VirtualBOX Linuxra

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: botond »

Ebben a témában foglalkozunk a VirtualBOX programmal, ami egy futó operációs rendszerben létrehoz egy virtuális PC-t ahová másik oprendszert telepíthetünk.
Itt a Linuxos változattal foglalkozunk, tehát erre az oprendszerre fogjuk feltelepíteni, majd a példában ebbe telepítünk egy Windows XP operációs rendszert.

Mivel nekem már fut a virtualBOX, így emlékezetből írom le a telepítési lépéseket. Kérdések, tapasztalatok esetén javítom ezt a hozzászólást majd.


Először is látogassunk el a Virtualbox hivatalos weboldalára, ahonnan leszedhetjük a legfrissebb változatot:
http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Itt jelenleg a 3.0.6-os a legfrissebb, tehát most ezt fogjuk letölteni.
Kattintsunk tehát a következő linkre: "VirtualBox 3.0.6 for Linux hosts"

Itt pedíg keressük ki a használt linux disztribúciónkat, és azon belül az architektúrát.
Nálam például a Debian 5.0 ("Lenny") és az AMD64-es változat a jó.

Ekkor letölthetünk egy 40-50 Mb méretű deb telepítőcsomagot.

A VirtualBOX használatához a kernelt újrafordítja a telepítő, tehát újabb kernelünk lesz majd.
Ehhez szerezzük be a szükséges kernel forrás csomagokat:
linux-image-<kernel verziónk>
és a
linux-headers-<kernel verziónk>
csomagot.

A kernel verziót pedíg a terminál ablakban az uname -r paranccsal irathatjuk ki, majd amit kiír, azt helyettesítsük be a csomagok neveibe.

Telepítsük a letöltött csomagunkat a következő módon terminál ablakból:

sudo dpkg -i <letöltött virtualbox deb telepítőfájlunk neve>

Ekkor elindul a telepítés. Ha esetleg közben megáll a telepítés függőségi hibák miatt, akkor tegyünk eleget neki a függőségi csomagok beszerzésésével, amit a Synaptic csomagkezelőben kereséssel megtalálhatunk.

(Itt még annyit jegyeznék meg, hogy nálam a használt kernelben benne volt az nVidia driver, majd amikor a virtualbox újat fordított, abba nem volt benne, tehát továbbra is a régi kernelemmel indítom a gépem, így azzal működik tökéletesen.)


Ha sikeresen feltelepül a VirtualBOX, akkor indítsuk el a menüből, majd válaszolgassunk a regisztrációs lapon.

Alapállapotban egy ablakot kapunk, ahol bal oldalon vannak a feltelepített oprendszerek, jobb oldalon pedíg azoknak a beállításai.
VirtualBOX főablak
VirtualBOX főablak
virtualbox_ablak.jpg (51.32 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt nálam már van egy telepített XP rendszer, így azért van ott.


Tehát először hozzuk létre az első virtuális PC-nket az ÚJ ikonra kattintva:
Új  virtuális gép
Új virtuális gép
virtualbox_uj_1.jpg (25.74 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Továbbhaladva beállíthatjuk a virtuális gépünk nevét, valamint kiválaszthatjuk, hogy milyen oprendszert szeretnénk bele telepíteni:
Gép beállítása, oprendszer kiválasztása
Gép beállítása, oprendszer kiválasztása
virtualbox_uj_2.jpg (37.84 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Operációs rendszereket a következőek közül választahtunk:
- Microsoft Windows
- Linux
- Solaris
- BSD
- IBM OS/2
- Other

Kiválasztva a Microsoft Windows oprendszert, a következőeket támogatja a virtualbox:
- Windows 3.1
- Windows 95
- Windows 98
- Windows ME
- Windows NT 4
- Windows 2000
- Windows XP
- Windows 2003
- Windows Vista
- Windows 2008
- Windows 7
- Other Windows

Tehát a Microsoft palettájáról ezeket a rendszereket támogatja gond nélkül virtualizációban.


Válasszuk tehát ki amit szeretnénk, bármilyen oprendszert, illetve verziót, majd lépjünk tovább.

