Az első lépések - Debian 5 telepítése

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
Avatar
janez
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 350
Csatlakozott: 2009-04-04 szomb. 18:01:44
Készüléktípus: Jiayu G3
Nem: Férfi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: janez »

Volt egy debian 5 a laptopomon és úgy rémlik, hogy a wifi kapcsolat is működött. Persze ez inteles eszköz esetében természetes, de nem csak intelessel kéne mennie. Nem olvastam végig a témát, nem tudom milyen wifi adapterről van szó.
Még kéne próbálni ubuntun vagy másik disztrón is. Ha ott sem megy, akkor az eszköz nem szereti a linuxot. Nem fordítva. A hardvergyártók bűne, ha nincs megfelelő illesztőprogram linux alá. Az ő dolguk lenne készíteni, de úgy tudom, sok esetben barkácsolnak linuxguruk drivereket. Kénytelenek mindenféle leírás nélkül tenni ezt. Egyszer talán ráébred minden hardvergyártó (persze akik nincsenek a mikroszoft kezében), hogy érdemes támogatni a linuxot...
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Wlannal kapcsolatban érdekességként írnám: Barátnőm Asus laptopján (Ubuntu van rajta) hiába kapcsoltam be a wlant, egyszerűen nem volt hajlandó csatlakozni. Aztán jópár próbáklozás és újraindítás után sem volt hajlandó csatlakozni, egy időre feladtam és nézegettem magát a rendszert. A következő újraindításnál pedig automatikusan kapcsolódott és volt net. Ma se tudom hogy történt de megy. Az is érdekes, hogy a wifi kapcsoló zöld ledje nem világít bekapcsoláskor de van internet. Ha ki-bekapcsolom, világít.
Viszont az én asztali gépemen mindent automatikusan felismert! Bluetooth, lan, hang- és videokártya, beépített kártyaolvasó, stb. Úgyhogy még a Compiz Fusion is megy, ahhoz se kellett driver. Gondolom azért mert ősrégi a gépem ezért minden alkatrészéhez van driver a frissítesekben.
Nekem bejön.
Ubuntu az Isten!
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Sziasztok,

A kérdéseim a következők lennének, nekem a gépemen jelenleg egy Windows 7 van mint főrendszer, és emellé szeretném telepíteni a Debian Linux 5.04-et, a meghajtón jelenleg 3 partíció van 1 a windowsnak(270GB) 1 Dell visszaállítási partíció(10 Gb), 1 pedig még a gyári Win Vistának(25 Gb) ..., a lényeg hogy a Win7 es partíció megmaradjon legalább is ez lenne a lényeg, mert ezen van az összes cuccom, bárr sajna ez a legnagyobb partíció jelenleg.

Ti hogyan oldanátok meg a Linux feltelepítését? Használjak partíció manager-t, vagy a legtisztább az lenne ha mindent újra telepítenék? Mekkora partíció kellene a Linuxnak amin tökéletesen elfut? És telepítés után a windows rendszer is választható legyen a bootoláskor.

Köszi a válaszokat,

David
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Amikor feltelepíted a Debian-t, akkor az felteszi a GRUB nevű boot managert, amivel induláskor tudsz majd választani, hogy mi induljon.

Tárhely ügyileg, hát egy 10Gb-ot minimum illik neki adni, de inkább legyen 20. Persze ha van több, ne sajnáld tőle, csak ennyi az ajánlott.

Telepítéskor még ügyelj a swap partícióra. Ezt úgy szokták meghatározni, hogy a duplája legyen, mint a RAM-od. Tehát ha pl van a gépedben 2Gb RAM, akkor a swap-et állítsd 4Gb-ra az optimális működéshez.
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Sziasztok,

Na tegnap megejtettem a Debian telepítését, bár elég bénán sikerült, mert automatikusan állította be a swap partíciót és csak 1,2 Gb-ot adott neki, remélem ezt tudom valahogyan módosítani. Ami másik nagyon nagy problémát okoz nekem, hogy legtöbb időmet ozan helyen töltöm mostanában (barátnő) ahol jelenleg csak mobile broadband található, amit ahogy elnézek a Linux nem igen ismeri, erre van valami megoldás, mivel így nagyon alap linuxom van és semmit nem tudok rá letölteni, net nélkül....a modem egy HUAWEI 180-s...Remélem erre is létezik megoldás, ha nem akkor megbütykülöm másképpen, de jó lenne ha lenne rá, nézelődtem már de elég bonyolult volt a leíras..

