Ubuntu - Általános dolgok

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
zoo008
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009-05-05 kedd 08:02:23
Készüléktípus: Nokia N81
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ubuntu modem Nokia telefonnal

Hozzászólás Szerző: zoo008 »

Üdv mindenkinek.
Azzal kezdeném miért történt hogy a telefonomat kellet modemként használni.A vodafone csodáltos internetével rendelkeztem,de a modem (e220) ugy gondolta feladja,azaz teljesen behalt,de a szerződésből még vol 4 hónap hátra.Ezért valahogy netezni kellet,de egy új modem 10K-volt.Windowson a PC suittal tökéletes ment a telefon (n82) modemként ha SIM-et kicseréltem a modem SIM kártyájára.De hát a aki az ubuntuhoz van szokva az nem lesz újra winpárti.Hát meg kellet oldani hogy a telo az ubin is menjen modemként.
A történet egyszerűbb mint azt sokan gondolnák,az egész anyiból áll hogy a telót csatlakoztassuk PC suit modban a géphez (persze ubuntu alatt) és egy amit amit az e220 is használt hozzáférési pontra csatlakozzunk.És már gurul is a net ami nem szakad meg és más egyéb amit az e220-nál nagyon idegesítő.
Remélem sikerült valakinek segítséget nyújtanom köszönöm hogy olvastad.Viszlát!
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6814
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

MrAngelo írta:Van egy gondom:

Virtuális terminálba nem tudok belépni rootként. Próbáltam jelszót létrehozni az adminisztráció->felhasználók és csoportok menüben de ezzel sem enged belépni, csak 'felhasználó' néven.

Miért, hogyan? :hmm2:

terminálban a roottá válást próbáld a következővel:
sudo bash
vagy
sudo sh

Ekkor bekéri a root jelszót.

de inkább az elsővel.

Így ez lefuttat egy újabb shellt, de a sudo miatt már root-ként. És a # is megjelenik a $ helyett.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6814
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu modem Nokia telefonnal

Hozzászólás Szerző: botond »

zoo008 írta:Üdv mindenkinek.
Azzal kezdeném miért történt hogy a telefonomat kellet modemként használni.A vodafone csodáltos internetével rendelkeztem,de a modem (e220) ugy gondolta feladja,azaz teljesen behalt,de a szerződésből még vol 4 hónap hátra.Ezért valahogy netezni kellet,de egy új modem 10K-volt.Windowson a PC suittal tökéletes ment a telefon (n82) modemként ha SIM-et kicseréltem a modem SIM kártyájára.De hát a aki az ubuntuhoz van szokva az nem lesz újra winpárti.Hát meg kellet oldani hogy a telo az ubin is menjen modemként.
A történet egyszerűbb mint azt sokan gondolnák,az egész anyiból áll hogy a telót csatlakoztassuk PC suit modban a géphez (persze ubuntu alatt) és egy amit amit az e220 is használt hozzáférési pontra csatlakozzunk.És már gurul is a net ami nem szakad meg és más egyéb amit az e220-nál nagyon idegesítő.
Remélem sikerült valakinek segítséget nyújtanom köszönöm hogy olvastad.Viszlát!

Ezt a hozzászólást áthelyeztem ebbe a topikba, mert felesleges neki külön topik.
Avatar
janez
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 350
Csatlakozott: 2009-04-04 szomb. 18:01:44
Készüléktípus: Jiayu G3
Nem: Férfi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: janez »