A következő ablakban a memóriát adagolhatjuk a a virtuális gépnek:
Memória beállítása
Memória beállítása
virtualbox_uj_3.jpg (28.33 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Alapból 192 Mb lesz kijelölve, de húzzuk fel a csúszkát egy magasabb értékre, majd lépjünk tovább.
Ha itt többet állítunk be a fizikai memóriánk felénél, akkor kiabálni fog a rendszer, de elindul. Tehát célszerű a felénél picivel kevesebbet beállítani.
2GB RAM esetén például 768 Mb, vagy 892 Mb, stb.


A következő lépésben a virtuális merevlemezt fogjuk beállítani:
Merevlemez
Merevlemez
virtualbox_uj_4.jpg (42.36 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt válasszuk az új virtuális merevlemez készítése opciót, majd lépjünk tovább.
Merevlemez varázsló
Merevlemez varázsló
virtualbox_uj_5.jpg (23.88 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Itt beállíthatjuk a virtuális merevlemez viselkedését:
Merevlemez típusa
Merevlemez típusa
virtualbox_uj_6.jpg (41.08 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt értelem szerűen olvassuk el a leírást, majd válasszuk ki a nekünk megfelelőt, majd lépjünk tovább.


Itt állítsuk be a virtuális gépünk által látott, használt tárterületet, majd lépjünk tovább:
Merevlemez mérete
Merevlemez mérete
virtualbox_uj_7.jpg (33.12 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Itt láthatunk egy összegzést a beállításainkról:
Összegzés
Összegzés
virtualbox_uj_8.jpg (28.38 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Majd befejezzük a rendszer létrehozását:
Befejezés
Befejezés
virtualbox_uj_9.jpg (33.32 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Ekkor létrejön a bejegyzés a fő ablakunkban az új virtuális gépünkről:
Létrehozva
Létrehozva
virtualbox_uj_10.jpg (46.8 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal

Itt kattintsunk a sárga fogaskerekű konfigurálás ikonra, hogy finomhangoljuk a rendszerünket, ekkor a következőt látjuk:
Konfigurálás - Általános
Konfigurálás - Általános
virtualbox_uj_11.jpg (35.5 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Általános fül:
Itt az alap dolgokat tudjuk megváltoztatni, mint például az oprendszert, vagy a rendszer nevét, stb.


Rendszer fül:
Rendszer
Rendszer
virtualbox_uj_12.jpg (38.3 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt tudjuk állítani az alaplapot, processzort, és egyéb képességeket. Minden beállításnál olvassuk el az alul megjelenő instrukciókat.


Képernyő fül:
Képernyő
Képernyő
virtualbox_uj_13.jpg (34 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt állítsunk be egy életképesebb videomemória méretet, valamint kapcsoljuk be a 3D-s gyorsítást, amennyiben támogatja a videokártyánk.
Ilyenkor a vendég rendszer is örökli ezt a képességet.


Merevlemezek fül:
Merevlemezek
Merevlemezek
virtualbox_uj_14.jpg (41.45 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt tudunk további virtuális partíciót létrehozni, valamint változtatni a jelenlévőkön.
Valamint ha van SATA vezérlés a gépünkben, akkor azt is tovább örökíthetjük a vendég rendszernek.


CD/DVD ROM fül:
CD/DVD ROM
CD/DVD ROM
virtualbox_uj_15.jpg (37.96 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt tudjuk csatolni a DVD meghajtónkat, valamint finomhangolni azt.
Ha bekapcsoljuk a közvetlen átvitel engedélyezését, akkor például a vendég XP-nkben tudunk Nero-val adat CD/DVD-t írni.
(Az audio CD-k készítése még nem támogatott jelenleg)


Floppy fül:
Floppy
Floppy
virtualbox_uj_16.jpg (31.37 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Ha szükséges, akkor a floppy meghajtónkat is csatolhatjuk a vendég rendszerhez.


Audió fül:
Audió
Audió
virtualbox_uj_17.jpg (33.41 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt tudjuk beállítani a hangkártyánkat a vendég gép számára.
Nálam az ALSA driver működteti a linux alatt a hangkártyát, így azt állítom be neki a gazda vezérlőnek, majd a vendég számára pedíg az ICH AC97-et.


