Billentyűzetek melyiket?

Minden olyan téma, ami Android operációs rendszert futtató készülékekről szól.
Fórum szabályok
Tilos a fórumban az IGO-s, Electronic Arts és Gameloft-os programok kérése, és bármilyen megosztása, belinkelése!
Az ilyen fajta tevékenység kitiltást von maga után.
Avatar
lilalur
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2010-05-19 szer. 16:41:45
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: lilalur »

Ha már nyílt egy a launchereknek szerintem nyithatunk egyet a billentyűzeteknek is.
Alapvetően a gondom hogy minden billentyűzet nagyjából hasonló elven működik, sőt ma már nagyon lényeges eltéréseket nem is igen találtam közöttük. Azért a gyártók próbálják kényelmesebbé tenni a gépelést, azonban akinek volt már symbian a kezébe talán emlékszik a dayhand kínai billentyűzetre (azt hiszem kínai fejlesztés, de mérget nem vennék rá) ami a magyar nyelvi módosítás után nekem a mai napig az egyik kedvencem. Sajnos androidra még nem találtam ilyen megoldást.

A titka lényegében csak annyi hogy ha például "á" betűt akarsz írni nem kell különösebben megerőltetned magad csak ráböksz az "a"-ra és felhúzod az ujjad. Ennyi. Nincs várakozás és listában kotorászás. Az "u"-nál bonyolultabb lenne mert ugye itt lehet hossz "ú" rövid "ü" és hossz "ű", de csak annyi, hogy ha az "u"-n lefelé húzod az ujjad kapsz azonnal egy "ü"-t, balra az "ú" jobbra pedig az "ű". És ha speciális karakter is tartozik a billentyűhöz, akkor az is hasonlóan kerül ide. Annyi a kitétel, hogy egy billentyűre az alapleütésén kívül maximum négy másik elem tartozhat.... több mint bőven elég.

Az eddigi összes billentyűzet amit próbáltam a droidon, azonban ezt az iphonos ökörséget hozza miszerint tartod egy kicsit a betűt és kapsz egy listát amiből megkeresheted, hogy mit akarsz beilleszteni. Ez egyes billentyűkön egész emberi, mert például az "a"-nál csak az "á"-t dobja ki mint választható elemet, de van amelyiken az "á" minden variánsát, meg még pár spéci karaktert is kilistáz. Na ezzel aztán gyorsan lehet gépelni mondhatom. Tengernyi elütés és néha eszméletlen idegesítő autocorrect :P
Nagyjából ez az alapfeature amivel minden billentyűzet rendelkezik.

T9 - egy másik feature amely egyre több billentyűzeten megjelenik. Ennek a lényege hogy nem leütögetve írod a szavakat hanem az ujjadat mindig a következő betűre húzva rakod össze a szót. Ha jól a fejedbe vésted melyik betűt hol találod ez egy egész kényelmes módja lehetne a gépelésnek. Az autocorrect itt fokozottan hasznos mert az átlag magyar szeret é á és í betűket írni nem beszélve a többi hosszú magánhangzónkról amik az amúgy se túl terebélyes billentyűzeten nem nagyon férne el (azért van nem egy amelyikre rákerül).

Aztán ott vannak az igazi deviánsok akik nem az alapot dolgozzák át kicsit hanem teljesen a kerék feltalálásától indítják el a fejlesztést. Főleg különféle gesture-kra építve azt, hogy mit fogsz írni. A számomra legidegesítőbbek amelyek ki próbálják találni hogy mit szeretnél írni. Ez olyan mint az autocorrect csak nagyban csinálja XD

A topic lényege, hogy összeszedjük az általunk ismert és hasznosnak tartott keyboardokat és megvitatjuk, hogy esetleg miért érdemes egyiket vagy inkább a másikat preferálni jobban.
lilalur
Avatar
tomi937
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2010-03-01 hétf. 18:27:08
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Magyarország/kajárpéc
Has thanked: 28 times
Been thanked: 8 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: tomi937 »

Én a smart keyboardot használom ez is olyan hogy nyomni kell 1 kicsit hogy az "áé..." betűket kiválasszam, de ez az idő tetszőlegesen állítható, nekem kb 0,5 mp.
Ezenkívül nem kell felemelnem az ujjamat és újra megérinteni a kiválasztáshoz, hanem csak 1szerűen odahúzom a megfelelő betűre és elengedem. Így elég könnyen használható. Na meg persze témázható és rengeteg beállítás van benne.
Avatar
lilalur
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2010-05-19 szer. 16:41:45
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: lilalur »

