Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Készülék tartozékok, kiegészítők témái, pl akkumulátor, memóriakártya, headset, stb
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Én már mentesítettem többször, ha sokat másolsz, törölsz, stb. Tényleg nagyon töredezett lesz és hatásos a mentesítés. A boot idő nem sokat változik de érezhetően stabilabb a rendszer. A legjobban akkor vettem észre a változást mikor egy teljes EU térképet feltettem és nagyon nagyon töredezett volt, a telefon irtózatosan belassult, ráadásul a Windows nem tudta javítani. Letöröltem, ég és föld lett a különbség.
Szerintem érdemes néha végigfuttatni.
N82 FW 20 és 31.
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

Hmm...

Informatikai axiómákról vitatkozni...

Hosszú lesz...

Kezdjük az elején...

A lemeztányérokkal és olvasófejekkel rendelkező háttértárakon az olvasás szekvenciális. A lemez forog, a fej beáll a megfelelő pozícióba és beolvas 1-több szektort (a több szektornyi olvasandó blokkot hívjuk clusternek és a FAT alapértelmezett egysége a Cluster, azaz egy cluster nem tud több részre szakadni, de itt most lényegtelen).

A töredezett (nem egy fizikai blokkban tárolt fájlok) azért lassítják az olvasás folyamatát, mert a fejnek először odébb kell mozognia, majd az új pozícióban megvárnia míg az olvasófej alá befordul a megfelelő szektor, kiolvassa, átpasszolja az elektronikának és beolvassa a következő szektort. Ha ebben a következő értékes adat van, akkor jó, ha nem (mert töredezett a diszk), akkor ezt feleslegesen tette, mehet a következő pozícióba....

(anno, a floppykat szokásban volt más interleave szerint formázni és ettől gyorsultak. Tényleg. Arról van szó, hogy a lemez forgása közben az egy tracken lévő szektorokat nem sorban egymás után kellett írni olvasni, hanem egy "interleave" értékkel eltolva. Minden harmadikat, minden ötödiket, stb... Ennek oka, hogy amíg az olvasópufferből kimegy az adat a gép felé, a lemez továbbfordul és mire megint van hova tolni a biteket, már néhány szektorral odébb jár. Volt olyan program, ami átformázta a flopykat, de sokan nem tudták, hogy az a lemez, ami nála, az ő meghajtóján gyorsabb lett, egy másikon (más típuson) esetleg sokkal lassabb, mert más a lemez forgási sebessége, a puffer ürítési ideje, stb, így rontott vele a helyzeten)

A Flash diszkek (mindegy, melyik fajtája) RAM, azaz Random Access Memory típusú tárolók. A "Random Access" esetünkben azt jelenti, hogy bármely bit eléréséhez pont ugyanannyi idő kell. Nem kell kivárni egy "belső" bit eléréséhez a fej bemozgatását, stabilizálódását, a lemeztányér megfelelő pozícióba fordulását, hanem megcímezzük, és az olvasási sorban ott is van a megfelelő bit. Ez az olvasási sor a pendrive/memóriakártya belsejében lakik, és az elektronikája kezeli. Az oprendszer és a fájlrendszerkezelő része semmit sem tud róla...

Ez a fizikai különbség.

A másik amibe kapaszkodnak páran, már a filerendszer kezelés problémája, aminek a fizikai részhez nem sok köze van, de a forgó háttértárak esetében ez sokat jelent.

A FAT rendszernél azért lassabb a dolog, mert a FAT (File Allocation Table) a diszk fizikai elején (a szélén) van, az adatok meg valahol bent. Azaz minden eges fájl megtalálásához először kirongyol a Root dir-be, kilovassa, hogy a fájlt tároló könyvtár kezdő clustere hol van, elszalad a FAT-hoz, kiolvassa, hogy a könyvtár teljes listája hány clustert és melyeket foglalja el, beszalad a megfelelő clusterhez, beolvassa a tartalmát, megnézi, hogy a fájl bejegyzése benne van-e. Ha igen, akkor értékeli, ha nem, akkor ugrik a következő clusteréhez a directorynak...

Ha megvan a file kezdő szektorának helye és a mérete, kiszalad a FAT-be, beolvassa a tábla releváns részét, visszaugrik a file első byte-ját tartalmazó pozícióba és szép sorban beolvassa a clustereket. Amennyiben nem folyamatosan helyezkedik el a fájl, minden darabkárét újra eljátsza a pozícionálási funkciót...

