, hogy a két-, illetve a háromdimenziós képek előállításához szükséges számítások egy részét egy chip veszi át.

Igazából ezek a grafikus gyorsítók a mobilos chipsetekhez kötődnek és több fajta létezik belőlük.
Bővebb infó és teszt.
Köszönet luciuscornelius-nak.
Vissza a tartalomhoz.

FM Transmitter (FM adó)
Az FM Transmitter (FM adó) lehetővé teszi, hogy egy telefon a saját memóriájában tárolt zenét FM frekvencián sugározza. Ezt a jelet be lehet fogni egy olyan közeli FM vevőkészülékkel, mint amilyen az autórádió.
Az FM transmitterek nem mindennapi tartozékai a mobiltelefonoknak, de a modern készülékek rendelkeznek vele.
A mobilok alacsony teljesítményen sugároznak, így az interferencia révén a szokásos FM rádió állomások valószínűleg gyengébben foghatók-különösen sűrűn lakott városi környezetben, ahol a legtöbb FM adó lefedettségi körét élő rádióadások töltik ki.

Némely beágyazott FM transmitter lehetővé teszi zenei infók lehívását RDS-en keresztül.
Forrás: GSMArena, a fordításért köszönet luciuscornelius-nak.
Vissza a tartalomhoz.

DVB-H
A DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) digitális mobil televíziózást jelent, olyan „szolgáltatást”, melynek segítségével mobiltelefonon keresztül nézhetőek digitális TV-adások. A DVB-H-rendszer a földfelszíni digitális televíziózás egyik ígéretes új üzleti lehetősége. A mobiltelefon készülékeken keresztül televíziós csatornát sugárzó technológia a DVB-T-rendszerrel is kompatibilis. A földi mobil műsorszórás elsődleges technológiájaként tartják számon.
Forrás és bővebb infó: Wikipédia. Itt egy teszt is.
Van már egyilyen tartozék is. De hasznos olvasmány a DVB-H-hoz.
Én nem vennék, mert nincs értelme.
Vissza a tartalomhoz.

Micro USB
Jelentés: Egy 2007 januárjában bemutatott újabb USB csatlakozó szabvány, mely kisebb a korábbi miniUSB-től. A microUSB csatlakozók magassága lényegesen kisebb, mint a miniUSB-nek.
Vissza a tartalomhoz.

Tárhely/adat tároló mód
Az adat tároló egy félvezető, mágneses, optikai kivitelezésű eszköz, amely egy számítógép-környezetben adatokat, programokat, képeket, satöbbi tárol. Telefonok esetében ez a készülékbe épített tárhelyet és a memória kártyát jelenti. Minden telefon rendelkezik több, kevesebb saját tárhellyel, amiket szabadon használhatunk, oda programokat, adatokat tölthetünk fel. Adat tároló mód az a kapcsolat, mikor is egy külső meghajtóként tudjuk kezelni ezeket.
Vissza a tartalomhoz.

USB On-The-Go
Legalább ugyanilyen izgalmasnak tűnik az USB OTG (On-The-Go) szolgáltatása is, mely maximum 300 mA áramfelvételű külső USB eszközök kezelését is lehetővé teszi, vagyis a Nokia N8 kezelni tudja a külső mUSB háttértárakat és a kisebb áramigényű merevlemezeket is, de emellett más telefonokat is képes USB kapcsolaton keresztül ugyanúgy kezelni, mintha azok hagyományos számítógéphez csatlakoznának. Ehhez pedig csupán az alapcsomagban is megtalálható USB OTG kábel szükséges, mely egyik oldala a telefon microUSB portjába csatlakozik, a másik pedig szabványos USB felületet kínál a külső eszközök számára. Megfelelő kezelőszoftverek esetén természetesen billentyűzet, egér és más perifériák is csatlakoztathatóak a készülékhez, ám a finn gyártó elsősorban külső USB tárolókon található adatok másolására és lejátszására szánta az USB On-The-Go funkciót.
Forrás: Mobilarena
Vissza a tartalomhoz.

