GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Minden olyan téma, ami Android operációs rendszert futtató készülékekről szól.
Fórum szabályok
Tilos a fórumban az IGO-s, Electronic Arts és Gameloft-os programok kérése, és bármilyen megosztása, belinkelése!
Az ilyen fajta tevékenység kitiltást von maga után.
Avatar
moco
Fő moderátor
Fő moderátor
Hozzászólások: 12730
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 15:36:40
Készüléktípus: Samsung Note 20
Nem:
Tartózkodási hely: Budapest
Has thanked: 930 times
Been thanked: 1093 times

GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: moco »

GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Ha megvetted, vagy készülsz megvenni az Android rendszert futtató kütyüdet, először ajánlatos dolog ezt a kis szösszenetet elolvasni.

Kezdjük a rendszerrel.
Első és legfontosabb lépés, mivel az Android Google alapokra épül, hogy csináljunk egy Google fiókot. (http://www.google.hu)

A platform lényeges része a Google eszköztár, amely lehetővé teszi, hogy a Google (illetve Gmail) azonosítónk megadása után a névjegyzéket, az üzeneteinket, a beszélgetéseinket, a naptárunkat, illetve a webes fotóalbumunkat az operációs rendszer szinkronban tartsa. Ha levelezni kezdünk egy új partnerrel a Gmail keretein belül, akkor az Android névjegyzékében megjelenik az új név; ha egy telefonhívás után felvesszük a névjegyzékbe a hívó adatait, akkor a Gmail kapcsolataink között jelenik meg szinte azonnal, s igaz ez a naptárunkra, illetve a GTalk (chat) beszélgetéseinkre is. A mobilban lévő kamera segítségével készített fotókat meg tudjuk osztani a Picasa portálon, illetve a Latitude használatával megoszthatjuk a pontos helyzetünket ismerőseinkkel.

Android verziók:
jelly-bean-stats-09-06-12-1.jpg
jelly-bean-stats-09-06-12-1.jpg (12.9 KiB) Megtekintve 1938 alkalommal
Android 1.1 (Banana bread)
Android 1.5 (Cupcake)
Android 1.6 (Donut)
Android 2.0/2.1 (Eclair)
Android 2.2 (Froyo)
Android 2.3 (Gingerbread)
Android 3.0 (Honeycomb/Tablet)
Android 3.2 (Honeycomb/Tablet)
Android 4.0 (Ice Cream Sandwich/ICS)

Android Market:

Az Android további érdekessége az Android Market, ahol rengeteg kategorizált alkalmazást tudunk letölteni a telefonunkra. Vannak köztük ingyenesek és fizetősek is.
https://market.android.com
Ide is a Google accountunkkal tudunk belépni (jobb felső sarok Sign in). Itt egyből be is tudjuk állítani a telefonunk típusát (jobbra fent, a fogaskerék és a settings fül)
Ez azért nagyon klassz dolog, mert ha bejelentkeztünk és megadtuk a telefonunk típusát, akkor ha megtetszik valamelyik progi vagy játék és a telefonon be van kapcsolva a net, akkor csak rákattintunk a downloadra és egyből szépen fel is telepíti a telefonra a kiválasztott programot.
A my accountnál láthatjuk a telefonunkon lévő telepített programokat is.
Ami gondot szokott okozni, az a programok megvásárlása. Ahhoz, hogy a Marketből programot tudjunk vásárolni, szükségünk van egy bankkártyára. A lényege, hogy Mastercard, vagy visa legyen és legyen a kártyához tartozó 3 jegyű kód, ami a kártyán is megtalálható.
(közben javítottam a leírást, mert nem kell dombornyomott kártya és nem kell paypal számla hozzá!)

A fizetés biztonságos csatornán történik a Google Checkout segítségével. Ennek működése a következő:
Hozzáadjuk a bankkártya adatainkat, majd arról vonja le a pénzt ha megerősítettük azt! (kérdés nélkül nem teszi!)
A levonás ugyan olyan, mintha egy boltban vásároltunk volna. (sok banknál plusz kezelési költség mentes).
A vásárlás után még van 15 percünk, hogy visszavonjuk azt az alkalmazás Marketen keresztüli lemondásával.
Az árak az árfolyamok változásával változnak.
Érdemes figyelni, hogy azért ne nyilvános wifin keresztül vásároljunk, és a Google fiókunkra a bankkártya hozzáadása után különösen figyeljünk. (bonyolult jelszó, jól beállított alternatív e-mail cím, ...)