Ez hosszadalmas műveletsor és csak azért ilyen hosszú, mert a diszk egyes byte-jai csak ilyen szekvencia követésével érhetőek el...

Némileg javít a dolgon, ha a táblákat az oprendszer jó előre beolvassa a memóriába és később onnan dolgozik. Ez az egyik előnye pl az NTFS-nek a FAT-tel szemben. Sok más is, de ez az egyik. Cserébe némileg több memóriát foglal, minél több ntfs partíciód van, annál többet.

Fontos megjegyezni, hogy a lemezek fizikai elrendezése és az oprendszer által mutatott kép manapság köszönő viszonyban sincs egymással. Az a kép még a floppyk illetve a kis kapacitású, ám nagy méretű (5.25 hüvelykes, ám max 80 megabyte-os) vincseszterek idejéből maradt vissza. Ott még annyi feje és egy track-en belül annyi szektora volt a diszknek, amit a BIOS Setupban be kellett írni. A filesystem lekérdezésekor pontosan meg lehetett mondani, hogy egy adott szektor melyik fizikai pontján van az adott lemezcsomagnak.

A 3.5 hüvelykes IDE diszkek óta ezt nem tudjuk, az elektronika jól elfedi előlünk. kompatibilitás miatt az oprendszer felé mutat valami képet (x fej, y cilinder, z szektor) ,de valójába 1 vagy 2 fej van fizikailag bennük általában. Néha 3. A belső hibajavítások miatt a sérült szektorokat "allokálják" menet közben. Ez azt jelenti, hogy a lemez belső részén a tartalékba tett üres szektorok egyikére átmásolja a sérül szektor tartalmát és a későbbiekben ezt fogja használni, amikr az adatra szükség van. Azaz látszólag "egyben van" egy fájl, de ettől még a fej a kiolvasás vagy írás alatt ugrik egy nagyot, elszalad a diszk belső területére, majd vissza az eredeti pozícióba...

Ezzel együtt a defrag jót tesz a diszkeknek, mert az olvasás itt is "kvázi szekvenciális" (teljsen szekvenciális a szalag) és a fájlok, ha fizikailag szét vannak szóródva a max 1.44 mb-os floppikhoz kitalált és azóta csak foltozgatott FAT fájlrendszer miatt, valóban lassít, ugyanis az olvasási idő és a fejpozícionálási idő között nagyságrendnyi különbségek vannak, de az elérési idő a kettő összege...

Térjünk vissza a memóriakártyához...

Mint írtam, ezeken a fizikai elhelyezkedés és a lemez töredezettség mentesítő által mutatott kép között még annyi összefüggés sincs, mint a modern hdd-k esetén. Ennek elsődleges oka az, hogy a memória cellák véges darabszámú írási műveletet képesek elviselni. Ez jó nagy szám de nem korlátlan és egy HDD-hez képest több nagyságrenddel alacsonyabb. Ha a FAT rendszer egy-az-egyben úgy kezelné a memóriakártyákat, mint a diszkeket, a FAT és a Root Dir igen hamar "kilyukadna", míg a többi bit simán használható maradna. Emiatt a kártya elektronikája "véletlenszerűen" szétszórja az adatokat a RAM-ban, sőt időközönként a többet használt blokkokat át is mozgatja egy ritkábban használt pozícióba. Ennek módja a gyártó szabadalma. nem tudjuk hogyan csinálják, nem is érdekel minket túlzottan. Ebből azonban az következik, hogy a lemez töredezettségmentesítő által látott kép nemi hasonlít a tényleges fizikai elhelyezkedésre (ellentétben a forgó lemezekével, ott azért valami hasonlatosság van). Ez egy logikai struktúra.

Amennyiben az adott kártya kiolvasó puffere nem elég nagy, valóban lassíthat valamelyest az, hogy egy blokk kiolvasásához több címzést kell kiadni, de ez még mindíg több nagyságrenddel gyorsabb, mint egy fej pozícionálásának ideje.

A korai usb pendrive-ok még nem csináltak ilyen trükköket, ki is találtak hozzájuk olyan fájlrendszert, ami random módon szétszórta az adatokat a memóriában, de aztán elhalt a dolog és inkább a kártyák/usb stickek belsejébe raktaák a megfelelő algoritmusokat. Egyszerűbb és a kompatibilitás is megvan. Mindenki FAT32 módban kezeli őket. Ha nem így lenne, az egyik gépben kezelt flash drive nem lenne olvasható egy másikban...

