TurboSIM

Készülék tartozékok, kiegészítők témái, pl akkumulátor, memóriakártya, headset, stb
Avatar
-Dr-Strust-
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 2206
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 16:20:33
Készüléktípus: Sony Xperia Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Z:/private mappa :)
Has thanked: 31 times
Been thanked: 32 times

TurboSIM

Hozzászólás Szerző: -Dr-Strust- »

TurboSIM
iiiiiiii.jpg
iiiiiiii.jpg (53.34 KiB) Megtekintve 8513 alkalommal
A TurboSIM, egy vékony fólia, amin egyetlen egyszerű mikrokontroller üldögél. A lényeg azonban az, amit tud. Egyszerűen a SIM (Subscriber Identification Module – előfizető azonosító modul) kártya alá helyezve képessé teszi azt arra, hogy (majdnem) bármilyen készülékben működjön. Nincs hálózati zár, nincsenek többé szolgáltató-függő készülékek, sőt nincsen gond a külföldről behozott telefonokkal sem. Híres még arról a dolog, hogy az iPhone 3G-t a bejelentés után ezzel az eszközzel sikerült teljes mértékben feltörni (igaz, még ehhez is kellett csaknem három hét). Több gyártó is készít TurboSIM megoldásokat, ilyen például a Bladox, vagy a hazánkban legtöbb helyen előforduló Universal SIM, a működési elv és a megoldás azonban megegyezik.

Több fajta TurboSIM létezik, azonban egy dologban mindegyik egységes. Ahhoz, hogy a SIM-fiókba beférjenek a kártyánk mellé, egy darabot ki kell vágni a SIM kártyából. Erre azért van szükség, hogy a fóliára épített mikrovezérlő elférjen. A kivágást is ott kell eszközölni, ahol ez illeszkedne a SIM-hez. Mivel ez a műanyag részen található, ezért a kártyában semmilyen kárt nem okozunk vele, azonban mégis érdemes odafigyelni erre. A régebbi típusok egyébként 0,9 mm magas mikrovezérlőkkel dolgoztak, azonban ezek méretét az új verziókban csökkentették 0,65 mm-re, így könnyebb a beszerelés. A kártya ára a beszerzési helytől függően változhat, de körülbelül 2000-4000 forint között mozog az az osszeg, amiért hozzájuthatunk.

A TurboSIM működésének alapötlete az, hogy a telefon bekapcsoláskor csak egyszer ellenőrzi, hogy a behelyezett SIM ország, hálózat és alhálózat kódja megegyezik-e a telefon SIM-zárjának paramétereivel. Tehát csak egyszer kell átverni a készüléket, onnantól már használhatjuk benne a kártyát.
A működés maga elég egyszerű. A telefon és a SIM érzékelői közé ékelődő mikrokontroller (tulajdonképpen ez maga a TurboSIM) alapvetően csak tükrözi a kétirányú forgalmat, vagyis teljesen transzparensen viselkedik. Amikor azonban a telefon lekéri a SIM IMSI-jét akkor ott a SIM válasza helyett annak módosított változatát küldi el a telefon felé, vagyis átírja a fixen 15 digites IMSI (International Mobile Subscriber Identity – nemzetközi mobil-előfizető azonosító), MCC (Mobile Country Code – országkód) és MNC (Mobile Network Code – mobilhálózat azonosító kód) részét, vagyis az első 5 digitet egy előre beprogramozott olyan értékre, melyet a telefon SIM-zár rendszere saját hálózatként azonosít. Mindeközben az IMSI eredeti MSIN (Mobile Subscriber Identification Number – mobil-előfizetői azonosító szám) részét transzparensen átküldi. Ez az esetek többségében persze még kevés, mivel a SIM 20 digites ICCID-jét (Integrated Circuit Card ID – nyomtatott áramkör azonosító kód) is módosítani kell, legalábbis amikor a telefon kiolvassa. Ennek felső 3 számjegye az MCC, majd a 2 digites MNC követi. Ezt szintén át kell írni, akárcsak az utolsó digitet, mely egy ellenőrző kód. A maradék 12 digit a SIM-et azonosítja, ennek felső két számjegye általában a HLR (Home Location Register – honos helymeghatározó nyilvántartó) indexe, de ez utóbbi nem általános érvényű és a SIM „feloldás” szempontjából ez amúgy is lényegtelen.