Meg tudom erősíteni ezt a modemes dolgot 9.10-nél. Legalábbis t-mobilos kártya esetén szuper, mással nem próbáltam. Az előző verzióknál mindíg kellett valamit trükközni a beállításokban, hogy legyen net. Most csak (miután csatlakoztattam pc suite módban a telót) rákattintok a hálózat ikonra és már ott vár az új szélessávú eszköz, rákatt és indul is. Hogy ezentúl automatikus legyen a csatlakozás, azt külön be lehet állítani. A wifi ugyanilyen egyszerű. Csak a jelszót kell még beírni.
Akinek wifis telója van, annak ajánlom a joikuspot nevű progit a mobiljára, mert vezeték nélkül tudja átvinni a telós netjét a gépre. Sőt, itt többről van szó, mert egy routert, vagy hotspot-ot csinál a készülékből, akár több gépet is kiszolgál. Jelszóval is le lehet védeni, igaz csak wep-es a titkosítás. A legjobb laptopokkal párosítani, ott kényelmes igazán a kábel nélküli kapcsolat.
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

botond írta: terminálban a roottá válást próbáld a következővel:
sudo bash
vagy
sudo sh

Ekkor bekéri a root jelszót.

de inkább az elsővel.

Így ez lefuttat egy újabb shellt, de a sudo miatt már root-ként. És a # is megjelenik a $ helyett.
Így működik (az init 3 és init 6 paranccsal teszteltem) de nem a root jelszót adtam meg, mégis a # jelent meg.
De a bejelentkezés ablakból nem tudok belépni rootként a grafikus felületre.
Ez meg azért néha jól jön.
Egyszer (már nem emlékszem milyen parancsra) kiírta azt, hogy telepítsem a 'root-system-bin'-t de ezt nem lehet mert függőségei vannak. Próbáltam synaptic csomagkezelőből is, kijelöltem a szükséges függőségeket, erre azt írta, hogy nem megy mert minden szükséges tárolót fel kell venni a beállításoknál. Hol? Mit? Hogyan?
Már mindent kipipáltam ott, de valamiket nem tudott letölteni mert a szerver nem stimmel. Ellenőrizzem. Jójó.
Vagy lehet, hogy nem is ez lesz a gond... :hmm2:
Remélem érthető voltam.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6814
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

Hát grafikus felületen ne is próbálj root-ként belépni, nem véletlenül van letiltva. Ugyanis amivel belépsz, a használat során annak a felhasználónak a jogosultságait öröklik a processzeid, programjaid.
Tehát ha root-ként be is tudnál lépni, akkor pl egy böngésző indításakor root jogokat kap, így már benyelhetsz pár férget, trójait, egyebet. Ilyen okokból van letiltva a root-ként való belépés.

Tehát belépsz sima userként, majd nyitsz egy terminált, és ott sudo bash paranccsal root leszel, de csak abban a terminálban. Tehát amiket ott futtatsz, azok lesznek root jogosultságúak.

Nagy részben tehát ebben rejlik a linux sebezhetetlensége, hogy csak azokat a processzeket futtatod root-ként, amit muszály, illetve ezáltal felügyeled is. Ezért sincsenek rá vírusok, mert általában így használják a linuxot, így nem tudnának kárt tenni a rendszerben, max a home könyvtáradban tudnak variálni.

Az init parancsokat szintén root-ként lehet kiadni, az a futási szintet állítja, például:

init 3 annyit tesz, hogy elindul a rendszer grafikus felület nélkül, tehát csak a termináljaid lesznek.
init 5 pedíg elindítja az X11-et, azaz a grafikus felületet

Van több futási szint is, azokkal például lehet variálni, hogy single-user módban menjen, vagy legyen-e hálózat, stb.

Tehát az init-ekkel csak akkor variálj, ha tudod mit szeretnél csinálni. Pl egy videokártya driver telepítésekor kell lejjebb állítani 3-as szintre, hogy kilőjje a GDE-t, vagy pl ha a grafikus felület olyan részeit állítgatod/fejleszted, ahol az újraindítást igényel. Így nem kell az egész linuxot újraindítanod, hanem csak a grafikus felületet.

Tehát terminál ablakból a sudo bash, vagy nyitsz a menüből egy rendszergazda terminált, az egyből root-ként jön be.

Vagy kimész a szöveges terminálokba a CTRL+ALT+F1..F6 billentyűkkel, majd a CTRL+ALT+F7-el visszatérhetsz a grafikus felületre.
Itt a szöveges terminálokban már be tudsz lépni root-ként.