Hálózat fül:
Hálózat
Hálózat
virtualbox_uj_18.jpg (37.76 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt pedíg a hálókártyánkat tudjuk belőni.
Ami itt fontos:
Csatlakoztatva ide beállítás. Ugyanis ezzel tudjuk beállítani, hogy a rendes linux rendszerünk, valamint a vendég XP rendszer milyen hálózati viszonyban legyenek.
Tehát a beállítások:
- Nincs csatolva
- NAT (alapbeállítás)
- Bridgelt kártya
- Belső csatoló
- Host-only kártya

Ezek közül alapból a NAT van kiválasztva. Én úgy vettem észre az XP alól az ipconfig parancsánál, hogy mintha egy router mögött lenne az XP, tehát ilyenkor gyakorlatilag a linuxon keresztül kapja a netet a vendég OS. Ennek előnye, hogy pl a linux tűzfala védi a vendég OS-t. Hátránya pedíg, hogy valamivel lassabb lesz a net.
Én a Belső csatolót választottam, ilyenkor a linuxomnak, és az XP-mnek az IP címe megegyezik, tehát direktbe kapja a netet. Így sokkal gyorsabb, viszont nem védi a linux a vendég OS-t. Ez utóbbi nálam nem számít, mert csak munkára használom az XP-t, így nem nyalok be semmi vírust.
De igény szerint saját tűzfal is telepíthető a vendég rendszerbe. Pl ZoneAlarm vagy Norton Internet Security, stb.
Ezen az oldalon max 4 hálózati eszközt engedélyezhetünk, így a többi 3-at hagyjuk kikapcsolva.


Soros portok fül:
Soros portok
Soros portok
virtualbox_uj_19.jpg (35.38 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Ezt én nem használom, de akinek szüksége van soros portra a vendég rendszerben, az itt beállíthatja.


USB fül:
USB
USB
virtualbox_uj_20.jpg (33.38 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt tudjuk beállítani az USB-s cuccainkat.


Osztott mappák fül:
Osztott mappák
Osztott mappák
virtualbox_uj_21.jpg (39.71 KiB) Megtekintve 5988 alkalommal
Itt pedíg létre tudunk hozni osztott mappákat a vendég rendszer, és a gazda linuxunk között, tehát biztosíthatunk egy kétirányú adatátviteli csatornát a két rendszer között.
Ahol pl Total commanderben tudunk másolgatni a linuxxal megosztott mappáinkba.
Kattintsunk a plussz ikonra, majd állítsuk be a mappa útvonalát, ami a linuxon belüli útvonalat jelöli.
Célszerű a saját home könyvtárunkban létrehozni egy shared nevű mappát, amit megosztunk, így nem keverjük mással.
Majd a mappa nevét is állítsuk ugyanarra, ami látszódni fog a vendég rendszerben.

Most tehát készen állunk a vendég rendszer telepítésére.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: botond »

Az első részben feltelepítettük a VirtualBOX-ot, majd létrehoztunk egy virtuális gépet benne, és elvégeztük a finomhangolását is.

Ebben a részben pedíg feltelepítünk egy XP rendszert a virtuális gépünkre, majd használni kezdjük.

Tehát előttünk a VirtualBOX fő ablaka, ahol láthatjuk az újonnan létrehozott virtuális gépünket, és annak beállításait:
Alap ablak
Alap ablak
virtualbox_1.jpg (58.86 KiB) Megtekintve 5953 alkalommal
Helyezzük be a windows telepítő CD-nket, a meghajtóba, majd várjuk meg, míg a linux bemountolja.
Ebben a példában XP rendszer használatáról lesz szó.

Ha megvagyunk, akkor a VirtualBOX fő ablakában indítsuk el a gépünket a start ikonnal/zöld nyíllal.
Ekkor megjelenik egy új ablak, ahol látni fogjuk a virtuális gépünk kimenetét. Megjelenik a VirtualBOX logója, majd elkezd bootolni a windows telepítő.

A windows telepítését itt most nem részletezem, feltételezem, hogy mindenki fel tudja telepíteni.
A telepítési folyamat egy az egyben ugyanúgy történik, mint rendesen, csak itt egy kissebb ablakban láthatjuk az egészet, miközben dolgozhatnunk tovább Linux rendszerünkben.