Azzal, hogy van akinek "bejött" a flash diszkek töredezettségmentesítése, nem kívánok vitázni. Így érzi. De az is lehet, hogy egy adott típusú, régebbi fajta, 1.1-es USB-s pendrive esetében ténylegesen segített valamit.

"Az informatika az az alkalmazott tudomány, amiben bármire és ezek ellenkezőjére is lehet tapasztalati példákat mutatni..." (C) me...


--
SaGa

(izé... Hogy lehet itt "Copyright" karaktert berakni?)
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

botond írta:Sőőőőt jut eszembe:

Sok memóriakezelő progi van Symbianra, és majdnem mindegyikben benne van a memória felszabadítási funkció, vagy másnéven a memória tömörítés.

Szerintetek az a funkció mi a manót csinál??

Ugyanis a teló HEAP-jában (ugyanúgy, mint a PC-k RAM-jában) gyűlnek az adatok, cserélődnek, stb. Ezért is ajánlott néhány naponta újraindítani egy Symbis telót, mert ha sok progi van nyitogatva rajta, akkor tele lesz "bubborékkal" a memória. És a memóriakezelők a szabad memóriát a legutolsó nagy, egybefüggő üres memóriaterületről kérdezik le.
És a memória felszabadítás/tömörítés funkció pedíg végrehajtja ugyanezt a töredezettségmentesítést, és voila: Több szabad memória lesz utána.
Ez is ezért van.
Ez nem egészen ugyanaz...

Az operatív memória "felszabadítása" (garbage collection) és az adattárolásra használatos memória "töredezettségmentesítése" ugyan kívülről nézve hasonlatosak, de valójában nem megfelelői egymásnak.

A töredezettség mentesítés után nem lesz többlet helyed a lemezen, míg a memória "tömörítése" után többlet szabad RAM-od lesz. Ez utóbbi inkább a chkdsk "lost chains" begyüjtésére hasonlít. A mai infósok nem igazán tudják mi ez, nekem még napi rutin volt huszonsok évvel ezelőtt ennek a használata...

A "lost chains" az a terület a diszken, ahova valamilyen program elkezdett fájlt kiírni, majd ez félbeszakadt. A FAT-ban foglaltnak mutatta a helyet, de valóságban értékelhető adat nem volt benne. A "lost chains" funckió végigszaladt a FAt-en és azokat a "láncokat", amelyenken nem volt "feje" (directorí bejegyzés, ami ennek a láncnak az elejére mutat), felszabaította. Gyakorlatilag csinált neki egy "fejet" a diszk gyökerébe, elnevezte valami.chn-nek, én meg jól letöröltem, hgoy ténmylegesen felszabaduljon a hely. Na ez a "memória tömörítés" első lépése. Az így felszabadult helyet aztán lehet még töredezettség mentesíteni, hogy egy blokkba kerüljön, ahova nagyobb méretű fájl (vagy operatív tár esetén program) beülhessen egy blokkba...

--
SaGa
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Huszon pár éve nagyon nem foglalkozhattál ezzel. Én 85-ben kezdtem, és akkor még C64-esek voltak BASIC-el, meg gépi kóddal. Akkor még ezek nem is léteztek.
Össze lehet ollózni szépen ezeket...
Ezért sem fogok vitatkozni ebben.

Próbáld ki, hogy egy sokat használt, töredezett pendrive-ról lemásolsz mindent Total Commanderrel, mérd az időt, majd töredezettségmentesítés után is tedd meg ugyanezt. Sok apró fájlal teszteld le, és az eredmény magáért fog beszélni.
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

Macika írta:
botond írta:Mondjuk akár le is lehet mérni stopperrel az indulásnál, hogy töredezett fájlokkal hogyan indul, meg mentesítés után. Sztem lesz jópár mp különbség.
Egy ilyen PÁRTATLAN tesztet szívesen áttanulmányoznék... :)
Ha elfogadod, itt az enyém. Még nem végeztem...

Az egész abból indult ki, hogy egy idő után elkezdett nagyon lassan bootolni a telefonom és nem tudtam eldönteni, hogy mitől. Vagy attól, hgoy rengeteg fájl van rajta, vagy attól, hogy sok mindent telepítettem, leszedtem és ezek nem tűntek el maradéktalanul.

Én inkább ez utóbbira tippelek, azt is megmondom miért...

Leformáztam a telefont. Sajnos (vagy talán épp így lett jó, mert ilyet is láttam) nem úgy, hogy előbb a memóriakártyát, aztán a telefont, hanem fordítva, előbb a telefont.