Tartozékok:

Headset
A headset fülhallgatóból és mikrofonból álló tartozék, mely mintegy meghosszabbítja a telefont, és lehetővé teszi, hogy mindkét kezünk szabad legyen telefonálás közben.
Forrás: Kifejezések: mobiltelefon fogalmak - árukereső
Vissza a tartalomhoz.

Kihangosító
Autóba szerelhető kiegészítő a telefonhoz, nem azonos a kihangosítás funkcióval, külön hangszórós rendszer, ami biztonságossá és kényelmessé teszi az autózás közbeni mobiltelefonálást.
Forrás: Kifejezések: mobiltelefon fogalmak - árukereső
Vissza a tartalomhoz.


Kifejezések:

Pc
Jelentés: Personal Computer - Személyi számítógép.
Vissza a tartalomhoz.

Bug/bugos
Jelentés: Angol szó, melynek jelentése: bogár. Informatikai-számítástechnikai zsargonban a programokban lévő hibát, zavart jelenti. Akkor mondjuk, hogy egy program "bugos," ha valamilyen tesztadatra nem a megfelelő működést nyújtja.
Ilyeneket mindenki tapasztalt már, amikor "kedvenc" operációs rendszerének grafikus felülete a két-három program egyidejű futása miatt hirtelen elszáll, (a képernyő) befagy.

A programok különböző verzióinak hibáit általában dokumentálják, és igyekeznek kijavítani (több-kevesebb sikerrel). Elfogadott egy hibás program kibocsátása, ha a hibák csak egyes nagyon szűk, ritkán használt területen jönnek elő. Bár napjainkban egyre több hibás alkalmazás kerül ki, melyeket később javítócsomagokkal próbálnak befoltozni.
Vissza a tartalomhoz.

Product kód
Product Code - A Product kód a telefon modell azonosítására szolgál, mely földrajzi területhez, zónához tartozik, milyen nyelveket tartalmaz, milyen kivitelű, speciális vagy normál kiadás stb... (Wikipedia)
GY.I.K.
  • Hol lehet találni magyar független product kódokat telefonokhoz?
    1. Itt az oldalon.
    2. Navifirm programmal (letöltéseknél megtalálható), használata.
    3. Ha végképp nem találsz akkor kérj itt és ha van akkor kapsz.
  • Hol lehet megnézni, hogy melyik a legfrissebb szoftver a telefonra?
    Itt lehet megnézni.
  • Product kód átírása miért kell és vannak veszélyei?
    Itt megtalálható erről minden.
Vissza a tartalomhoz.

Szignózás
Vannak olyan programok, amiket egyedi tanusítvánnyal kell ellátni (védi a telefont a nem biztonságos programoktól). A teló IMEI száma alapján egyedi azonosítóval, vagyis aláírással látod el a progit. (érthetőbben: vagy megveszed a programot hivatalosan, vagy szignózod)
Erre van külön topik nyitva, szignózás néven. Segítség a szignózáshoz.
Mostanában nem leshet szignófájlokat beszerezni. De van megoldás a kikerülésére.
Forrás egy másik GYIK topik. :)
Vissza a tartalomhoz.

OPDA
Ez az egyik legnépszerűbb olyan oldal, ahonnan lehet kérni cer és key fájlokat a szignózáshoz.
A szignózási segédlet is ezt az oldalt használja.
Az IMEI számot nyugodtam ki lehet oda írni, nincs semmi veszélye. Már több ezren kiadták és még nem jött olyan panasz, ami azzal volt kapcsolatos, hogy visszaéltek vele.
Vissza a tartalomhoz.

SAR
A TELEFONMODELL MEGFELEL A RÁDIÓHULLÁM-KIBOCSÁTÁSRA VONATKOZÓ EURÓPAI UNIÓS ELŐÍRÁSOKNAK.