Tehát ha feltelepítettük a vendég rendszerünket, akkor lássuk az eredményt:
(A teszt kedvéért levettem 800x600-ba a vendég OS felbontását, hogy kényelmesen elférjenek itt a screenshoot-ok.)
Windows XP
Windows XP
virtualbox_2.jpg (68.19 KiB) Megtekintve 5975 alkalommal

Egy pár dolgot érdemes itt megjegyezni, mielőtt használatba vesszük a rendszert.

Ablak alsó ikonjai:
Itt láthatóak sorban a következő ikonok a vendégablak alsó részén balról jobbra haladva:
- Merevlemez aktivitás. Jelzi, ha épp lemezművelet van
- CD/DVD aktivitás
- Hálózati aktivitás
- USB aktivitás
- Megosztott mappákban az aktivitások
- Hardveres virtualizáció jelzése (nálam nem támogatott)
- Egér elfogás állapota (vigyük rá az egeret, és kijelzi részletesen az állapotokat)
- Gazda billentyű állapot / billentyűzet elfogás állapot


Host/gazda billentyű:
Ez egy olyan billenyű, amelynek lenyomását érzékeli az ablak, így ha egy másik előre beállított billentyűvel kombináljuk, akkor utasíthatjuk a vendégablakot különböző funkciókra.
Célszerű ezt a billentyűt úgy megválasztani, hogy azt ne használjuk máshol, így nem keverjük semmi más funkcióval. Én például a jobb oldali menügombra állítottam, így nem zavarok vele össze semmit.
Az alábbi funkciók elérhetőek a vendégablak keretmenüjéből is.
Funkciók:
- HOST + F : Teljes képernyő / visszaváltás. Ezzel a paranccsal a rendszer kiteszi teljes képernyőre a vendég OS-t, tehát 100%-ban olyan, mintha eredetileg is azon dolgoznánk.
Onnan fogjuk tudni, hogy vendég rendszerben vagyunk, hogyha lehúzzuk az egeret a képernyő aljára, a középső részen, akkor előúszik egy kis vezérlőpanel, amit ebben a verzióban tettek bele, mert a 3-as főverzió alatt még nem volt. Tehát aki most használja először, annak szerencséje van, mert ez nagyon megkönnyíti a váltást a két rendszer között.
Ebben a módban a rendszer érzékeli a képernyőnk felbontását, és abban használja a vendég OS-t. De ettől függetlenül mi kézzel is állítgathatjuk a vendég OS felbontását, mint ahogy rendesen tennénk.

- HOST + L : Asztal integráció. Ez a funkció olyat csinál, mintha csak maximalizálnánk az ablakot, tehát kiteszi majdnem teljes képernyőre, azzal a különbséggel, hogy a Linuxnak a tálcái, indítópultja látható marad, és csak azon belül kerül kinagyításra a vendég OS. Ilyenkor ha belenézünk a vendég OS felbontás beállításába, akkor láthatjuk, hogy vízszintesen a maximális felbontásban van, viszont függőlegesen annyival kissebb, amennyit elfoglalnak a linuxos tálcák. Szóval ki van találva rendesen.
Én akkor használom így, ha például TV-t nézek, így integrálom az asztalba, és a jobb felső sarokba kiteszem a TV ablakot. Így tudok dolgozni az XP-mben is, és közben a tévét is nézhetem. :)

- HOST + I : Egér integráció ki/be. Ez a funkció szabályozza az egér viselkedését a két rendszer között. Erre még később részletesebben visszatérünk

Vannak még további HOST parancsok, azokat működés közben kipróbálhatjuk, csak a fontosabbakat emeltem ki.
Lehet még CTRL + ALT + DEL kombinációt küldeni a vendégnek, stb.