tomi937 írta:Én a smart keyboardot használom ez is olyan hogy nyomni kell 1 kicsit hogy az "áé..." betűket kiválasszam, de ez az idő tetszőlegesen állítható, nekem kb 0,5 mp.
Ezenkívül nem kell felemelnem az ujjamat és újra megérinteni a kiválasztáshoz, hanem csak 1szerűen odahúzom a megfelelő betűre és elengedem. Így elég könnyen használható. Na meg persze témázható és rengeteg beállítás van benne.
Igen ismerem a smartot. Nem rosszabb és nem jobb mint a többi szerintem. Amit leírtál az nagyjából mindegyik ilyen billentyűzetnél jelen van (a lenyomva tartás hosszának állítása is soknál feltűnik de igazából szerintem ez a része megint csak nem lényeges) a legtöbb nagyon témabarát. Most próbáltam például a perfect keyboardot de

SwiftKey X - Az okos billentyűzet. Tanul az emailjeidből meg a facebookodról meg minden másból, szuperintelligens, stb. A beállítása kényelmes és könnyű elérni is.
A javaslatai egész jók, megkönnyítik az írást. Nem tud T9-et. Valószínűleg témázható alapból van benne 3 ez a része hidegen hagy viszont :D biztos tölthető hozzá egy csomó.
Nem tetszik benne, hogy nem lehet kikapcsolni ha már útban van. Elfoglalja a fél kijelzőt, ennek ellenére a billentyűkön csak egy további opciót jelenít meg (ez egyébként megint csak igaz az összes billentyűzetre. Például az "a" betűn alapból ott a "@" és az "á" ebből csak az "@"-látod a billentyűképen, nem tragikus de a "béna" symbianos dayhand input még ebben az apróságban is jobb hogy a fene vinné el)

8pen - Egy különleges darab. A lényege hogy van középen egy nagy X egy nagy ponttal, az X szárain pedig a betűk helyezkednek el szépen sorban. Ha az X közepére helyezed az ujjad elindulhatsz az egyik szára felé majd körözhetsz az ujjaddal és mikor visszatérsz a kezdőpontba megkapod a betűdet. Kipróbálni ki lehet de gépelni már nehezebben. :D Talán ha megtanulja az ember. De ékezetekről egyenlőre le lehet mondani.
Ami tetszik benne, hogy végre alapvetően eltér a többitől. Ami nem hogy szerintem használhatatlan :D.

Slide IT Keyboard A billentyűzet aminek a T9 lenne a fő specialitása. Semmi extra. Ugyanazt tudja mint a többi. Illetve amiben más hogy a méretét szabadon állíthatod közvetlenül a billentyűzetről.

Perfect keyboard Igazából ebből a billentyűből nekem az maradt csak meg extrának hogy rengetegféle képen lehet skinelni. Tud T9-et és rövidítéseket lehet hozzá csinálni amire beszúrja a rendes szót (pl a "nthf" = "nekem tök haszontalan funkció"), így elvileg nem gépelsz majd annyit :P bár az emailcímek beszúrására ez nem is lenne rossz módszer :D

A.I. Type keyboard - Rengeteg beállítás, téma ..stb :sleeping: ugyanolyan egyébként mint a többi. A versenyben a GO keyboard ellen azzal vesztett, hogy nem lehet kikapcsolni az egy betűhöz tartozó betűket, vagyis az "a" lenyomva tartása után kapunk vagy 4 fajta á-t meg különleges karaktereket is. Mivel nem tud semmivel többet mint a másikak és a GO ban ki lehet kapcsolni az oda nem illő karaktereket inkább annál maradtam.

MultiLing Keyboard Semmi extra. Ő is tudja mindazt amit ettől a fajtától megszoktunk és sajnos pont ugyan úgy csinálja. Témázható, testreszabható. Ami érdekes lehet hogy vannak benne gesturák is amivel például leküldhetjük takarékba, növelhetjük a méretét vagy válthatunk a betűkészletei között.

Go keyboard Igazából ennél horgonyoztam le és az összes többit letöröltem (egyet használ az ember, nem?). Mivel mindent tud amit a többi és még egy kicsit többet is. Tud T9-et, van egy halom felülete, hátteret állíthatsz be meg egy halom hasonlóan hasznos billentyűzetfunkciók...stb. Ami tetszik benne az amit már írtam is miszerint ki lehet kapcsolni az oda nem illő karaktereket és ami még nálam nagy pozitívum, hogy egy szép nagy gombbal a billentyűt is eltüntethetjük ha már nem kell. Ez így nekem elég is a bodlgoságomhoz ennél a fajtánál. De nem egy dayhand még így se :cry2: . Ami tetszik még benne: egy rakás plugin attól függően mire akarod használni. Például leszedtem egy pad mode plugint ami speciálisan táblagépekhez lett kitalálva. Egész kellemes így a telón is. Bár nagyon kicsi így sajnos.
Ami nem annyira: Hatalmas. A fél képernyőt elfoglalja ha a legkisebbre állítom a billentyűk méretét és kikapcsolok minden extrát (amit egyébként szeretnék nem kikapcsolni mert jól jönnének) Nincs olyan nagyon kicsi kezem de azért ekkora betűkre nincs szükségem (bár lehet én tévedek.)
Dinamikusan váltogatja milyen betűkre lenne szükséged. Így ha email bevitelre vagy felkérve és ezt ő észreveszi a .com és a @ betűk megjelennek az alsó sorban. Ez jó csak ritkán ismeri fel.