Meg mégegy ok, amiért nem root-ként lépünk be a grafikus felületre:
Amikor feltelepítgetsz programokat, meg beállítgatod azokat, akkor azok annak az usernek a beállításai lesznek, amelyekkel végrehajtottad őket, tehát ha utána root-ként lépnél be, akkor sok progi az alapbeállításokkal fog bejönni, vagy esetleg el sem indul, mert csak az user rendelkezik a megfelelő config fájlokkal.
Tehát itt a linuxban minden felhasználó, és jogosultság-orientált, így bármilyen progit használhatsz sima userként, ha már előtte ugyanazzal telepítetted fel. (persze ez a rendszerprogramokra nem mindíg érvényes)
Nálam például a TV program el sem indul root-ként, mert saját felhasználóval tettem fel, és állítottam be.


De főképp a biztonsági szempont az oka, hogy nem enged be root-ként. Akkor olyan sebezhetővé válna a rendszer, mint bármelyik windows rendszer.

Gondolj bele, a windowsokba a legtöbb felhasználó mivel mással lép be, mint rendszergazdaként. Onnantól bejön valami kártevő a netről, és szabadon garázdálkodik az egész gépeden. De hát mit csináljon a szerencsétlen windows user, mert másképp meg nem tud telepíteni, vagy egyéb dolgot beállítani. Tehát vagy mindent rendszergazdaként, vagy userként hajt végre. Ezért is kell félévente újratelepíteni, mert belemászik minden szemét...

A linux ettől ilyen nagyszerű, hogy minden processz-t külön felügyelhetsz, illetve külön engedéllyekkel indíthatod. És így ha magad indítasz pl egy parancsot sudo-val, akkor meg úgy is tudod mit csinálsz (remélhetőleg) így nem lesz baja a rendszernek.

Tehát én azt javaslom, hogy ne is keresd a kibúvót ez alól, mert direkt így lett megépítve a rendszer, és ettől olyan, amilyen.
Szóval root-ként csak amit muszály. :)
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Köszönöm.
Értem, tudom, teljesen rendben is van így, de! Azért akartam rootként belépni, hogy a compiz mappát elmentsem, de sajnos nem megy mert userként csak néhány fájlt lát (hiába van bekapcsolva a rejtett fájlok megjelenítése), viszont amikor terminálban beírtam a dir -all parancsot, kiírta, hogy 44 fájl van de csak azt a párat listázta ki amit userként is láttam. ???
Meg amúgy is, hadd turkáljak a rendszerben ha ahhoz van kedvem! :mrgreen:
Egyébként internet kapcsolat nélkül léptem volna be rootként. Azért furcsáltam mert a 9.04-be még be tudtam jelentkezni rootként. Ja, és az init 3 parancs után is vissza tudtam lépni a grafikus felületre. Az előző verzióban meg nem.
Akadt még egy gondom: a virtualboxba feltettem egy XP-t. De az Ubuntu 1280x800-ban fut, a win meg vagy 1024x768 vagy 1280x864. Tehát vagy nem tölti ki a teljes képernyőt, vagy lelóg róla. Ezzel lehet valamit tenni?
UI: muszáj pontos jével ;)
stukker
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 459
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 21:02:03
Készüléktípus: LG G4 D815
Nem: Férfi
Has thanked: 27 times
Been thanked: 13 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: stukker »

Szerbusztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, ubuntu 9.10-re tud-e valaki olyan programot, mint a pc suit, nokia n86-omat szeretném szinkronizálni, menteni. Köszönöm szépen.. :cry3:
LG G4 D815 (32GB)
64 gb SAMSUNG class10 mikroSD
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6814
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