Ennek folyományaként az első boot nagyon soká tartott. Amikor végzett, akkor jöttem rá miért. Amit a kártyán talált program maradékot, mindent megpróbált újratelepíteni. Sok mindent sikerült neki, de soknál elhasalt, mert ugye a telepítő fájlok nem voltak fönt, csak a már telepített cuccok és amit azok a telefonmemória adattároló részén tartottak, azok eltűntek, így hiányoztak a normális újratelepítéshez.

Nos ez után formáztam a memória kártyát, majd a telefont ismét.

Pikk-pakk bebootolt. Visszatöltöttem a telefonkönyvet, sms-eket, naptárat. Visszamásoltam a kb 4 gigányi mindenfélét, köztük a garmint is (első nekifutásra ez volt a legelső csomag, amit telepítettem a majdnem üres memóriakártyára, nem hiszem, hogy töredezetten rakta volna föl az Európa térképet. Ez a legnagyobb fájl, ráadásul nem ettől lassult be, mert csak pár nappal később jelentkezett a dolog).

Még mindig megfelelő tempóban bootol.

Elkezdtem visszarakosgatni a programokat, bár most a Handy Shell-t és társait (Handy programok, igazából csak a Safe és a Taskman kellene, de ahelyett is létezik egyéb) inkább kihagyom. Minden telepítés után ki-bekapcs.

Tapasztalat: egyes programok telepítése után az első boot lassú. Nem annyira, mint ami miatt formáztam, de 25-45 másodpercig is elszuttyog. Érdekesség, hogy a következő boot-ok viszont normális, kb 12-15 másodpercen belüliek. Ennyi idő alatt jelenik meg az "Add meg PIN kódot" szöveg, a bekapcsoló gomb megnyomásakor érzékelt rezgéstől számolva...

Eddig fent van:

Autorama
Best Birthday
Best Blacklist
Best Taskman
Camera Wrapper (nemtom mi ez)
Epicasoft GPS Utilities
EyeZoom
FlashLight
FlashLite (ezt sem, talán a fotózáshoz, automatikusan települt)
FX-602P simulator (java, számológép)
Garmin MobileXT
Handwriting Calculator
MDICtionary
MDIC ENHUN DB
Mobipocket Reader
MyKeyLock
OVI Store Client
PhoneTorch
PhotoBrowser
Quickoffice (a csak olvasós verzió, ez a telefonmemóriába költözött kérdés nélkül. Korábban mintha kiválaszthattam volna, hogy a kártyára menjen de nem biztos)
SmartLight
SmartSettings
Virtual Keyboard
WeFi
X-Plore

Hack még nincs...

--
SaGa
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

botond írta:Huszon pár éve nagyon nem foglalkozhattál ezzel. Én 85-ben kezdtem, és akkor még C64-esek voltak BASIC-el, meg gépi kóddal. Akkor még ezek nem is léteztek.
Össze lehet ollózni szépen ezeket...
Ezért sem fogok vitatkozni ebben.

Próbáld ki, hogy egy sokat használt, töredezett pendrive-ról lemásolsz mindent Total Commanderrel, mérd az időt, majd töredezettségmentesítés után is tedd meg ugyanezt. Sok apró fájlal teszteld le, és az eredmény magáért fog beszélni.
Csak szólok, a telefont, amiről beszélünk, az 50. születésnapomra kaptam a gyermekeimtől...
Ez ugyan nem érv, csak egy jelzés...

2009-et írunk. Az első számítógépemet 1985-ben vettem (ZX-81), a másodikat 1986-ban építettem (Homelab) majd hobby szinten foglalkoztam XT-kkel. Akkoriban még úgy kerültek az országba, hogy hoztak Bécsből alaplapot, BIOS-IC-t, RAM_okat, processzort, tápot, összerakosgattuk.

Hivatásszerűen 1989 óta (igazad van, csak 20 éve) foglalkozom PC-k karbantartásával, építésével, javításával, hálózatépítéssel, tervezéssel, üzemeltetéssel. Amikor Te C64-et bütyköltél, nálunk IBM AT-k és egy PS/2 60-as volt az aktuális csúcs PC, illetve IBM 4341-4361 MainFrame-k...

A PC-ken még nem létezett Windows, DOS, GEM (Ventura), Autocad, WordStar, Clipper, DBase III és társai voltak a programok. Akkoriban kezdett feljönni Norton papa a DD-vel, DE-vel, a PCTools a maga cuccaival...