Hogy abszolút laikusok is megértsék: a TurboSIM gyakorlatilag a telefon és a SIM kártya beszélgetése közé ékelődik be. A hálózati zár szempontjából lényegtelen adatokhoz nem piszkál hozzá, azokat módosítatlanul hagyja átmenni, amikor viszont azok az információk szaladgálnak a SIM kártya és a készülék között, amelyek alapján a telefon szoftvere a hálózatfüggőséget ellenőrzi, olyankor ez a kis fólia közbeszól, s intelligensen átlakítja a SIM kártya felől érkező kódokat úgy, hogy a készülék azt gondolja, hogy semmi gond nincs. Gyakorlatilag átverjük a telefon szoftverét.

Maga a TurboSIM alapesetben felprogramozott állapotban kerül ki a gyárból, azonban sok olyan készülék van, amely az alap beállításokkal nem működik rendesen. Elképzelhető, hogy a kártyát elfogadja, azonban olyan hibák fordulhatnak elő nem helyesen programozott TurboSIM esetén, mint a telefon gyorsabb lemerülése, a hálózat eldobálása, a hívások megszakadása, sőt, néhány esetben a telefon folyamatos lefagyása is. A programozás gyakorlatilag gyerekjáték, mindössze egy ISO smartcard olvasóra és a gyártó által biztosított programra van szükségünk hozzá. Utóbbiból kiválasztjuk a telefonunk és a SIM kártyánk típusát, majd minden valószínűség szerint búcsút is inthetünk a felsorolt hibáknak. A jelenleg támogatott készülékek listája szinte teljes, így gyakorlatilag egy kártyával bármi függetlenné varázsolható vele.

Szabad? Nos, ez az a kérdés, amire nehéz egyértelmű választ adni jelenleg. Egy dolog biztos. A SIM kártya, amelyet használunk a készülékünkben, jogilag a szolgáltató tulajdona marad a szerződések szerint. Ezen a felhasználó módosításokat nem végezhet, a működésébe nem avatkozhat bele. Az egyértelmű, hogy a kártyán, és annak működésében semmilyen módosítás nem történik, azonban a kártyára helyezett TurboSIM fólia módosítja a SIM és a készülék kommunikációjának algoritmusát és elrejt, illetve módosít bizonyos információkat, amelyeket a hálózat a SIM kártyától lekérdez.
Mindhárom hazai szolgáltatót megkerestük a fentiekkel kapcsolatban, azonban egyértelmű választ nem sikerült arra kapnunk, hogy a TurboSIM használata von-e bármilyen felelősséget maga után. A módszer nagy előnye, hogy utólag szinte kiszűrhetetlen, ugyanis a készülékben nem marad nyoma a beavatkozásnak a fólia eltávolítása után, a kivágott SIM problémája pedig egy egyszerű kártyacserével néhány ezer forintért bármikor orvosolható. Ez pedig a szolgáltatóknak nagyon nem jó. Nem jó azért, mert ők a készülékek áraiba masszívan beépítik azt, hogy a felhasználó az ő hálózatukat fogja használni két éven keresztül és az ő előfizetési díjukat fizeti. Pontosan ezért kapjuk olcsóbban a telefonokat, pontosan ezért léteznek 1000 forint alatti készülékek, nem pedig azért, mert a szolgáltatók is ennyire olcsón veszik ezeket. Pontos választ tehát nem tudunk adni az oldal tetején feltett kérdésre, azonban az mindenesetre biztos, hogy bárki, aki ilyennel él, ingoványos talajon jár.