MrAngelo írta:Köszönöm.
Értem, tudom, teljesen rendben is van így, de! Azért akartam rootként belépni, hogy a compiz mappát elmentsem, de sajnos nem megy mert userként csak néhány fájlt lát (hiába van bekapcsolva a rejtett fájlok megjelenítése), viszont amikor terminálban beírtam a dir -all parancsot, kiírta, hogy 44 fájl van de csak azt a párat listázta ki amit userként is láttam. ???
Meg amúgy is, hadd turkáljak a rendszerben ha ahhoz van kedvem! :mrgreen:
Egyébként internet kapcsolat nélkül léptem volna be rootként. Azért furcsáltam mert a 9.04-be még be tudtam jelentkezni rootként. Ja, és az init 3 parancs után is vissza tudtam lépni a grafikus felületre. Az előző verzióban meg nem.
Akadt még egy gondom: a virtualboxba feltettem egy XP-t. De az Ubuntu 1280x800-ban fut, a win meg vagy 1024x768 vagy 1280x864. Tehát vagy nem tölti ki a teljes képernyőt, vagy lelóg róla. Ezzel lehet valamit tenni?
UI: muszáj pontos jével ;)
Hát, ha a rendszerben szeretnél turkálni, akkor a következőket javaslom:
Tedd fel a Midnight Commander nevű progit, ez egy 2 paneles fájlkezelő, mint anno a Norton commander, és szöveges módú, tehát pl távoli elérésnél is tudod használni SSH-val.

Vagy, ha grafikus fájlkezelő kell, arra én pl a Krusader nevű szintén 2 paneles fájlkezelőt használom. Van többféle is, de nekem ez állt a legközelebb a Total Commanderhez, így ez is kényelmes.

Majd ezeket a progikat indítsd el root-ként sudo-val, és akkor mindenhez hozzáférsz.
Vagy a Krusaderben pl van direkt egy ilyen opció. az eszközökben, hogy krusader indítása rendszergazdaként, és egy piros ikonja van.
Így ezekkel már tudsz turkálni.

Vagy marad a terminálban a sudo bash, és az ls -al el tudsz teljes listát kérni.


Virtualbox:
A korábbi verziós virtualboxokban nálam is volt ilyen gond, hogy az XP a képernyő közepén jelent meg kissebb méretben, de ezekben az új verziókban már automatikusan átméretezi teljes felbontásra.

Hányas virtualbox-od van? Véletlenül nem a régi 2.2-es? Mert az csinált ilyen hasonló hibákat.
De a konfig fájlban is van egy beálítás, most fejből nem tudom, de ha hazaértem megnézem neked, hogy teljes képernyőre váltáskor felhasználja a max felbontást. Erre én is nagy nehezen véletlenül akadtam rá, így beletettem a régi configba. De itt az újban már nem kell.
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Na erről beszéltem! A Krusader lesz a nyerő, beállítom úgy, hogy mindig rendszergazdai jogokkal fusson, az alap fájlkezelőben kiveszem a pipát a rejtett fájlok megjelenítése elől. Legalább nincsenek útban, jobban megtalálom a cuccaimat. Ha meg rendszerfájlt akarok piszkálni, majd a krusadert használom. Remélem, át is lehet írni és törölni is lehet vele mindent amit akarok. Ki akarom ismerni a rendszert, tudni akarom ki kivel és mi mivel van de nem fogok Linux könyveket olvasni, jobb szeretek magamtól (és némi fórumos segítséggel :mrgreen: ) rájönni a dolgokra. A Krusadert majd megpróbálom megszokni, a tcmd sose volt szimpatikus, de azért néha jól jött.
Virtualboxból nem tudom melyik van fent, most nincs itt a laptop, azt tettem fel amelyik adott volt. Gondolom a 9.10-es Ubuntu már a legújabbat ajánlja...

:arrow:
Stukker!
Eddig még nem találkoztam telefon szinkronizációs progival de rajt vagyok az ügyön. Keresem mert nekem is kéne.
:offtopic2:
XP-n PC-Suite-ban nagyon jó a 'képek tárolása' funkció. Leginkább erre használtam a Suite-ot, meg másolásra. Memkari kivétel nem nyerő mert amikor visszateszem kell 1-2 perc, míg újra működőképes lesz a telefonom. :D
:ontopic2:
Válasz küldése

Vissza: “Linux”