A marketen kívül van még egy market, az Appbrain.
http://www.appbrain.com/
Ezt akár pc-n is (fenti link) vagy a telefonon keresztül is el tudjuk érni. (Marketből letölthető)
Ugyan úgy működik, mint a Market, ugyan úgy le lehet tölteni telefonra – pc-n keresztül is - programokat, (be kell jelentkezni hozzá) ugyan úgy láthatjuk a telefonon fentlévő programokat.

A programokról:

A programok kiterjesztése: .apk Csak rábökünk és települ. Ha nem kell, akkor töröljük.
Vannak programok, amikhez rootolni (Nokiás nyelven: hackelni) kell a telefont, de erről majd később…
Szóval programból rengeteg van, hála az égnek.
Nokiaprogramokon a letöltésekből csak úgy tudunk programokat telepíteni a telefonra, ha a
Download crutch lite programot feltelepítjük. http://www.nokiaprogramok.hu/modules.ph ... w&id=41414

Sok telefonon nincs előre feltelepítve fájlkezelő. A marketről töltsünk le egyet (pl. Astro) és már meg is oldódott a gondunk, látjuk vele a belső memóriát, a memóriakártyát, ésatöbbi.

Mik a fontos programok? Mindenkinek más, de összegyűjöttünk egy kis leírást, hogy mi-micsoda, mire való. Itt több minden van, érdemes végig elolvasni.
viewtopic.php?p=167189#p167189

Rootolás:

Sajnos ahhoz, hogy teljes mértékben a telefonod ura és parancsolója (rendszergazdája) légy, rootolni kell a telefont. Ez elvileg garanciavesztéssel jár, de ki lehet kerülni a dolgot.
Minden típusú telefont és a telefonon lévő romot másképp kell rootolni, ezért a topikjában érdemes megkérdezni, hogy az adott telefonhoz, az adott romhoz milyen root való.
Érdemes erre az oldalra regisztrálni, mert itt vannak a rootprofesszorok, innen lehet letölteni a romverziónkhoz megfelelő rootot.
http://forum.xda-developers.com/index.php
Vagy a Superonclick programmal is tudunk rootolni, de akár unrootolni is. (Ezt hívják egyklikkes rootolásnak.)

SuperOneClickv2.3.1-ShortFuse

Kód: Egész kijelölése

Tiltott fájlmegosztó!/VGCN3ZTFM8
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

A NET-ről:
Mivel az Android szimbiózisban van a Google fiókunkkal, ezért alapvető dolog a net használata.
Ha van otthon wifi, akkor az is elég, de ha nincs, akkor sokkal jobban járunk, ha a szolgáltatónál befizetünk egy 100 Mb-os net csomagra. (kb.990Ft/hó)
Ahogy a netre lépünk, a telefon automatikusan szinkronizálja a névjegyzéket, programokat, fotóinkat (beállítás függő) stb.
Tehát, ha nincs előfizetésünk egy lájtos kis netre és wifink sincs, akkor igencsak kemény számlákat kell befizetnünk, ha nem vesszük észre, hogy a telefonunk a neten kolbászol.

A netet ki lehet kapcsolni!
Több féle megoldás is ismert, ebből kettőt mutatok.
1.
- Hosszan nyomuk be a kikapcsoló gombot. Alapjáraton a net ki van kapcsolva, ez így néz ki:
snap20111211_111620.jpg
snap20111211_111620.jpg (27.62 KiB) Megtekintve 9426 alkalommal
- Ha rákattintunk, akkor az áthúzás megszűnik, csatlakoztunk a netre:
snap20111211_111644.jpg
snap20111211_111644.jpg (25.35 KiB) Megtekintve 9426 alkalommal
A telefon felső sávjában pedig így néz ki, ha a netet használjuk.
Net.png
(1.02 KiB) Letöltve 4358 alkalommal.
Tehát itt tudjuk ki vagy bekapcsolni a netet. (romfüggő, nem mindegyik romban van benne!!!)

2. A Marketről is le lehet tölteni net ki-bekapcsoló programokat.
Pl. SwitchPro widget, APN widget, Smoda widget - keress rájuk a marketen.
Ezekkel könnyen ki-bekapcsolhatjuk a netet, csak ki kell tennünk a képernyőre widgetként.