A történet másik oldala talán még lényegesebb. A szolgáltatói függőségben szenvedő telefonokat az operátorok akciósan, olcsóbban adják, mint ahogy az adott gyártó mintaboltjában megvásárolható független modellek árai alakulnak. Nyilván evidens, hogy ennek oka leginkább az, hogy a szolgáltató a majdan befolyó bevételből fogja fedezni az árkülönbözetet. Ha viszont a TurboSIM rohamos terjedésnek indul, akkor senki sem fogja tudni azt garantálni, hogy a szolgáltató tényleg visszakapja-e a pénzét, amit az akciós modelleken bukik, így ennek két következménye lehet. Elképzelhető, hogy megpróbálják az operátorok a TurboSIM-et is valahogy észlelni, de ehhez erősen bele kellene nyúlniuk a hálózati autentikációba, véleményünk szerint ez egyrészt hosszabb időt vesz igénybe, másrészt pedig nem kell félteni a TurboSIM programozóit is, minden kijátszható. A másik eredmény sokkal kézenfekvőbb: ha az operátor azt látja, hogy nem jön vissza a készülékek ártámogatására fordított összeg, akkor majd emeli az akciós telefonok árait. Ez pedig nem biztos, hogy hosszabb távon jó az ügyfeleknek.

Fentieken kívül is létezhetnek egyéb megkötések. Mint ahogyan a működés leírásakor kiderült, a készülék és a SIM igen sok információt cserél a szolgáltató rendszerével. Egy operátor már ma is gond nélkül megtehetné azt, hogy azt mondja az ügyfélnek, hogy csak akkor kapod meg olcsóbban a telefont, ha ezzel a SIM kártyával az én hálózatomon használod azt egy meghatározott ideig (mondjuk legalább egy évig). Ez simán nyomonkövethető, ha pedig az ügyfél ettől eltérően jár el, akkor lehet büntetni, persze csak azok után, hogy ez a passzus bekerül a szolgáltatói szerződésekbe. Nem, nem adunk ötleteket az operátoroknak, biztosak vagyunk benne, hogy ezekre simán rájönnek maguktól is.

Tény, hogy a TurboSIM megjelenése, s viszonylag gyors terjedése előbb-utóbb el fogja gondolkodtatni az operátorokat arról, hogy hogyan lehetne kivédeni az ő oldalukon ebből fakadó károkat. Addig viszont az is tény marad, hogy jelenleg a TurboSIM használata - ha nem is épp etikus - nem ütközik semmiféle szabályba, nyomtalanul eltávolítható (például garanciális ügyintézésnél), ha pedig attól fél valaki, hogy feltűnik a szolgáltatónak, hogy a SIM-ből hiányzik egy darabka, akkor szépen kidobja a kártyát, s kér egy újat, mondván, hogy elveszítette. Biztos lesznek olyanok, akik azt gondolják, hogy miért legyek én annyira baromi etikus, amikor a szolgáltatók sem feltétlenül a tökéletesség mintaszobrai. De az ember nem azért etikus, mert mások azok.

TurboSIM tehát van, beszerezhető, működik. Mindenki döntse el magában, hogy kihasználja-e ezt a technológiát és lehetőséget.

kiollózva: http://www.mobilarena.hu
Kép
Kép
Avatar
maggi_1886
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1369
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 19:51:36
Készüléktípus: ZTE Blade Nokia N82
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: maggi_1886 »

Nokia N82 kezeli a Turbo simet?
Samsung Galalxy SII vk.6.4 final
Nokia N82 Black 2Gb Micro Sd
Avatar
-Dr-Strust-
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 2206
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 16:20:33
Készüléktípus: Sony Xperia Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Z:/private mappa :)
Has thanked: 31 times
Been thanked: 32 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: -Dr-Strust- »

maggi_1886 írta:Nokia N82 kezeli a Turbo simet?
Igen, minden telóval kompatibilis ;)
Kép
Kép
Avatar
maggi_1886
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1369
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 19:51:36
Készüléktípus: ZTE Blade Nokia N82
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: maggi_1886 »

strust írta:
maggi_1886 írta:Nokia N82 kezeli a Turbo simet?
Igen, minden telóval kompatibilis ;)

köszi szépen ;)
Samsung Galalxy SII vk.6.4 final
Nokia N82 Black 2Gb Micro Sd
Avatar
hunhool
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 989
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:11:14
Készüléktípus: Google Nexus5 32gb black
Tartózkodási hely: Nottingham,UK
Has thanked: 27 times
Been thanked: 38 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: hunhool »