Guest Additions

A Guest additions egy olyan kiegészítése a rendszernek, ami a vendég rendszerbe épül be, és felvértezi a vendéget, hogy a különleges képességeket is kihasználja.
Ennek a segítségével például tudjuk integrálni az egeret, életre kelteni a hangkártyát, és számos olyan hardverelemet ismertethetünk fel a vendéggel, amit azelőtt nem látott.
Tulajdon képpen egy Driver pack az egész, ami ráilleszti például az XP rendszerünket a linux által virtualizált hardverre.
Tehát mivel itt a gazda rendszer (Linux) fog szimulálni egy hardvert az XP számára, így a gépünkhöz kapott driverek nem lesznek jók, mivel nem ugyanaz a hardverkonfigurációnk.

Jelenleg például az egér is úgy működik, hogy az ablakkal elkapathatjuk az egeret, így a gazda billentyű lenyomásakor a vendéget vezérelhetjük az egérrel, majd az újbóli lenyomásakor pedíg "kiugrik" az egér az ablakból, visszaadva azt a Linuxnak.

A Guest Additions csomagot a következőképpen telepíthetjük fel:
A vendég ablak menüjében lépjünk az Eszközök menübe, majd ott a CD/DVD ROM csatolása opcióra.
Itt válasszuk ki a CD/DVD ROM képfájl... opciót.

Ekkor bejön egy fájlmegnyitós ablak.
Itt elvileg láthatjuk egyből a Guest Additions fájlunkat, amit a Virtualbox telepítéskor hozott létre:
VBoxGuestAdditions.iso
Tehát csatoljuk be a meghajtónkba ezt az iso fájlt, majd várjuk meg, míg elindul automatikusan.
Ha mégsem indulna el, akkor a fejléc menüben az Eszközök főmenü alatt válasszuk ki a Guest Additions telepítése (HOST + D) funkciót, ekkor a windowsunkban elindul egy telepítő:
Guest Additions telepítése
Guest Additions telepítése
virtualbox_3.jpg (89.27 KiB) Megtekintve 5975 alkalommal
Ezen a telepítőn haladjunk szépen végig, majd indítsuk újra a vendég OS-ünket, ahogy azt a windowsban szokás.

Ekkor, ha újraindult, akkor felismeri az új hardvereket, továbbá az egér integráció is elérhetővé válik, amiről egy ablakban tájékoztat minket a rendszer, mint ahogy minden első műveletnél.

Az egér integráció annyival tud többet az ezelőtti módszernél, hogy itt nem kell figyelnünk az egérre, hanem amikor a vendég ablaka felett elhúzzuk az egeret, akkor automatikusan az fogja megkapni az egérműveleteinket. Tehát ha csak egyszerűen ráhúzzuk az egeret a virtuális gépünk ablakára, és ott kattintunk valamire, akkor az ott végrehajtódik.

Ha bemegyünk az XP-nk vezérlőpultjába, és ott a rendszerbe, majd a hardver fülön az eszköz kezelőre, akkor megnézhetjük, hogy milyen hardvereket lát az XP a virtuális gépünkből.
Vagy egy Everest-et is feltehetünk, hogy megnézhessük részletesen a virtuális hardvereinket.

Ha ezidáig minden jól működött, akkor mostanra a vendég OS-ünkben is van hang, valamint úgy működik, mintha csak símán telepítettük volna a gépünkre.

Én feltettem az alap cuccokat, amik nekem kellenek, és azok hibátlanul működnek. Tehát bátran telepítsetek mindent, mert maga az XP rendszer, vagy amit feltettetek, az már eredeti, tehát nem egy emulátor.
Nálam például fent van a Photoshop 11, Total Commander, webfejlesztő eszközök, stb.
Valamint felfrissítettem az XP-t SP3-ig, így most friss a rendszer, és hibátlanul működik.


Így akik áttérnének linuxra, de még akadnak olyan programok, amiket muszály használniuk, de csak windows alatt működik, azoknak ez jelenti a megoldást.

Mindenkinek kellemes Virtualizációt kívánok.