--
SaGa
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Azt a korszakot én is ismerem. C64 után XT jött.
Csak abban az időben lehet, hogy már páran értettek a szervízeléshez, stb, de a rendszerprogramozáshoz még nem volt dokumentáció. Így pl Assembly-ben is csak autodidakta módon lehetett haladni, míg megjelentek az első kézikönyvek. Tehát ezért itt nem a kor számít, csak előny abban, hogy az ember hamarabb elkezdhetett ezzel foglalkozni.

Amit a telód formázásáról írtál, az világos, és érthető.
Hiszen format után amiket felmásol az ember, már rendezetten kerül fel.

Viszont nem feltétlenül minden program lassítja a betöltődést, csak azok, amelyek a rendszer indulása során fontos, hogy betöltődjenek. Pl rendszerszintű programok.

A teszttel kapcsolatban azt értettem, hogy nem leformattáljuk, hanem egy sokat használt telefonnál elvégezzük a töredezettségmentesítést, majd újból lemérjük a bootolási időt.

De a pendrive-os másolás is alátámasztja ezt.
Én rendszeresen alkalmazom, így tudom, hogy gyorsulást eredményez.
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

botond írta:Azt a korszakot én is ismerem. C64 után XT jött.
Csak abban az időben lehet, hogy már páran értettek a szervízeléshez, stb, de a rendszerprogramozáshoz még nem volt dokumentáció. Így pl Assembly-ben is csak autodidakta módon lehetett haladni, míg megjelentek az első kézikönyvek. Tehát ezért itt nem a kor számít, csak előny abban, hogy az ember hamarabb elkezdhetett ezzel foglalkozni.
Nekem itt van a szekrényemben az a nyomtatott BIOS lista (teljes forráskód kommentekkel), amit az első AT-nk mellé adott az IBM, 1987-ben.

Az alapokhoz az elegendő volt, pontosan ki lehetett olvasni belőle, mi minden történik a POST (ez a rész jópár évig nem változott, amíg volt ISA busz a gépekben, minden új tipusnál ellenőriztem egy Trace és egy debug kártyával, hogy változtattak-e, de nem, mindenki ugyanazt az eljárást pakolta a BIOS-aiba még a 486-osok idejében is), a boot során, mit is csinál egy DOS rendsszerhívás, stb... Ez utóbbihoz persze a DOS rendszerhívásokat is kellett ismerni, melyik mire szolgál.

--
SaGa
SaGa59
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009-06-19 pén. 20:54:16
Készüléktípus: 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: SaGa59 »

botond írta:Azt a korszakot én is ismerem. C64 után XT jött.
Amit a telód formázásáról írtál, az világos, és érthető.
Hiszen format után amiket felmásol az ember, már rendezetten kerül fel.

Viszont nem feltétlenül minden program lassítja a betöltődést, csak azok, amelyek a rendszer indulása során fontos, hogy betöltődjenek. Pl rendszerszintű programok.
Az első telepítésnél is rendezetten kerültek föl a programok. Amit felraktam kipróbáltam, majd ha nem tetszett töröltem. A kártyán volt hely dögivel (4 GB szabadon), azaz a "töredezettségnek" semmi indoka nem volt. Ismétlem, inkább arra gyanakszom, hogy az uninstall maga mögött hagy olyasmit, amit a bootnál a telefon megpróbál használni és időbe telik, míg rájön, hogy nem megy vele semmire. Ha ilyenből sok van, nagyon belassíthat...

Az biztos, hogy az e:\private és az E:\ kömyvtráakban sok félig-meddig üres könyvtár maradt, ami egyszer felkerült, majd uninstallált programok nevét vagy adatait viselte...

--
SaGa
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Memóriakártyák töredezettségmentesítése

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Ehhez én kicsi vagyok a 27 évemmel, de C64-en én is programozgattam 1-2x de 6-7 évesen inkább a játékokra koncentráltam. :mrgreen:
Nem vagyok programozó, inkább 'ekszpert júzer'-nek nevezném magam.
Tudom, hogy a töredezett HDD-n a fej ide-oda mozgása miatt lassú az írás/olvasás de saját tapasztalataim alapján írtam, hogy gyorsabb a telefon defrag után.
Nálam a boot idő a kézfogásig pont 1 perc, utána még kell majdnem 2, hogy összeszedje magát a telefon. Rengeteg telepítést, moddolást, stb. átélt már a telefonom utolsó formázás óta is.
Hogy a gmapsupp.img miért volt töredezett nem tudom, de több mint 30%-os volt a töredezés.
Válasz küldése

Vissza: “Kiegészítők”