Nekem is van egy...szerintem ez az eddigi legnagyobb okossag amit valaha kitalaltak... :censored:
Google Nexus5 32gb Black
Avatar
hunhool
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 989
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:11:14
Készüléktípus: Google Nexus5 32gb black
Tartózkodási hely: Nottingham,UK
Has thanked: 27 times
Been thanked: 38 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: hunhool »

Az utolso 2 bekezdeshez annyit reagalnek hogy eloszor a szolgaltatonak kellene versenykepesebb arakat produkalni es akkor nem mindenki akarna pl TurboSim-et...eleg rohejes hogy mikor hazamegyek latogatoba,majdhogynem olcsobban tudom az angol o2-es kartyamat hasznalni,mint pl a jodafon-t...sztem itt kezdodnek a problemak(nekem)

Ne idézgess kilyen hosszú hsz-t ;) Értjük, hogy a cikkre gondoltál :) szerk:strust
Google Nexus5 32gb Black
Avatar
lipiN70
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1081
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 22:29:44
Készüléktípus: P8 Lite
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Bp\\XXII\XIII\XI.ker
Has thanked: 36 times
Been thanked: 79 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: lipiN70 »

hunhool írta:Nekem is van egy...szerintem ez az eddigi legnagyobb okossag amit valaha kitalaltak... :censored:
Akkor meg tudod nekem mondani, úgy hallottam jobb kipróbálni abban a telefonban, azzal a SIM kártyával amelyikben használni fogod, mert valamelyik jó, valamelyik nem?Vagy tuti jó mindegyik mindegyikbe, te is csak megvetted, hazavitted, és jó volt?
múlt: ericsson337>768>motorola3690>panasonicGD70>siemensC45>nokia3510i>3200>6230i>N70&6233>N958GB&3110C>E72&2700C>SGS&C5>Note I
Bdany
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 392
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 19:51:27
Készüléktípus: N95 6630 7650 770
Tartózkodási hely: Budapest
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kapcsolat:

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: Bdany »

Vágásmentest egyszer kipróbáénék, de olcsón még csak iphoneba láttam.
http://www.n95.hu Nokia N95-el és egyéb S60-as telefonokkal foglalkozó információs oldal :)
Avatar
hunhool
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 989
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:11:14
Készüléktípus: Google Nexus5 32gb black
Tartózkodási hely: Nottingham,UK
Has thanked: 27 times
Been thanked: 38 times

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: hunhool »

lipiN70 írta:
hunhool írta:Nekem is van egy...szerintem ez az eddigi legnagyobb okossag amit valaha kitalaltak... :censored:
Akkor meg tudod nekem mondani, úgy hallottam jobb kipróbálni abban a telefonban, azzal a SIM kártyával amelyikben használni fogod, mert valamelyik jó, valamelyik nem?Vagy tuti jó mindegyik mindegyikbe, te is csak megvetted, hazavitted, és jó volt?
Azt en is hallottam meg annak idejen hogy nem mindegyik tipushoz jo,hiaba irjak azt.
En a fonefunshop.co.uk-rol vettem ahol a vasarlaskor megkerdeztek hogy milyen tipushoz akarom hasznalni,mert ha nincs a felsorol kompatibilis keszulekek kozott akkor " be kell programozniuk" hozza.
Szval van igazsag abban a,it irtal/kerdeztel...
En nem mertem megvenni latatlanban 8-) :lol:
Google Nexus5 32gb Black
Bdany
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 392
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 19:51:27
Készüléktípus: N95 6630 7650 770
Tartózkodási hely: Budapest
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kapcsolat:

Re: TurboSIM

Hozzászólás Szerző: Bdany »

Úgy tudom lehet venni készüléket amivel át lehet programozni más készülékekhez is.
http://www.n95.hu Nokia N95-el és egyéb S60-as telefonokkal foglalkozó információs oldal :)
Válasz küldése

Vissza: “Kiegészítők”