Egyelőre ennyi, folyt.köv, ha igény van rá. :bye1:
A hozzászólást 9 alkalommal szerkesztették, utoljára moco 2012-09-06 csüt. 12:26:42-kor.
Ok: fájlkezelő
These users thanked the author moco for the post (total 7):
laci64 (2011-12-11 vas. 07:41:23) • csiporgo (2011-12-11 vas. 09:05:38) • pax41 (2011-12-11 vas. 10:31:57) • Limahl (2011-12-11 vas. 11:47:28) • basaja (2011-12-11 vas. 19:22:42) • makai001 (2012-11-22 csüt. 23:54:52) • bazy (2013-02-28 csüt. 18:13:42)
Rating: 18.42%
VESZEKEDNI CSAK PRIVÁTBAN LEHET! AKI A FÓRUMBAN VESZEKSZIK,1 HÉTRE KITILTOM !! :deal:
S10+ Dual / SGS4
Avatar
moco
Fő moderátor
Fő moderátor
Hozzászólások: 12730
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 15:36:40
Készüléktípus: Samsung Note 20
Nem:
Tartózkodási hely: Budapest
Has thanked: 930 times
Been thanked: 1093 times

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: moco »

Stip-stop lefoglalva.
VESZEKEDNI CSAK PRIVÁTBAN LEHET! AKI A FÓRUMBAN VESZEKSZIK,1 HÉTRE KITILTOM !! :deal:
S10+ Dual / SGS4
Avatar
Limahl
6. szint
6. szint
Hozzászólások: 9347
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 12:52:06
Készüléktípus: Samsung galaxy s7 edge
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.
Has thanked: 264 times
Been thanked: 1859 times

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: Limahl »

csak 1 észrevétel,,,a root nál nefelejds ki a superoneclicket sem ,,,mert az új már sok mindent rootol...pl a gs 2 esemet is simán vitte ,,,akinek csak root köll,,,,és abban csak 1 gombnyomás és már unroot,,,,és nem is látszik semmi,,,,még gs 2 sem jött fel a sárga 3 szög vagy mi a bigyó :D

mondjuk hülye vok az xda-an az is fent van :D
These users thanked the author Limahl for the post (total 2):
moco (2011-12-11 vas. 18:57:35) • bazy (2013-02-28 csüt. 18:13:55)
Rating: 5.26%
Samsung galaxy s7 edge
istnag
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009-12-15 kedd 17:31:31
Készüléktípus: HTC One S JB 4.1.1
Nem: Férfi
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: istnag »

Nagyon fontosnak tartom ezt is:
"Egy alkalmazás három féle státuszt ismer: Nem fut (ki van kapcsolva), Fut (aktív) és van egy harmadik, a Passzív státusz. A passzív státusz azt jelenti, hogy ott van ugyan a memóriában, de nem csinál abszolút semmit. És mivel nem csinál semmit, nem fogja jobban meríteni a telefont azzal, hogy ott van a memóriában."

Forrás

Direkt emeltem ki csak ezt a részt,mert a Task killer - ről nem szeretnék vitázni senkivel,akinek kell használja, én nem fogom. De amit kiemeltem az igaz és szerintem fontos tudni.... :bye1:
These users thanked the author istnag for the post (total 3):
moco (2011-12-11 vas. 18:57:10) • hun_milo (2011-12-14 szer. 21:27:54) • np82 (2012-06-15 pén. 09:18:43)
Rating: 7.89%
zloch
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012-01-31 kedd 14:47:47
Készüléktípus: Nokia 5800
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: zloch »

Sziasztok.
Még nem volt dolgom Androiddal de volna egy kezdő kérdésem.
Szeretnék venni egy Tábla gépet 2-t is kinéztem.
Az elsőn Android 4 van a másodikon 2,3 ,de nincs rajtuk magyar nyelv.
Nem találtam meg hogy beszerezhető e a magyar rájuk valahogy.Vagy rajta van csak nem tüntették fel.
Melyiket ajánlanátok a 4hez 1 GHz proci van 4000mAh aksi 512 memória.
A 2,3 hoz 1,5 Ghz proci 3000mAh aksi 512 memória.
Avatar
bdani94
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2011-02-19 szomb. 22:31:19
Készüléktípus: Sony Xperia P
Nem: Férfi
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: bdani94 »