Ha bármilyen kérdés merül fel ezzel kapcsolatban, akkor ebben a topikban kérdezzetek bátran.
Avatar
janez
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 350
Csatlakozott: 2009-04-04 szomb. 18:01:44
Készüléktípus: Jiayu G3
Nem: Férfi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: janez »

Úgy látom Botond mindent leírt ami lényeges és jól sikerült leírás lett az eredmény.
Amit érdemes lehet megemlíteni, megbeszélni, az a hardverigény. Nekem egy IBM gépem van 3.2 GHZ-es pentium4 HT procival, 128 mega alaplapi videokártya-memóriával, 3 giga ddr2 rammal. 1 gép virtualizációjához minimum ill. ajánlott szerintem:
Proci: minimum: nem tudom. Ajánlott: 2ghz (dupla mag esetén kevesebb is lehet)
Ram: minimum: 800 MB Ajánlott: 1.5 GB
Videokártya: minimum: 64MB Ajánlott: legalább 128MB
Ezek szigorúan szerintem-értékek. :) Attól is függ mire használjuk a gépünket...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janez 2009-10-01 csüt. 17:26:38-kor.
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

janez írta:Úgy látom Botond mindent leírt ami lényeges és jól sikerült leírás lett az eredmény.
Amit érdemes lehet megemlíteni, megbeszélni, az a hardverigény. Nekem egy IBM gépem van 3.2 GHZ-es pentium4 HT procival, 128 mega alaplapi videokártya-memóriával, 3 giga ddr2 rammal. 1 gép virtualizációjához minimum ill. ajánlott szerintem:
Proci: minimum: nem tudom. Ajánlott: 2ghz (dupla mag esetén kevesebb is lehet)
Ram: minimum: 800 MB Ajánlott: 1.5 Ghz
Videokártya: minimum: 64MB Ajánlott: legalább 128MB
Ezek szigorúan szerintem-értékek. :) Attól is függ mire használjuk a gépünket...
Janez, ezt nem elírtad?

Botond, egy kérdés(szintén virtualizáció):
Tegnap láttam valahol hogy lehet Windows-os játékokat futtatni Ubuntu alatt, sajnos nem mentettem le az oldalt. Arról majd tudnál írni, és esetleg egy okosított verziót belinkelnél?
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
Avatar
janez
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 350
Csatlakozott: 2009-04-04 szomb. 18:01:44
Készüléktípus: Jiayu G3
Nem: Férfi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: janez »

fonix232 írta:
janez írta:Úgy látom Botond mindent leírt ami lényeges és jól sikerült leírás lett az eredmény.
Amit érdemes lehet megemlíteni, megbeszélni, az a hardverigény. Nekem egy IBM gépem van 3.2 GHZ-es pentium4 HT procival, 128 mega alaplapi videokártya-memóriával, 3 giga ddr2 rammal. 1 gép virtualizációjához minimum ill. ajánlott szerintem:
Proci: minimum: nem tudom. Ajánlott: 2ghz (dupla mag esetén kevesebb is lehet)
Ram: minimum: 800 MB Ajánlott: 1.5 Ghz
Videokártya: minimum: 64MB Ajánlott: legalább 128MB
Ezek szigorúan szerintem-értékek. :) Attól is függ mire használjuk a gépünket...
Janez, ezt nem elírtad?
Köszi a kiigazítást, már javítottam. :)
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: botond »

fonix232 írta: ...
Botond, egy kérdés(szintén virtualizáció):
Tegnap láttam valahol hogy lehet Windows-os játékokat futtatni Ubuntu alatt, sajnos nem mentettem le az oldalt. Arról majd tudnál írni, és esetleg egy okosított verziót belinkelnél?
Hát igazából 2 megoldás van erre:

Wine:
Ez egy teljesen linux környezetben futó, és működő windows emulátor, amivel tudsz konkrét windowsos progikat futtatni. Itt a kompatibilitás nem a legjobb. Én pl a winamp-ig jutottam el vele, aztán abbahagytam, mert gondok voltak az ablakkezeléssel, meg a hangeszközökkel, stb. Inkább mutogatósba jó szerintem.
Persze ez az én véleményem, mert hallottam már olyanról, akik komolyabb progikat is elfuttattak vele. De én nem erőltettem a dolgot.

Ekkor fedeztem fel anno a

VirtualBOX-ot:
Ami ennek a topiknak is a lényege. Tehát itt egy komplett hardverkörnyezetet állít elő a progi, amibe beletelepíted azt a windows verziót, amelyiket éppen akarod. És szépen ablakos módban, vagy asztalba integrálva, vagy full screenben élvezheted az eredeti, nem emulált windows-odat, amin természetesen minden elfut.
Én pl így a Photoshop 11-et használom, és vígan elfut rajta.