A felsorolt 7 billentyűzetből sajnos 6 szinte teljesen egyforma, apróbb letérésekkel, de a fő működésük egyforma. Illetve inkább két csoportra oszlik: ami tud T9-et és ami nem. Valamint egy használhatatlan (a marketen fenn sincs már egy idő óta). A GO billentyűzete remekül felöleli az összes olyan lehetőséget amit ebből a fajta virtuális klaviatúrából ki lehet hozni.
lilalur
Avatar
ferret
Fő moderátor
Fő moderátor
Hozzászólások: 5555
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 21:06:08
Készüléktípus: RedmiNote4+250 old nokia
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: a nyúlon túl
Has thanked: 112 times
Been thanked: 348 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: ferret »

Ha az ember nem akar buzerálni nyomvatartással és egyébb trükökkel, ha ékezetes betűt akar írni, akkor a legjobb az AnySoft Keyboard. Egyszerűen külön vannak az ékezetes betűk, ahogy a képen is látszik.
Én ezt használom. Egy bajom van vele, hogy nem lehet skinezni. Egyszerűen nincsenek hozzá.
Kép Kép
Avatar
lilalur
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2010-05-19 szer. 16:41:45
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: lilalur »

Hmm. Köszönöm a tippet. Éppen most próbáltam ki további klaviatúrákat. Ezek közül sajnos a magyar nyelvről le kell mondanunk. A témázásuk sem egyértelmű, illetve nem létezik. :jobbra:

iPhone Keyboard az ős! :D Mondhatnám mert mióta ez van mindenki ilyent akar csinálni. Nekem nem jön be. Ennél figyeltem meg egyedül hogy miután kiválasztod és nyomva tartod egy betűn az ujjad pl "a" a felugró menüből választhatsz és nem az ujjadat kell húzni, hanem rábökhetsz. Még kényelmetlenebb :D

Hacker's Keyboard Teljes értékű billentyűzet álló és fekvő módban egyaránt. Nem lett a kedvencem.

Paragon Keyboard Egy sima android keyboard. Semmi extrát nem találtam benne.

Handcent Keyboard Elég nehézkes darab. egy 4x4 es rácsba fel vannak tüntetve a betűk. Miután kiválasztottad a neked tetsző rácsot fenn megjelennek a hozzá tartozó lehetőségek amiből kiválaszthatod hogy melyik betűt is akarod. ha pedig mégegyszer rákattansz ugyanarra a gombra a hozzá tartozó számot adja. Felejtős.

Soft Keyboard PRO Semmi extra az alapbillentyűzethez képest. Ki lehet kapcsolni alul egy ikonnal.

W10 Keyboard Érdekes megközelítés. A lényege: http://www.youtube.com/watch?v=QkOvjEW2gtw . Nagyjából XD. Vagyis a betűket az alakjuk alapján lehet kirakni a táblából. :D Egy kicsit el lehet vele bohóckodni de nem hiszem hogy ez a fajta írásmód meghonosodik.

Viet Fast Keyboard Egy egész érdekes megoldás. Valami ilyesmit keresek csak normál billentyűkkel. A lényege hogy egy betűt leütve és a megfelelő irányba húzva az ujjad válthatsz a betűk között. Értsd: le akarsz ütni egy "á" betűt akkor rányomsz az "a" ra és az ujjad balra húzod például. Ha pedig mégis meggondolod magad akkor nem engeded el csak visszahúzod "a" ra. Az egyetlen problémám vele hogy nem tud magyarul. Bár benne vannak az ékezetek de elég...khm hát nem mindig a jó helyen.
Az alap ötlete pedig sajnos nem csak az egyes magánhangzókhoz és különleges karakterekhez köthető változásokat tartalmazza, hanem vérszemet kaptak és minden betűt így oldottak meg. Vagyis egy "l" vagy egy "j" betű a "k"-ból érhető el. Eh?
lilalur
istnag
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009-12-15 kedd 17:31:31
Készüléktípus: HTC One S JB 4.1.1
Nem: Férfi
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: istnag »