A mobiltelefon rádió adó-vevő részt tartalmazó készülék. A készüléket úgy tervezték, hogy rádiófrekvenciás (RF) sugárterhelése ne haladja meg az Európai Unió Tanácsa által javasolt mértéket. A korlátozások (az átfogó irányelveken belül) az emberi szervezetet érő megengedett rádiófrekvenciás energiaszintet határozzák meg. Az irányelveket független tudományos szervezetek tudományos felmérések hosszas és alapos kiértékelésével állapították meg. Az irányelvekben a károsnak mondhatónál jóval kisebb határértékeket állapítottak meg, hogy azok kortól és egészségi állapottól függetlenül minden emberre egységesen érvényesek legyenek.

A mobiltelefonok kibocsátási szabványa egy Specifikus elnyelési rátaként (Specific Absorption Rate - SAR) ismert mértékegységet tartalmaz. Az Európai Unió Tanácsa által ajánlott SAR-határérték 2,0 W/kg*. A SAR-teszteket szabvány üzemeltetési pozíció alkalmazásával végzik úgy, hogy a telefon a legmagasabb energiaszinten sugároz minden tesztelt hullámhossz-tartományban. Azzal együtt, hogy a SAR-értéket a legmagasabb mérhető energiaszinthez viszonyítva határozzák meg, a működő telefonkészülék tényleges SAR-szintje jóval a maximális szint alatt lehet. Ez annak a következménye, hogy a telefonkészüléket többféle energiaszinten történő üzemeltetésre tervezték úgy, hogy mindig csak a hálózat eléréséhez éppen megfelelő nagyságú energiát használja. Általában véve minél közelebb tartózkodik a mobil-átjátszóállomáshoz, annál alacsonyabb a telefon energiakibocsátása.

Forgalomba kerülésük előtt minden telefontípust megvizsgálnak, hogy megfelelnek-e az 1999/5/EC európai irányelv előírásainak (az Európai Parlament és a Tanács 1999/5/EK irányelve a rádió-berendezésekről és a távközlő végberendezésekről, és megfelelőségük kölcsönös elismeréséről). Az irányelv egyik legfontosabb követelménye a felhasználó és egyéb személyek egészségének és személyes biztonságának védelmére vonatkozik. A tesztelés során, amelyet a határértéknek való megfelelés megállapítása érdekében folytattak, a szóban forgó típusnál mért legmagasabb SAR-érték 0,62 W/kg volt. Azzal együtt, hogy a különböző telefonok különböző pozíciókban mért SAR-értékei eltérnek, mind megfelelnek a rádiófrekvenciás sugárzásra vonatkozó nemzetközi irányelveknek.

* A közcélú mobiltelefonok SAR-határértékének tíz gramm emberi szövetre vonatkozó átlaga 2,0 watt/kilogramm (W/kg). Az irányelvek tartalmaznak elégséges ráhagyást az ember védelme érdekében, és figyelembe veszik a mérések szórását. Az SAR-értékek az egyes államok előírásaitól és a hálózatok által használt sávszélességektől függően eltérhetnek. A más régiókra érvényes SAR-értékeket a http://www.nokia.com honlap termékinformációs része tartalmazza. (Nokia)
Vissza a tartalomhoz.

Hack
Azért kell hackelni a telefont, hogy hozza tudjunk férni a rendszer fájlokhoz és így tudjuk okosabbá tenni a telefont. Meg a szignózás kikerülésre is lehet használni és így nem kell minden programot külön szignózni.
A hackelés nem jár garanciavesztéssel. Ahol igen, az oda van írva a hackeléshez.
A hackelés fajtáit itt lehet olvasni.
Vissza a tartalomhoz.

Amihez nincs írva forrás annak a forrás az IT Szótár vagy saját írás (amiből kevés van :D ).
Köszönöm a segítséget Porien-nek, meg, aki még segített a topikban. :Notworty: :)

Ha találtál valami hasznos információt, amit meg is köszönnél, akkor most már megteheted a köszönöm gombbal. A hozzászólás alján jobb oldalon megtalálod. :) Köszönöm funkció bemutatása.
Szignózás: Itt egy új hack, amihez nem kellennek szignófájlok, csak telepíteni és követni az utasításokat.

Köszönöm funkció. Használd, ahányszor neked segít valaki. :)

Nokia mobilok zenei klipekben. :D
Válasz küldése

Vissza: “Általános”