Szóval ha valaki tud rá valamit please,

Köszi:

D
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Sziasztok,

Na most rontottam el mindent :(((( és nem jövök rá hol, a történet, mivel nem találtam megoldást a swap partíció nagyobbítására, ezért elkezdtem az egészet újra. Hát nem jött össze, mivel a grafikus felület nem indul el, csak a normál nem tudom hgy hívják, mivel nem vagyok linuxban jártas, szóval úgy néz ki mint a DOS. Neki futottam meg1x, de eredmény nélkül, mert ua :(((

Ok,

amit csináltam: - létrehoztam egy 8Gb-s swapot, mert 4GB memória van a gépemben ő egy logikai meghajtó ( azért ezt először, mert utána nincs opció a swapra)
- ez után partíciónáltam egy ext3-at, de ez is logikai maradt, nem tudtam elsődlegesre rakni. Gyanítom itt rontottam el, mert figyelmeztet, hogy nem minden BIOS tud logikai meghajtón boot bitet kezelni....
- ez után fel is rakta szépen, de mint irtam a grafikus felület nem indul.

Mit rontottam el?

David
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Sziasztok,

Valaki tudna nekem tanacsot adni, hogyan tudnam a Dell Studio 1737-es laptomon mukodesre birni a wifi eszkozt? Ez egy intel wireless 5100 APN, en leszedtem az intel oldalarol valami microcode nevu .ucode fajlt amit a leiras alapjan betettem /lib/firmware mappaba de ettol semmi nem valtozott, pedig ha megnyitom a rendszer profilt ott latom hogy van wireless adapter, de meg sem mukodik, meg csak a wifi jel sem villagit, pedig be van kapcsolva a laptomon,

Valaki tudna tanacsot adni?

koszi
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Ide szokott valaki benézni ?

Tegnap fel dobtam a ATI videokartyam driveret a linuxra, es eltunt a kurzorom, tehet hasznalhatatlanna valt szamomra az egesz, hat meg kell mondjam eleg nehezkes ez a Linux dolog, nincs wifim mert nem hasznalja, eszkoz meghajtot nem tudtam beloni, most eltunt a kurzorom...szoval nem egyszeru.

De hat lehet ettol szep :D

Ha valaki erre jar es olvassa, es tud tanacsot adni akkor megkoszonnem.
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Avatar
Damir
Kiemelt 6. szint
Kiemelt 6. szint
Hozzászólások: 8779
Csatlakozott: 2010-04-06 kedd 20:58:49
Has thanked: 48 times
Been thanked: 349 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: Damir »

notaridavid írta:Ide szokott valaki benézni ?

Tegnap fel dobtam a ATI videokartyam driveret a linuxra, es eltunt a kurzorom, tehet hasznalhatatlanna valt szamomra az egesz, hat meg kell mondjam eleg nehezkes ez a Linux dolog, nincs wifim mert nem hasznalja, eszkoz meghajtot nem tudtam beloni, most eltunt a kurzorom...szoval nem egyszeru.

De hat lehet ettol szep :D

Ha valaki erre jar es olvassa, es tud tanacsot adni akkor megkoszonnem.
Nekem se volt netem, nem tudtam rá sehogy varázsolni, így befejeztem a Linuxos dolgot, maradok a Win-nél.
Remélem neked több türelmed lesz :D
Avatar
notaridavid
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2009-06-20 szomb. 14:31:34
Készüléktípus: Samsung Galaxy S2+I9100XWKK5
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: notaridavid »

Sziasztok,

Ezt az erdekes irast talaltam a Linuxrol,ami nekem nagyon tetszet erot tudtam meriteni belole hogy, igen is megszeretnem ismerni es el akarom sajatitani a linux kezeleset.

Aki nem nagyon baratkozott meg meg a Linux-al,es csak rosszat feltetelez rola,ajanlom ennek elolvasat,ami bemutatja hogy tulajdonkeppen mi is es mit is akar Linux.

http://www.szszi.hu/kozlemenyek/sajto/2 ... m_windows/
Samsung Galaxy S II PDA: I9100XWKK5
Dell Studio 1737
http://www.google.hu
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Linux”