Anysoft keyboardot nem próbáltad? Van hozzá magyar kiosztás és be lehet úgy állítani,hogy mutassa az ékezetes karaktereket.
AnySoftKeyboard
Magyar kiosztás
Avatar
lilalur
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2010-05-19 szer. 16:41:45
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: lilalur »

Igen próbáltam. Ferret ezt a keyboardot javasolta kettővel feljebb :).
Anysoft Keyboard - Az anysoft szerintem a softkeyboard egyik vadhajtása. Legalább is nagyon emlékeztet rá. Jó alternatíva lehet.
A működése hasonló mint az összes iphone keyboard utódnak, vagyis tartod a betűt és jön a lista. Meg van fejelve egy halom hasznos dologgal, így érzékel gasturákat is (amivel például leküldheted takarékba ha már nem kell, vagy egyéb funkciókat is adhatsz neki) Rengeteg nyelv telepíthető hozzá kiegészítőnek.
Ami még említést érdemel, hogy több fajta kiosztást is kérhetsz és ezeket te állíthatod össze (mármint hogy melyik jelenjen meg)
Ami zavaró benne hogy amikor már kezdene hasznos lenni megtölti a képernyőt akkora. :)

Hmm egyenlőre több fajtát nem találtam :D Ha valaki még esetleg tud valamilyent ossza meg velünk, ahogy én is megteszem amint találok (volt még pár fura geszturákon alapuló amúgy használhatatlan billentyűzet, ezeknek utánajárok a héten :D)
lilalur
istnag
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1311
Csatlakozott: 2009-12-15 kedd 17:31:31
Készüléktípus: HTC One S JB 4.1.1
Nem: Férfi
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: istnag »

lilalur írta:Igen próbáltam. Ferret ezt a keyboardot javasolta kettővel feljebb :). ...
)
Bocsánat vak voltam.... :oops: :D
Avatar
tomi937
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2010-03-01 hétf. 18:27:08
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Magyarország/kajárpéc
Has thanked: 28 times
Been thanked: 8 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: tomi937 »

lilalur írta:Igen próbáltam. Ferret ezt a keyboardot javasolta kettővel feljebb :).
Anysoft Keyboard - Az anysoft szerintem a softkeyboard egyik vadhajtása. Legalább is nagyon emlékeztet rá. Jó alternatíva lehet.
A működése hasonló mint az összes iphone keyboard utódnak, vagyis tartod a betűt és jön a lista. Meg van fejelve egy halom hasznos dologgal, így érzékel gasturákat is (amivel például leküldheted takarékba ha már nem kell, vagy egyéb funkciókat is adhatsz neki) Rengeteg nyelv telepíthető hozzá kiegészítőnek.
Ami még említést érdemel, hogy több fajta kiosztást is kérhetsz és ezeket te állíthatod össze (mármint hogy melyik jelenjen meg)
Ami zavaró benne hogy amikor már kezdene hasznos lenni megtölti a képernyőt akkora. :)

Hmm egyenlőre több fajtát nem találtam :D Ha valaki még esetleg tud valamilyent ossza meg velünk, ahogy én is megteszem amint találok (volt még pár fura geszturákon alapuló amúgy használhatatlan billentyűzet, ezeknek utánajárok a héten :D)
ez a smart keyboardban állítható nekem pl a kijelző 1/3-át teszi ki így még nincsenek a betűk szétcsúszva és kezelhető is, + ott van az átlátszóság. :D
Avatar
tnorbi
6. szint
6. szint
Hozzászólások: 5000
Csatlakozott: 2009-05-26 kedd 12:50:40
Készüléktípus: Huawei Mate 9
Nem: Férfi
Has thanked: 493 times
Been thanked: 507 times

Re: Billentyűzetek melyiket?

Hozzászólás Szerző: tnorbi »


Igen ismerem a smartot. Nem rosszabb és nem jobb mint a többi szerintem. Amit leírtál az nagyjából mindegyik ilyen billentyűzetnél jelen van (a lenyomva tartás hosszának állítása is soknál feltűnik de igazából szerintem ez a része megint csak nem lényeges) a legtöbb nagyon témabarát. Most próbáltam például a perfect keyboardot de
Én is a smartot használom, és ez a legjobb tulajdonsága, SZÁMOMRA A LEGFONTOSABB. Egy hibája van, hogy néha beakad(nem tudom, hogy a többinél is van e ilyen)

Kipróbáltam már egy csomót de túl vannak bonyolítva... Ennél szégyen szemre az iphone témát kell használnom, mert annál vannak a legtávolabb egymástól a gombok. A többiben ez sem tetszett, hogy nagyon közel, egymás hegyén hátán voltak a betűk.

Az a szuperintelligens cucc meg áááh vicc :laugh:
Válasz küldése

Vissza: “Android”