zloch írta:Sziasztok.
Még nem volt dolgom Androiddal de volna egy kezdő kérdésem.
Szeretnék venni egy Tábla gépet 2-t is kinéztem.
Az elsőn Android 4 van a másodikon 2,3 ,de nincs rajtuk magyar nyelv.
Nem találtam meg hogy beszerezhető e a magyar rájuk valahogy.Vagy rajta van csak nem tüntették fel.
Melyiket ajánlanátok a 4hez 1 GHz proci van 4000mAh aksi 512 memória.
A 2,3 hoz 1,5 Ghz proci 3000mAh aksi 512 memória.

Esetleg egy típust is mellékelnél lehet könnyebb dolgunk volna..:) Szerintem Amin ICS van fokkal jobb és az aksija kicsit erősebb..:) De Ízlések és Pofonok..
brianaspirin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2010-02-03 szer. 14:05:58
Készüléktípus: Nokia E52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: brianaspirin »

Sziasztok!

Néhány hete vettem egy Sony Xperia U-t, és ez az első androidos telefonom. Amit még nem igazán tudok és nagyon hiányolok, hogy hogy lehet a futó(!) alkalmazások között váltani (a'la alt+tab windowsnál). Eddig csak azt a megoldást találtam, hogy hosszan lenyomva a home billentyűt előjön egy mostanában futtatott alkalmazások listája, de ez csak fél megoldásnak bizonyul mert pl az operát megnyitja ott ahol abbahagytam, de mondjuk a google csevegőnél mindig újra be kell lépnem a beszélgetésbe, és csak bezárásnál lettem rá figyelmes hogy annyiszor nyitotta meg a csevegőt ahányszor ráváltottam. Ez szerintem nem túl fényes dolog egy alapvetően multitaskos rendszernél. Kerestem appokat a kérdés megoldására (de már az is elég furi hogy ehhez is külön program kell) és ráadásul egyik sem olyan formában működik ahogy annak működnie kellene.

Összegezvem mi erre a megoldás? ICS 4.0-ban is így működik ez, vagy ott már normálisan van kezelve?
Avatar
zolee1293
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010-01-29 pén. 17:21:48
Készüléktípus: Nokia 5630 XpressMusic
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: zolee1293 »

Hali!

Megvettem az első androidos telefonom (ZTE Kis Plus) tudna valaki segíteni a rootolásban?? Szinte az összes programot kipróbáltam, de egyiksem működik...
Nagyon-nagy help lenne, ha valaki segítene!! :Notworty:

Köszönöm!
kukszi
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 784
Csatlakozott: 2010-07-10 szomb. 19:16:45
Készüléktípus: Galaxy trend Alcatel POP C7
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 13 times
Been thanked: 188 times

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: kukszi »

zolee1293 írta:Hali!

Megvettem az első androidos telefonom (ZTE Kis Plus) tudna valaki segíteni a rootolásban?? Szinte az összes programot kipróbáltam, de egyiksem működik...
Nagyon-nagy help lenne, ha valaki segítene!! :Notworty:

Köszönöm!

Szia. valami hasonló módon kell rootolnod a telot. Leírást nem nagyon találni a telefonról még.

http://hungariandroid.com/androidfans/v ... f=31&t=345

NE csináld meg csak instrukció. .!
Skyp: kukuc-
Avatar
zolee1293
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010-01-29 pén. 17:21:48
Készüléktípus: Nokia 5630 XpressMusic
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: GY.I.K. kezdő Androidosoknak

Hozzászólás Szerző: zolee1293 »

kukszi írta:
zolee1293 írta:Hali!

Megvettem az első androidos telefonom (ZTE Kis Plus) tudna valaki segíteni a rootolásban?? Szinte az összes programot kipróbáltam, de egyiksem működik...
Nagyon-nagy help lenne, ha valaki segítene!! :Notworty:

Köszönöm!

Szia. valami hasonló módon kell rootolnod a telot. Leírást nem nagyon találni a telefonról még.

http://hungariandroid.com/androidfans/v ... f=31&t=345

NE csináld meg csak instrukció. .!
Aha, szóval várni kell mire valaki megcsinálja rá a rootot? Vagy kitalálja hogy kell?
Válasz küldése

Vissza: “Android”