Ez utóbbinak persze kell RAM, mert szereti zabálni. Tehát én mindenképp a VirtualBOX-ot ajánlom ilyen célokra.


Ha pedíg windowsos OpenGL-es játékokat akarsz játszani, arra hirtelen nem tudok megoldást, ILLETVE még nem próbáltam VirtualBOX alatt, tehát nem tudok róla nyilatkozni, de előfordulhat, hogy elviszi azt is.
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

botond írta:
fonix232 írta: ...
Botond, egy kérdés(szintén virtualizáció):
Tegnap láttam valahol hogy lehet Windows-os játékokat futtatni Ubuntu alatt, sajnos nem mentettem le az oldalt. Arról majd tudnál írni, és esetleg egy okosított verziót belinkelnél?
Hát igazából 2 megoldás van erre:

Wine:
Ez egy teljesen linux környezetben futó, és működő windows emulátor, amivel tudsz konkrét windowsos progikat futtatni. Itt a kompatibilitás nem a legjobb. Én pl a winamp-ig jutottam el vele, aztán abbahagytam, mert gondok voltak az ablakkezeléssel, meg a hangeszközökkel, stb. Inkább mutogatósba jó szerintem.
Persze ez az én véleményem, mert hallottam már olyanról, akik komolyabb progikat is elfuttattak vele. De én nem erőltettem a dolgot.

Ekkor fedeztem fel anno a

VirtualBOX-ot:
Ami ennek a topiknak is a lényege. Tehát itt egy komplett hardverkörnyezetet állít elő a progi, amibe beletelepíted azt a windows verziót, amelyiket éppen akarod. És szépen ablakos módban, vagy asztalba integrálva, vagy full screenben élvezheted az eredeti, nem emulált windows-odat, amin természetesen minden elfut.
Én pl így a Photoshop 11-et használom, és vígan elfut rajta.

Ez utóbbinak persze kell RAM, mert szereti zabálni. Tehát én mindenképp a VirtualBOX-ot ajánlom ilyen célokra.


Ha pedíg windowsos OpenGL-es játékokat akarsz játszani, arra hirtelen nem tudok megoldást, ILLETVE még nem próbáltam VirtualBOX alatt, tehát nem tudok róla nyilatkozni, de előfordulhat, hogy elviszi azt is.


Hát, ez egyik sem volt, mert a progi lényege az volt hogy DX-es játékokat (Steam játékokat főleg, pl HL2, TF2, satöbbi) futtat Linux és Mac OS X környezetben. Csak ahogy mondtam nem mentettem le az oldalt... de már keresem!


Na megvan, PlayOnLinux a neve!
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: botond »

Hááááááááááát, nem tudom...

http://www.playonlinux.com/en/

Itt írja:

Features:
...
- PlayOnLinux is based on Wine, and so profits from all its possibilities yet it keeps the user away from its complexity while exploiting some of its advanced functions.
...

Tehát ez is a Wine-ra alapozik, tehát nem tudom, hogy miket tud elfuttatni.
Mivel én egyáltalán nem szoktam játszani, így nekem a VirtualBOX tökéletesen megfelel. Elfuttatja a Photoshop 11-et, meg amiket kell, gond nélkül.
Aki pedíg játszani akar, annak érdemesebb feltenni egy külön partícióra a windows-t, és akkor nincs ilyen gond.


Szerintem.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: VirtualBOX Linuxra

Hozzászólás Szerző: botond »

Szóval szerintem a Wine inkább csak bohóckodásra való, komoly munkát nem tudsz rajta végezni...
Már a winamp-al voltak ablakkezelési problémák, ugye, mert nem a szabványos ablakban jelenik meg, hanem egy saját ablakban, és ezt nehezen tudta lekezelni a wine, így bezáráskor mindíg maradt egy 0x0 pixeles ablakom, amin csak a fejléc látszott.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

Most kúszik lefelé a virtualbox 3.08-as frissítése. :whaaa:
Gondolom sokan húzzák le, mert elég lassan jön.
Válasz küldése

Vissza: “Linux”